Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Roaccutane

kleopatra5544

Pozdrav. Bila sam na kontroli kod dermatologa i kao što sam i htjela preporučila mi je Roaccutane pošto do sada nije pomoglo ništa, ali rekla mi je da dođem u 9 mjesecu da se dogovorimo, pošto se sad to ne pije i da ću obavit sve pretrage, mene zanima kakve sve pretrage treba obavit prije nego se počnu uzimat Roaccutane?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kompletnu krvnu sliku, jetrene probe (AST, ALT, GGT), lipidogram (kolesterol, trigliceridi), te neposredno prije početka uzimanja test na trudnoću. Uz uzimanje Roaccutanea je obavezna hormonska kontracepcija.

kleopatra5544

znači ako je obavezna hormonalna kontracepcija uz Roaccutane treba onda obavit i ultrazvuk jajnika i ginekološki pregled zbog pilula, pošto ih trenutno ne pijem, prestala sam s pilulama prije 7 mjeseci?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To je pitanje za ginekologa.

kleopatra5544

ovako, bila sam kod dermatologa u 9 mj idem da se dogovorimo za Roaccutane, a sada sam bila i kod svog psihijatra da se posavjetujem s njim pošto uzimam antidepresive, psihijatar je rekao da ne zna puno o tom ljeku, čitao je upute i nuspojave, jedino mu nije to jasno što može povečat depresiju, pa ga sad zanima hoću ja moći piti uz Roaccutane i antidepresive, kaže da na to treba odgovorit dermatolog, znači hoće smetat Roaccutanama ako uzimam i tu terapiju ili ipak neću moći to zajedno uzimat, ali je rekao da ja odlučim sama, ako me muče akne da pokušam. Zašto uopće Roaccutane mogu izazvati depresiju, to zanima mene i mog psihijatra??

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Možete uzimati zajedno te lijekove. Roaccutane ima brojne nuspojave, a između ostaloga da može pogoršati depresiju.

kleopatra5544

ako budem imala nuspojave kod Roaccutana kao što je depresija, hoće mi onda tu antidepresivi pomoći ako ih uzimam u isto vrijeme (znači da poboljšaju depresiju)? iako ne razumijem zašto je "depresija" jedna od nuspojava kod Roaccutana, zašto bi one uopće to uzrokovale?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne znam odgovor hoće li lijekovi djelovati niti to bilo tko može znati. Nuspojava je opisana i to trebate prihvatiti. Ne zna se zašto ona nastaje, ali ona je činjenica. Niti Vam to može bilo tko odgovoriti. Niti će to moći Vaš psihijatar niti Vaš dermatolog.

kleopatra5544

Pozdrav.. bila sam kod dermatologa na kontroli radi roaccutana da se dogovorimo, preporuča da se napravi krvna slika: KKS, DKS, hepatogram, hormone štitnjače + antiTPO, CRP, GUK zbog eventualnog uvođenja Roacctane terapije... jel to dovoljno što se tiče pretraga za Roaccutane? vi ste mi napisali da treba napravit kompletnu krvnu sliku, jetrene probe ( AST, ALT, GGT), lipidogram (kolesterol, trigliceridi) i obavezna hormonska terapija.. e sad jel to sve uključeno od pretraga u ovo što mi je moj dermatolog napisao.. imam kontrolu za mjesec dana pa bi ja htjela obavit sve baš šta treba, ako nije uključeno sve da tražim uputnicu i da obavim odmah.. isto tako i da odem odmah kod ginekologa radi pilula???

kleopatra5544

Pozdrav.. bila sam kod dermatologa na kontroli radi roaccutana da se dogovorimo, preporuča da se napravi krvna slika: KKS, DKS, hepatogram, hormone štitnjače + antiTPO, CRP, GUK zbog eventualnog uvođenja Roacctane terapije... jel to dovoljno što se tiče pretraga za Roaccutane? vi ste mi napisali da treba napravit kompletnu krvnu sliku, jetrene probe ( AST, ALT, GGT), lipidogram (kolesterol, trigliceridi) i obavezna hormonska terapija.. e sad jel to sve uključeno od pretraga u ovo što mi je moj dermatolog napisao.. imam kontrolu za mjesec dana pa bi ja htjela obavit sve baš šta treba, ako nije uključeno sve da tražim uputnicu i da obavim odmah.. isto tako i da odem odmah kod ginekologa radi pilula???

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Uključeno je sve (pa i više) osim lipidograma (kolesterol i trigliceridi). Prije početka uzimanja Roaccutanea, treba barem mjesec uvesti hormonsku kontracepciju.

kleopatra5544

hvala na odgovoru, znači još treba provjerit lipidogram (kolesterol i trigliceridi) i otići kod ginekologa radi uvođenja hormonske terapije?!!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da.

Ana.123

Imam 19 godina i od petog razreda se borim sa pristicima koji nikako da produ. Nemam bas akne vec jako puno komedona po celu obrazima i bradi i pristice koji se znaju upalit. Trenutno idem na glikolne kiseline koje su mi prosle godine dosta pomogle, ali su se sad komedoni i pristici opet vratili i stvarno vise gubim strpljenje i imam osjecaj da nista vise nece pomoc. Gubim samopouzdanje, i svaki put kad se pogledam u ogledalo vidim pristeve po licu i nista drugo. Razmisljala sam da pocnem piti nekakve antibiotike ili kontracepcije, ali me strah kako ce to utjecati na druge stvari.
Vec sam bila kod dermatologa i te kreme mi nisu pomogle i ne zelim vise to korsititi jer nisam cula od nikoga nista pozitivno o tome.
Mislite li da bi bilo dobro da pocnem uzimati antibiotike ili nesto slicno?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Prvo, morate znati da je liječenje akni dugotrjabo i traje godinama. Sama terapija ovisi o Vašem trenutnom stanju, ali vjerojatno bi pomogli antibiotici kojih se ne treba bojati ako se uzimaju prema savjetu liječnika.

rock555

Postovani, poceo sam terapiju roaccutanom i u zadnje vrijeme su me poceli boljeti desni pa me zanima smijem li ja koristiti obicne tablete za bolove i hoce li to uticati na djelovanje roaccutana

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Smijete. Neće biti utjecaja.

teic0

Poštovani,
Ako se uz roaccutane mora koristiti hormonska kontracepcija, kako dermatolog moze znati Jel osoba uopće uzima hormonsku kontracepciju ili uzima na vrijeme pilule i to? Znaci kako ce dermatolog znati da je netko uzimao redovno hormonsku kontracepciju?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Na liječniku je da propiše terapiju, a na pacijentu je odgovornost hoće li je uzimati. Dermatolog će upozoriti pacijenticu ili njezinog roditelja (ako nije punoljetan) na potrebu uzimanja hormonske kontracepcije za vrijeme uzimanja Roaccutana i tri mjeseca poslije. Poželjno je da to potvrde i potpisom. A potom je sva odgovornost na pacijentu.

rock555

Postovani, evo vec mjesec i 10 dana kako koristim roaccutane, i sinoc mi je doslo do naglog pogorsanja na jednom obrazu, da li je to normalno ili da se javim svom doktoru, dnevna doza mi je 30mg, unaprijed hvala