Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

potkožne akne

Snuppy94

Poštovani,
imala bi za vas jedan upit. Naime s vremena na vrijeme mi se znaju na licu pojaviti potkožne akne koje užasno bole i svrbe i na kojima se za par dana pojavi bijeli vrh. Upravo sada imam jednu takvu aknu na lijevoj strani lica malo ispod oka. Već par dana tu stoji i užasno boli i crvena je s bijelim vrhom na jednoj strani. Čak je bila i natečena toliko da sam imala osjećaj da će mi se oko zatvoriti. Kada sam je namazala Balea tonikom jedan njezin bijeli vrh je puknuo i iz nje je izašla zeleno-žuta gnjojna tekućina. Nakon toga je oteklina dosta splasnula i manje me boli ali je još uvijek tu prisutna i ima sada drugi bijeli vrh koji boli i dosta je crvena. Skrivam je puderom Balea soft and clear ali to nije najbolje rješenje. Zanima me što mogu učiniti da mi se takva vrsta akni više ne pojavljuje jer osim što ružno izgleda užasno i boli?! I također me zanima koji preparat bi mi bilo najbolje koristiti za moju masnu kožu na licu na kojoj ima i poneki miteser i tu i tamo se zna pojaviti neka mala akna?!
Unaprijed hvala na nadam se brzom odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, ne možete učiniti ništa posebno da se takve akne ne pojavlju. Ako se jave možete nanosti neki lokalni antibiotik npr. Aknet tekućinu da brže prođe. Koja će Vam krema odgovarati, nema univerzalnog savjeta. Morate sami isprobati više preparata za masnu kožu i vidjeti koji će Vam najviše odgovarati.

emilica1

Poštovani,
Jesu li bolne potkožne akne u dvadesetima koje se javljaju samo u vrijeme pms-a ginekološki ili dermatološki problem? U pms-u mi bude puno lice potkožnih akna, tada ni aknet ni klindamicin nit ista drugo ne pomaze, to mi pomogne jedino kad izadem iz pms-a ali taman dok prođu dođe novi pms i tako u krug, trebam li posjetiti ginekologa ili dermatologa. Napominjem da aknet i drugi lokalni pripravci u pms-u ne pomazu, a i koristim aknet već tocno 4 god

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Najbolje bi bilo da posjetite i ginekologa i dermatologa. Nakon četiri godine Akneta, trebalo bi promijeniti terapiju.

emilica1

A mora li mi ginekolog pregledati akne da bi mi dao terapiju ili ce mi vjerovati na rijec kad opišem situaciju pošto ne zelim izac iz bez pudera?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne znam za ginekologa, ali dermatologu morate bez pudera.

Maria0

Poštovani,
može li netko ko ima sindrom policističnih jajnika riješiti problem akni nekim antibioticima, a da nisu pilule (imam kontraindikacije za njih pa ih ne smijem koristiti) znaci, koristila sam sve lokalne preparate od akneta, klindamicina, efaclar duo gel, dercome gel i niti jedan ne pomaže, znaci oce li mi pomoci neke tablete koje bi mi dao dermatolog posto ja imam pcos. Znaci niti jedan lokalni preparat mi ne pomaže, a akne su one hormonske, duboke i cistične po obrazima i bradi a hormonsku terapiju ne mogu koristiti. Sto biste mi vi preporucili, jel ima lijeka za ovo?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako imate policistične jajnije, trebali bi s ginekologom rješavati taj problem. Za akne bi sigurno pomogli tetraciklinski antibiotici na usta (npr. doksiciklin kroz 8-12 tjedana).

Maria0

Jel bi se nakon prestanka doksiciklina akne vratile ili je stvar individue?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To je individualno.

Maria0

Može li mi liječnik opće prakse prepisati doksiciklin?

Maria0

I mora li uz roaccutane bas oralna hormonska kontracepcija cak i kod nekog ko nema odnose?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Doksiciklin može propisati liječnik opće medicine.Uz izotretinoin (Roaccutane) je obavezna hormonska kontracepcija za vrijeme uzimanja i još 3 mjeseca nakon prestanka uzimanja.

Maria0

Zašto je za nekog ko nema partnera a ni odnose obvezna hormonska kontracepcija uz roaccutane? Jel nam ne mogu savjetovati neki drugi oblik kontracepcije kad ni nemamo odnose a mislim da nikome ne bi palo napamet igrat se s tim i upuštati se u odnose bez kontracepcije uz roaccutane. Ja osobno ne bih nikakve odnose uz roaccutane imala ni uz kontracepciju pogotovo bez

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Tako je propisano od strane struke i proizvođača. Ima li tko spolne odnose ili će ih imati, to je privatna stvar.

Maria0

Poštovani,
Hvala na odgovoru! Doktorica mi je prepisala za moje upalne potkožne akne doksiciklin. Sve ukupno ima 12 kapsula, pijem ih svakih 12 sati. Jel to premalo? Samo 6 dana piti taj antibiotik?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Premalo je. Doksiciklin treba uzimati jednu tabletu od 100 mg dnevno najmanje 4 tjedna.

Maria0

Poštovani,
Koliko treba uzimati doksiciklin da se vide barem neki rezultati? Kad sam stavljala lokalni antibiotik (aknet) rezultati su se vidjeli odmah sljedeci dan i akne osusile, zašto nije takva stvar i s ovim antibiotikom, Jel taj slabiji od akneta ili?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Početak djelovanja je indiviudualan, ali obično treba barem 10-15 dana da se vidi poboljšanje.

emilica1

Poštovani,
Imam potkožne akne koje bole na dodir. Koristila sam svašta protiv akni ugl da ne nabrajam, zadnje je doksiciklin koji je pomogao ali nakon prestanka akne ponovno dolaze, dermatolog mi poslije njega nije htio dati nista protiv akni rekao je da si kupim avene triacneal (ne pomaze) i da kad mi izbije koja da koristim aknet ili klindamicin. Ja sam rezistetna na klindamicin zbog predugog koristenja a to sam zaboravila reci dermatologu a ionak mi ne bi nista drugo dao. Jedino jos nisam koristila sona kremu ni skinoren pa jel mi doktorica opće prakse moze to prepisati posto mi dermatolog ne pomaze?