Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija kazein?

TeaM

Postovani doktore.
1. Da, povracanje je upravo tako, jako, 1.5 do 2 nakon hranjenja, u vise navrata nakon cega beba zaspe.
2. Moja ishrana-uoravo zato sto nikada nihe imala reakciju na moje mlijeko, i ja vjerujem da nondairy nema svrhu...dakle nikada gastro tegoba (osim grceva koji ne moraju valjda biti nuzno vezani za alergiju), nikada kozne reakcije
3.Crveno meso-pitano unaprijed, muz se zahvaljuje.
4. Beba je na mom mlijeku te do sada uvedenim namirnicama u skladu s preporukama, bez reakcija.
Opet cu biti dosadna, ali vas molim da mi objasnite koja je razlika izmedju HA formule i Allernove? Ja mlijeko izdajam jer beba nece da doji, tako da od umora i opterecenja od izdajanja nekad bih pobjegla na formulu ali se plasim tog loseg ukusa Allernove i teskog prihvacanja...jesu li HA formule ukusnije i da li su uopce indicirane kod pkm alergije jednako kao Allernova?Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

1. Povraćanje, nakon hranjenja, ČIME?
2. Ako vi konzumirate kravlj emlijeko, i dijete nema tegoba nakon podoja, čemu isključivati mlijeko iz vaše prehrane?
3. Zašt ne pitat unaprijed za, npr., fileke?
3.Crveno meso-pitano unaprijed, muz se zahvaljuje.
4. Ma čemu te preporuke? Jeste li vi odrastali na preporukama? Odakle to ludilo?
Koja je razlika između hipoalergene formule i Allernove? Hipoalergene formule su parcijalni hidrolizati kravljeg mlijeka, Alernova je ekstenzivni hidrolizat, a Neocate je totalni hidrolizat - tj. elementarna formula. Parcijalni hidrolizati mogu biti još malo alergenični, za neku, izrazito alergičnu dojenčad, a totalni uopće nisu alergenični, dok su ekstenzivni hidrolizati između. No, u praksi, sve je to vrlo slično. Što je mlijeko više hidrolizirano, to je okus lošiji, i teže prihvatljiv za dojenče. Onda, što je stupanj razloženosti (hidrolizata) viši, to je viša osmolalnost formule, i to se teže podnosi, jer uproljevljuje stolice. Allernova još sadrži kukuroznog škroba pa je malo gušća, što je dobro ako dijete slučajnoima i gastroezofagealni refluks.

TeaM

Nema vas, pa vas onda baaas ima.
1. Nakon hranjenja formulom. I to nekada nakon same formule, a nekada kada nakon formule nakon par sati popije moje mlijeko..
2. Kad se odvazim, na vas cu misliti s prvom kockicom cokolade.
3. Preporuke - pa neke osnovne mor pratiti, tipa npr ne bas odmah leguminarke, ne bas odmah crveno meso i slicno. Nisam ha od onih sto se krste na davanje mrkvice u strahu od nitrata i nitrita (to npr sada strogo isticu po najnovijim preporukama). Isla sam vezom kravlje mlijeko, kravlje meso...

Mnogo hvala na pojasnjenju za formule. Ne znam ima li gradacija manje-vise alergicar, ako ima ja bi svoje dijete stavila u ovu grupu manje alergicnih i pokusala sa HA, pa makar dobila povracanje...Sta kazete?
Slazete li se sa preporukom kontrole Ig s navrsenih godinu i u slucaju negativnih trst provolacije (do tada bebi nista mlijecno)....
Valjda sam sada iscrpila svoja pitanja. Trenutno... Budite dobro!

Darko Richter, dr. med.

1. Onda to nije ništa.
2. Ne vidim razloga da ne jedete francuske sireve.
3. Kravlje mlijeko i crveno meso nemaju puno veze. Jer, kravlj emlijeko mora proći kroz 5 želucada teleta, i još crijeva, a da bi postalo crveno meso.
4. Netko je ili alergičar, ili nije. Iza toga slijedi opis kako je alergičan. Može imat anafilaksiju, a može dobiti samo mali osip. Ali, i kada dobije mali osip, to ne isključuje mogućnost anafilaksije jednom drugom prigodom. Ja bih rekao da vaš dijete nije alergičar. Probajte najprije s HA formulom. Onda dalje.

TeaM

Postovani dr Richter. Cijenila bih da mi protumacite nalaz IgE. Radili smo ga kod provjere alergije na PKM (ako se sjecate cijele price, predhodno radjeni IgE ukupni i specif negativni, prick negativan, data dg nonIgE mediated alerg na PKM na osnovu povracanja formule -sve sa djetetovih 4 mjeseca). Sada je djetetu 11 mj, jos uvijek je na majcinom mlijeku (ja jedem mlijecne proizvode), i test kaze ukupni IgE<25 IU/ml (ref <15), specif IgE 0.1 klasa 0. Beba je probala HA formulu, kako ste mi i savjetovali, nije je povratila, ali je ne zeli piti
Sta ovi rezultati znace? Alergoju na PKM??
Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Nije alergična na kr. mlijeko, i ne treba joj HA formula.

TeaM

Hvala na odgovoru.
Da li zbog ukupnog IgE<25 savjetujete da se provjere neki drugi alergeni i koji?
Dijete nije jos probalo bjelanac, ribu te svakako med, orasaste plodove...Ni na koju do sada uvedenu namirnicu nije bilo reakcije.
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Jesam li vam ikada rekao da je dijete na bilo što alergično?

TeaM

Ne, niste rekli, no volim imati bukvalan odgovor. Zato vas i pitam jos jednom, ako mozete odgovoriti, da li ukupni IgE<25 znaci nelu alergiju i da li savjetuje dalje specificne IgE i koje? Hvala. Bukvalno.

Darko Richter, dr. med.

Zbog IgE <25 kU/L ne savjetujem alergološku obradu. Ali, taj nalaz se nikada ne iskazuje kao "<25" i laboratorij koji ga je izdao stoga mi je sumnjiv.
Alergološka obrada čini se kada je dijete sumnjivo na alergiju. Kao i svugdje u medicini, alergija ima nekie simptome, i alergološka se obrada indicira kada ti simptomi upućuju u tom pravcu. Ukupni IgE nije NIKAKVA alergološka obrada, niti potvrđuje, niti isključje alergiju. Alergija se potvrđuje prick testom, specifičnim IgE i/ili alergijskom reakcijom in vivo.