Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

keloid

Tanja

Imam keloida i to na više mjesta, ali jedan se jako povećao i počeo mi smetati jer se širi preko kosti i onda ne smijem dotaknuti ni kožu oko njega, a kamoli direktno. Da li postoji neki način skidanja osim upotreba injekcija kortizona, i da li je istina da se nakon tretmana može pojaviti duplo veći - 50% šansa.

Unaprijed hvala na odgovoru.

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovana Tanja!

Liječenje keloida je vrlo težak problem!
Rane promjene mogu se pokušati liječiti primjenom viskopotentnih kortikosteroidnih krema pod okluzijom,također može biti korisna i primjena tretinoina u kremi ili gelu,ponekad pomaže okluzija keloida slikonskom pločicom, ili kompresija čvrstim gumenim flasterom.Učinkovita je i intralezionalna primjena kortikosteroida koja može ponekad dovesti do pojave tzv.atrofičnog
ožiljka koji također nije estetski prihvatljiv.Krioterapija tekućim dušikom može nekda biti korisna,zračenje i tangencijalna ekscizja u kombinaciji nekada daje dobre rezultate,a u novije vrijeme primjenjuje se liječenje laserom.
Kod nekih bolesnika postiže se uspjeh dužom primjenom isotretinoina.

Pozdrav!