Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija i lijecenje .Koliko traje?

123zorica

Postovani dr.Sinoc oko ponoci me probudio svrab ruku Kad sam ustala vidjela sam crvene plikove koji peku i svrbe. Cekala sam jutro , morala sam i na posao..Ali oko 12h sam ipak morala dr ode,diagnoza ALERGIJA meni su se ti plikovi prosirili u jedan veliki najgore su ruke i laktovi Ne znam da li vise bole ili svrbe , peku Dobila sam injekciju ne znam tacno ali kao Solo-me.....100mg . Dr me preslusao kaze pluca slobodna Da veceras popijem Cetirizin pred spavanja A od sutra da pocnem PREDNISOLON ACIS 10 mg odjednom 4 tablete izmedju 06-08h tako dva dana pa od ponedjeljka 2tablete od srijede 1 i u petak pola Sa tim da navece obavezno popijem Cetirizin. Dao je omeprazol da pijem 2 puta dnevno. Ako ne bude bolje u bolnicu...Molim vas da li je ovo u redu terapija Ipak moram odjednom 4 tablete da popijem.Izvii te na pitanju.

123zorica

Ja se izvinjavam ali sam zaboravila da vas pitam Poslije koliko od injekcije ili tableta treba da bude bolje....Moram ovo da pitam zbog posla,,,nemam bolovanje pa zato va sovo pitam Malo sam se prepala kad je dr rekao ako ne bude bolje da idem u bolnicu Ja se nadam da ce mi biti bolje ....

Darko Richter, dr. med.

Od SoluMedrola trebalo bi da bude bolje najranije oko 2-4 h. Od cetirizina, unutar 1 h.
Niste naveli dijagnozu: alergija nije dijagnoza, to je stanje ili nalaz. dijagnoza može biti kontaktni dermatitis, urtikarija, atopijski dermatitis ili ekcem i slično. SoluMedrol neće pomoći ako je u pitanju urtikarija, ali u ostalim slučajevima hoće. No, u tom bi slučaju bilo elegantnije namazati kortikosteroid na kožu, umjesto ga dogbit u njekciji i tabletama. soluMedrol i pronison su kortikosteroidi. Odjendom 4 tbl. ronisona od 10 mg, je više no dvaptu manej nego odjednom 100 mg SoluMedrola.

123zorica

Hvala vam puno na brzom odgovoru..
Moja greska Juce kod dr kad sam dosla rekao je da je jaka alergijska reakcija urtikarija sa velikim crvenim flekam po rukama laktovima i butinama .Dobila sam injekciju u venu. Predinosolon 100mg. Poslije 6-7 sati je bilo nijansu bolje osip ali se pojavile nove na licu , nogama , usima. ledjima Po savjetu dr otisla sam u hitnu gdje sam dobila Fenistil injekciju 4 miligrama. Sa tim da sljedece jutro pocnem terapiju Predinosolon po seme Prva 2 dana4 tablete po 10mg ,od ponedjeljka po 20 mg poa od 1o da bi na kraju pila po pola tablete Plus pmeprazol ujutro i navece i cetriricin10mg svako vece i Bisoprolol koji vec pijem od 2,5 mg svako jutro..Ja sam to danas tako uradila Sa ruka se dosta povukoa osip hvala bogu ali ima novi na dojkama i ana nogama koji strasno svrbe i peku , Nidje u toku dana da bas izblijede i smire se da bi opet odjednom pocelo da svrbi Cak usi i lice mi se bas zacrvene.Molim vas koliko ovo moze da traje Da li je terapija u redu.Prije sam radila Alergotest ima jedno 1,5 godina ii iz Krvi nisu nista znacajno nasli sem manje alergije na mango, zelenujabuku Kozni test je potvrdio alergiju na grinje , ikl i na sastojak iz deterdjenta,,Da li treba sad sve da ponovim Da li vrijedi jos taj alergo test.,,Mogu vam ga kopirati... Moj kucni dr sumnja da sma nesto pojela a u bolnici dr misli da je na deterdjent ili na grinje...

Beba123beba

Pozdrav,sin mi je alergican na grinje. Doktorica je propisala presing sirup,al mu ne pomaze. Sin ima 6 godina i sta preporucujete? Kod njega je samo svrab.

123zorica

IgE gesamt 5.6 kU/I bis 100

<20 kU/I: Allergie unwahrscheinlich
20 - 100 kU/I: Allergie möglich
100 kU/I : Allergie wahrscheinlich

Allergenspezifisches IgE (RAST)

Gemüse-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f12 ,f15 ,f31, f35

Gemüse-Mischung 2 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f25, f214 , f 216, f 218

Nuß-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I

Enthält: f13 , f17, f18, f20, f36

Obst-Mischung 4 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f84, f87, f92 , f95, f210

Obst-Mischung 1 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f33, f49, f92 , f95

Obst-Mischung 2 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I

Enthält: f44, f94 , f208 , f210

Obst-Mischung 3 IgE 0 CAP-KL
0.10 kU/I
Enthält: f49, f92 , f,94 ,f95

Ovo su nalazi iz februara 2017 Ne znam da li sad nesto znace ..Hvala vam jos jednom I svaki savjet je dobrodosao
Evo opet jutros treci dan osjecam svrab i crvenilo samo sad opet na novom mjestu Kao da svako jutro krece novi osip , stari se povlaci Danas jos moram popiti 4 tablete prednisolon 0d 10 mg od sutra su po 2 tablete 2 dana pa po 1 tableta

Darko Richter, dr. med.

Beba123bega:
Ne znam što je presing, pretpostavljam neki antihistaminik., ako želite vidjeti neko poboljšanje treba mu dati najmanje dvostruku dozu od one koja piše u letku uz lijek.

Darko Richter, dr. med.

Alergičar u klasičnom smislu niste, to je sigurno, a što je na djelu, možda bi trebalo pitati na forumu dermatologije.

123zorica

Hvala vam puno na odgovoru...Bila sam danas kod dermatologa .Prao me i kaze da imam akutnu urtikariju.Juce sam smanjila dozu Prednisol 40 na 20 ,danas opet 20 mg pa od sutra 2 dana 10mg pa 2 dana 0,5 mg.Rekao je da je kod odraslih vecinom urtikarija od tableta JA vec dugo pijem omeprazol 20 za zeldac i Bisoprolol 2,5 za pritisak.Vijeruje da je od tableta i poslo me kucnom dr da mi zamjeni tablete.Moj kucni ne vjeruje da je od tih tableta ,kaze dugo ih trosim Ali mi je dao Amlodipin 5mg da pijem pola tablete ujutro i Lanzoprazol 15mg..Da pijem navece Cetiricin....Da li mogu biti alergije na lijek koji vec dugo pijem.... I molim vas da li su se ovo nalazi od prije 2 godine mogli drasticno promjeniti....Koje mi preglede savjetujete... Hvala vam unaprijed, svaki vas savjet zlata vrijedi.

Darko Richter, dr. med.

Niste alergičar, i ti se nalazi ne mogu tako drastično promijeniti.
Najlakše je reći da je nešto od nečijih tuđih tableta, pa njemu narediti da ih mijenja.
Nađite dermatologa koji sma može riješitiproblem. Imate ovdje forum dermatologije.

123zorica

Hvala vam doktore PUNO PUNO: Omeprazol sma iskljucila , Bisoprolol sa 2,5 smanjila na 1,25 Pa da vidimo...Poslusala sam vas, napravila sam termin kod dermatologa 06.12.Nadams e da ce se do tada smiriti Ja sam danas 6 dan smanjila Predinisoln na 10mg Sutra isto onda dva dana po 5 mg i prestajem ga piti Ali mi dr nije nista rekao za Cetericin koliko njega jos da pijem Doza je 1 tableta na vece od 10mg.meni su i danas po nogama izasle urtikarije ali dodju pa se povuku Nadam se da ce ih biti sve manje i manje.Ova doza sa Predinesolom koja je poslije injekcije od 100mg pa sljedeca 1 dana 40mg u tabletama pa 20 , pa 10 pa 5 Da li je to pravilna doza..I da li se smiju popiti neke tablete za bolove dok sam pod tom terapijom .Prije Urtikarije na jedan ipo dan sam popila paracetamol pa je i on pod sumnjom i zabranjen..... Hvala vam opet o opet Vjerujte vi mi sve tako lijepo objasnite da mi stvarno pomognete Hvala vam puno

123zorica

Ja se izvinjavam Postovani drako moze jos jedno pitanje.Ja sam danas smanjila Prodonisol na 0,5mg i jutra imam isto onda sam zavrsila terapiju od 9 dana.Ceterizin i dalje pijem navece po jednu tabletu ali za to mi dr nije rekao jos koliko dugo da pijem .Pojavili su mi se grcevi u stomaku Nije proliv stolica je za sad normalna ali sa grcevima I boli me grlo vec 3 dana.Cijela mi je porodica pod nekom virozom...Do kada Prodinisol ostaje u krvi.Muti mi se vid na daljinu Mada je sad puno bolje od kada sam dozu smanjila Izvini te jos jednom i hvala vam

Darko Richter, dr. med.

Prednisolon je završen, i nema ga više u krvi.
Ceitrizin ožete uzimati tjednim i mjesecima.
A viroza je viroza - to nema veze s ovim ostalim.

Oftal

Pocituvan doktore, molim vas za odgovor. Pred nekoliko meseca vadila sam zub i aptekar mi je dao betadine za kuci i dok sam pravila gargara so betadine izgubila sam dah, i pocnalo da mi se gubi svest. Jako se isplashila i dobila dijarea, napila sam se loratadin i nekako po dva casa malo sam doshla do dah. Imam hashimoto tiroidna ako neshto to znaci.
Kod nas u Makedoniju nema test za alergija na betadin. Ve molam za sovet. Sad se plashim se shto je novo da probam ili shto ima jod. Ve molam za sovet. Vi blagodaram odnapred

Darko Richter, dr. med.

Meni se čini da vi imate kroničnu urtikariju, ili veliku sklonost tome, a ova reakcija na Betadine, zapravo je izravno djelovanje joda na mastocite u sluznici ustiju i ždrijela. Vjerojatno biste imali tešku reakciju na neki jodni kontrast dat intravenski. Ne radi se o alergiji, već o reakciji koja je po svemu ista kao alergijska, osim po tome što nemate alergiju, tj. nemate IgE na Betadin, tj. jod u Betadinu. Taj jod sam po sebi oslobađa reakciju mastocita, i ne treba mu IgE koji bi bio alergijski mehanizam. Tako da tu nema posebnog alergološkog testa, već bi trebalo učiniti neku vrstu provokacijskog pokusa jodom, na koži, ili nekako drugačije, i pokazati da nastaje urtika.

Oftal

Doktore blagodaram od srce za odgovor,
Samo da vas pitam za savet, trudna sam 8 mi mesec, i vo vitamina shto pije trudnica neki sadrze i jod, ja nisam pila zbog panike od reakcija na betadine. Pila sam drugi vitamina bez jod. Dali smeem da koristim vitamina koji sodrze jod?

Darko Richter, dr. med.

U tim pripravcima je količina joda puno manja nego u betadinu i drugim antisepticima.
Pretpostavljam da možete, mada sada, sa 8 mjesei trudnoće, to više nije bitno. Ako ste pili prvih 8 mjeseci, možet i zadnji mjesec.

Oftal

Vi ste mi dale odgovore za koji kod nas ni su mogli, jas sum vi puno zahvalna doktore, mucime josh samo jedno pitanje i sve ce biti polesno u mojoj glavi
Dali bi mi smetalo more, dali smem da se kupam, valjda taj jod shto sodrzi more nece mi nashtetiti
Molim vas za odgovor
Vi blagodaram od srca

123zorica

Da li mjesto izlaska urtikarije moze da sugerise da se radi o hrani ili necem drugom sto pokrece alergiju Urtikarija izlazi samo na laktovima do prstiju ruke i na koljenima Poslije injekcije u bolnici drugi dan izasla na grudima i jos par na nogama cak i na zadnjici ali svaki put simetricno...Da li osip i mjesto urtikarije moze da pokaze o cemu se radi .

Darko Richter, dr. med.

Oftal
More vam ne može smetati.