Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

vitamin b5

Dbk31

Postovani doktore,

imam 35g i izrazito masnu kozu s aknama i pristicima
koji izbijaju na donjem dijelu obraza, vilice i vrata.
Koliko znam nemam policisticne jajnike.
10 g sam uzimala Diane 35 koje su mi pomogle donekle.
U trudnoci je stanje bilo poprilicno dobro ali nakon trudnoce
i dojenja situacija se opet pogorsala.
Probala sam terapiju b5 vitaminom i to u velikim kolicinama
7 - 10 mg dnevno i rezultati su bili iznenadjujuce dobri i
koza i kosa se puno manje mastila. Evo sto sam ukratko
saznala istrazivajuci po netu : studiju o učinkovitosti vitamina B5 u većim količinama (kao ne šteti organizmu, višak se izlučuje mokraćom, a navodno je i djelotvorniji od Roacutana), jer " ...akne su posljedica poremećaja metabolizma masti u organizmu koji se dešava zbog manjka koenzima-A, a koenzim-A se satoji od od ovog vitamina, pa će njegovo uzimanje u većim količina potaknuti stvaranje koenzima-A, te potaknuti metabolizam masti i riješiti problem akni (završen citat)"
Na početku se preporučuju doze od 10 g dnevno(?), zatim se postepeno doze smanjuju, da bi se na kraju završilo sa trajnjijim uzimanjem doze od oko 3 g dnevno.
Jedini problem je nabavka b5 jer se u Hrv ne moze nabaviti nego sam ga kupovala preko e-bay-a sto je uzasno skupo buduci je potrebna ogromna kolicina pa te jos
odere carina i pdv.
Kakva su vasa saznanja o terapijskom ucinku i eventualnoj stetnosti vit. b5 ?
Ja nisam primjetila nikakve nus pojave dok sam ih pila, a koliko vidim terapija Roaccutanom nije cesto uspjesna, a ljudi se dosta napate za vrijeme terapije.
Oprostite na preeeedugackom postu,
lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vitamin B, pa tako i vitamin B5, nisu štetni, ali niti (pouzdano) učinkoviti u liječenju akni.