Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Roaccutane

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Najbolje da se javite svom doktoru. Pogoršanja za vrijeme uzimanja Roaccutana nisu uobičajena.

rock555

Postovani, pred kraj sam terapije, na pocetku sam uzimao 30mg dnevno, ali vec nekoliko dana kako mi je doza spustena na 10mg akne su pocele da se vracaju otkad je doktor spustio dozu, pa me zanima da li je to normalno i sta se ustvari trenuno desava, unaprijed hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Očito je 10 mg premala doza i trebalo bi je povisiti na 30, 40 mg.

hipericin

Propisana mi terapija roaccutanom. Početna doza mi je 10 mg, jedno ujutro jednu navečer. Zanima me da li tablete mogu čuvati u hladnjaku i da li se moram prije izlaska van namazati zaštitnom kremom?

hipericin

Da li je istina da je smanjeno djelovanje roaccutana ako se popije navečer? Postoji li vremenski razmak poslije kojeg moram popiti drugu tabletu navečer ili to mogu sam odrediti?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Svejedno je kada ćete piti tablete. Ne trebate ih čuvati u hladnjaku. Ako se izlažete suncu, namažite kremu sa zaštitnim faktorom. Doza od 10 mg mi se čini premala.

hipericin

Meni nije jasno. Ako pijem dva puta na dan po 10 mg da li je to prevelika pocetna doza?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nije, ali dozu može odrediti samo dermatolog na pregledu.

hipericin

Roaccutan sam počeo piti u prošli petak i evo već sad osjećam nekakve nuspojave. Osjećam bolove u zglobovima, a što me više brine je da osjećam bolove u predjelu bubrega, naročito kad sjedim. Evo zanima me vaše mišljenje, ne znam da li da odem kod svoga liječnika da mi da nešto za bolove...može li se što uopće učiniti?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Moguće je da je riječ o nuspojavi na Izotretinoin. U tom slučaju bilo bi dobro isključiti lijek.

grl22

Postovani,
Zanima me da li se hromonske tablete moraju uzimati u kombinaciji sa Roaccutanom I kada zena nije seksualno aktivna.
Pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da.

ribica96

Poštovani,
dječak ima trenutno 15 godina i pojačane akne počele su s 13 godina. Trenutno su akne prisutne na licu, vratu, ramenima, prsima i leđima.
Od 10. mjeseca 2015. bio je na terapijama:
- lokalno Isotrex i Aknemycin (cijelo vrijeme trajanja terapije)
- Doxiciklin (5 dana, terapija prekinuta zbog proljeva i bolova u trbuhu)
- Minociklin (4 mjeseca (15.12.-27.3.) na 50 mg) - manje poboljšanje, no akne su još uvijek prisutne na svim mjestima

Dijagnoza je papupostulozne akne.

Liječnik nam sada preporuča Roacctane, no vrlo su nas zabrinule posljedice koje navedeni lijek nosi (suha usta, peckanje očiju, krvarenje iz nosa, suha koža, a posebice spominjanje depresije i mogućeg prestanka rasta).

Pitanja su:
- može li se na ovakav oblik akni kako utjecati prehranom
- ima li još kakvih alternativa liječenja
- ima li još nuspojava osim više navedenih
- kolika je zastupljenost/vjerojatnost navedenih nuspojava
- koje mogu biti posljedice depresije?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

1. Preporuča se tzv.mediteranski oblik prehrane, ali to može biti samo dodatak liječenju. 2. Liječenje ovog oblika akni je u kombinacija lokalne terapije (tu se još može pokušati benzoil peroksid, adapalen, kombinacija benzoil peroksida i antibiotika itd.) i antibiotika (doksiciklina ili minociklina koje ste pokušali). 3. Učestalost nuspojava Roaccutana je različita: suhoća kože i sluznica kod velike većina bolesnika, a depresija i usporeni rast vrlo mala. 4. Posljedice depresije nisu pitanja za dermatologa.

hipericin

Bio sam kod kozmetičarke radi komedona po preporuci dermatologa, pijem 50 mg roaccutana dnevno. Sada, poslije čišćenja ostalo je crvenilo, da li je dovoljno tretirati crvenilo sa bepanthen kremom? Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno je.

Betko123

Pozdrav, od početka puberteta imam dosta akni po licu, i to izraženije prije i za vrijeme mjesečnice. Nakon mnogo čišćenja lica itd, ginekolog mi je predložio Diane 35. Stanje se nakon nekih 8-9 mjeseci dosta popravilo, ali još uvijek se pojavljuju na bradi. Smatrate li da bih trebala upitati dermatologa u vezi Roaccutane? Imam 21 godinu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Roaccutane se koristi za najteže oblike akni. Ako ih imate samo po radi, vjerojatno nije potrebna primjena tog lijeka. Vjerojatno bi trebalo dodati neku lokalnu terapiju koju treba propisati dermatolog.

kleopatra5544

Pozdrav

Lječim akne već 5-6 godina, ništa nije pomoglo, stanje je sve gore i gore, dermatolog mi preporučuje Roaccutane, trenutno obavljam sve pretrage potrebne prije uzimanja i uvesti kontracepciju. A prije mjesec dana sam prestala uzimati antidepresive na svoju ruku, a vidim da je depresija jedna od nuspojava Roaccutana. Pošto mi je to jedino preostalo ja želim pokušat, jer mislim da same akne meni dosta utječu na psihu, loše se zbog njih osječam. Jel opčenito Roaccutane mogu loše utjecat na cijelokupno zdravlje, može li se dogoditi nešto loše po tom pitanju? Strah me malo, zbog navedenih razno raznih nuspojava.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ovaj lijek ima brojne i česte nuspojave, ali su one najčešće blage i povlače se nakon prestanka uzimanja lijeka. Razgovarajte o njima s dermatologom i donesite odluku u dogovoru s njim.