Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

solarij?

madison

Poštovani,već sam nekoliko puta čula da se u liječenju akni
preporučuje i odlazak u solarij.Navodno pomaže u reguliranju
masnoće na koži.Kakvo je vaše stručno mišljenje o tome,
preporučujete li solarij jer brojne su studije (novije) koje pak
govore o štetnosti solarija na kožu općenito?

mr.sc. Jadranka Sokol, dr.med.

Poštovana Madison!

Većina pacijenata koji imaju akne primjećuje poboljšanje nakon izlaganja suncu -tijekom ljeta , a taj se učinak pripisuje protuupalnom djelovanju UV zraka i nastanku posljedičnog pilinga kože.Sunčanje ima niz dobrih svojstava koje ne smijemo zaboraviti -ono je izvor života i dobrog raspoloženja,pomaže u liječenju raznih bolesti.Međutim ,postoji veliki broj pacijenata koji nakon izlaganja suncu primjećuje pogoršanje svojih akne,a budući je učinak UV zračenja tijekom života kumulativan često se u odrasloj dobi mogu vidjeti tzv. solarni komedoni(miteseri). Dokazano je da prekomjerno izlaganje UV zrakama može dovesti do preuranjenog starenja kože i pojave različitih kožnih tumora ,a osobe sa puno madeža mogu dobiti melanom ,što nikako ne ide u prilog pretjeranom sunčanju i korištenju solarija.
Dakle umjereno sunčanje može biti korisno,a pretjerano korištenje solarija tijekom cijele godine može biti opasno.