Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma

Lelica_Nelica

Postovani,

Obzirom da imam bronhijalnu astmu, i od lijekova trenutno koristim Alvesco160 pumpicu 2 udisaja ujutro , i Singulair 10mg, a moj ljekar je na g.o., htjela bih pitati smijem li samoinicijativno prepoloviti dozu (pijem tabletu navece), jer osjecam neke kontraindikacije, ne kasljem kao prije, ne gusi me kao prije, ali imam spazam misica, imam tremor, bol u predjelu pluca. unazad 10 dana radjena kontrola, spirometrija ok, nastaviti sa terapijom. Napominjem da je sada trenutno nemoguce doci do ljekara, a ne bih u zamjenu.

Hvala.

L.P

Darko Richter, dr. med.

Vi samoinicijativno možete za sebe urediti sve kako god hoćete, punu terapiju, pola, ili ništa.
Međutim, ovo što viopisujete govori da biste trebali pojačate, a ne smanjiti terapiju.
Vjerojatno ne znate primijeniti dobru tehniku udisanja, pa vam Alvesco ne dopre do pluća u punoj količini, a ta ja, u najboljem slučaju oko 50% doze koja piše na pumpici.
Ako poboljšate tehniku udisanja, bit će vam bolje, ako smanjite terapiju, vjerojatno će vam biti lošije. Ne znam zašto set dobili Singulair, da li imate problema s Aspirinom?

josip193

Poštovani!

Molim vas da mi pomognete prosao sam sve moguće pretrage bavim se prof sportom međutim sve teže i teže mi je nemogu normalo da dišem na večer mi se stisu pluća nemogu disati uzmem ventolin pa me prođe od terapije koristim seratide diskus 500 +50,..rihinocort za nos te ventolin po potrebi ,,napravio sam od pretraga ekg,ergonometriju,spirometriju ,utrazvuk srca,metakolinski test i sve je bilo u redu jedino su mi našli u plinskoj analizi Pco2 47 mmHg povišen,te alergiju na grinju ,ukupni Ige 173kU/L, anliza septuma.... makrofagi+,st ploč.epitela ++,bakterije +++,granulociti +++,eoz granulocit ++ oko 30%,sluz+,cilindriučne st +, jedostavno mi ko da mi zrak ne ide iz pluća kao da se zadržava pritisak mi je u prsima i kad trčim pluća mi vibriraju a ponekad i u mirovanju ....pa vas molimda mi pomognete lijep pozdrav ..hvala

Darko Richter, dr. med.

Neće biti da vam je metakolinski test normalan.
Kada je sve ovako nabacano, i kada ima nelogičnosti, onda se ja ne mogu maknuti.
Najvjerojatnije imate astmu, no ne mogu isključiti niti neku intersticijsku bolest pluća.

josip193

hvala vam na odgovoru još od pretraga sam radio spiroergonometriju postigao sam 282w to je 116%
spirometrijski nalaz FVC 6,12L-116 %,,,,FEV1 4,98L 113%,,, Tiffno 81%,,, PEF132%,,,FEF50 117 %
difuzni kapacitet pluća za CO metodom jednog udaha iznosi 119%,,,,Kco119%,,,alveolarni volumen 101 % nakon opterećenja nalaz bez bitne promjene
Mvv 212 L,,, VE 144L /min, Vco2 5,630 L/min,, VE/VCO2 @ AT 29
repiratorni plinovi u mirovanju Po2 83 mmHg, pCO2 46,8,sat 96%,ph7,42 HCO3 29 u max opterećenju sat 95 %
nakon opterećenja u odmoru pO2 105 mmHg,pCO2 39 mmHg,sat97%, ph 7,27 HCO3 17
ekg u opterećenju i mirovanju bez pataloški promjena
maksimalna potrošnja kisika 4,831 L/min to je 142 % pedviđenog max potrošnje kisika na kg tjelesne težine iznosi 50 ml/kg/min postigao je 14,22 metsa-a

u više navrata sam slikao pluća i srce i sve je bilo u redu,,, metakolinski test Fvc L 6.16 -post meas 6.21
FEV1 5.31-post meas 5.40
FEF 50 % 7.34 -post meas 9.10
PEFL/sec 12.28- post meas 12.52
raw 0.128 post meas 0.104
gaw 7.84 post meas 9.60
0 -18
0 23

josip193

FENO test 6

Darko Richter, dr. med.

Ako je sve kao što navodite, onda vaš problem nije u plućima. A što je, ne znam. Ne bih htio da vam prebrzo preporučujem psihijatra, no to zaključite vi sami. Možda da se još malo pogleda srce.

josip193

sve je to meni jasno ali evo svake zime imam dvije upale grla sinusa sve mi se upali ove zime već treću turu antibiotika pijem pa se smiri nemam pojma više prije mj dana sam dobio upalu punu sekreta nosa te sam i iskašljavao dosta prva 3 dana antibiotika prvo jutarnje iskašljavanje bilo je sa krvi polije kad se smirilo više nije bilo krvi samo prva tri dana ,,eto ovaj tj opet nos pun sekreta i puno kašljem ,,iskašaljavam sad da li je to od sinusa,madula nemam pojma više ali grlo mi je stalno skoro upalito i sinusi me bole pa prođe,,pluća me znaju tako stegnuti da jedva dišem i to se uglavnom navečer kasno desava uzmem ventolin i za 5-10 min sve prođe ko da nije ništa bilo ,,,vi kažete da je to pišički nebi baš rekao jer odakle onda pošišen co2 u krvi,kad mi je dobro ništa mi ne smeta mogu trenirati i sve i samo od jednom izbacit uzmem ventolin pa prođe ,,u iskašljaju su mi našli eozinofile pročitao sam puno članaka i svi spominju povezanost sa astmom i alergijama,,, alergičan sam na grinje i zimi mi je uvjek puno puno gore,hladnoća i , magla mi posebno smetaju ,,kad je sunce dobro sam,, ,,smeta m i dim jako i hladan zarak sad dal sam ja pukao ili ne da barem jesam pa da dobijem neke lijekove i da prođe ovako neznam deda mi je imao astmu pa poslije se razvilo u kopb pa je umro od toga ,,,zivim zdravo pazim na sve al nesto ne šljaka,,,ali naravno ne mislim prestati da treniram ,,,zato vas molim da mi kažete koja je ustanova najbolja za kompletne preglede u rh,,lijep pozdrav

josip193

Dali se može kod vas doći na pregled,,dali bi ti svi moji problemi mogli biti od sinusa,mandula pa da mi sekret zaostao u plućima pa da imam problema sa disanjem ili šta već bi moglo biti i da jedna stvar koja mi nikako nije jasno npr plivat mogu po cijeli dan i nista mi ne smeta kod disanja ali npr trčanje mi smeta ili dizanje utega u teretani ne razumijem zašto

Darko Richter, dr. med.

kVama se puno toga brka, barem kada to opisujete na svom postu. Zato je potreban pregled, da doktor može pitati što treba, i provjeravati to fizikalnim nalazom. Ne znam čemu bi trebali služiti liječnici primarne zaštite? Vi odmah hoćete sve preglede, komplet, samo ne znam čega.
Kamo vas je vaš doktor upućivao i s kojom dijagnozom, i što vam je pisalo nakon tog upućivanja kao dijagnoza i terapija?
Ja sam pedijatar, i vi meni više ne možete doći.

josip193

zaboravio sam vam reći da imam zelučanu kilu i gerb diagnosticiran mada ne osjećam kiselinu pa niti ne pijem ljekve dajte mi recite dali bi zbog toga mogao imati kakve smetnje kod disanja i problema sa ventilacijom
i još sam prije imao problema sa hormonima štitnjače tj tsh mi je bio povišen a hormoni su bili u redu pijem hormone i nalazi su već 2 god uredni tj tsh je 2.5

josip193

zaboravio sam vam reći da imam zelučanu kilu i gerb diagnosticiran mada ne osjećam kiselinu pa niti ne pijem lijekove dajte mi recite dali bi zbog toga mogao imati kakve smetnje kod disanja i problema sa ventilacijom
i još sam prije imao problema sa hormonima štitnjače tj tsh mi je bio povišen a hormoni su bili u redu pijem hormone i nalazi su već 2 god uredni tj tsh je 2.5

Darko Richter, dr. med.

GERB može biti uzrokom mnogih od opisanih smetnji. Nije mi jasno zbog čega vi mislite da sebi možete odrediti da uzimate ili ne uzimate terapiju? Uzmite terapiju, pa onda vidite imate li kakvih pitanja.

josip193

Evo poslusao sam pa sam uzeo tablete ares za zeludac medjutim sve isto kad mi je dobro dobro mi je kad nije ne pomaze niti sveti otac ...otisao sam na jos jedan prgled kod pulmologa i pogledao mi papire veli da imam eozinofile u iskasljaju.granulocitne itd aleriju na grinje te ige175 i veli da da to nije skolska astma ali da je ipak astma i uz terapiju staru dodao mi je spiriva inhalator i vise ne znam sta da radim dali je uopce moguce pod asmom baviti se natjecateljkim sportom ili je to zabluda ili ti sportasi koriste neke druge ljekove anabolicke steroide efedrin ili nesto drugo ali meni nema pomoci tj jos uvijek mi nitko 100%nemoze reci dali je asta ili sta vec i jbga

Darko Richter, dr. med.

Prema ranijim nalazima, nije se moglo raditi o astmi, metakolinski test vam je bio uredan. No, sada navodite neku alergiju. Vjerojatno je imate, ali to ne znači da imate astmu. to nije isto. Od alergije ne morate uopće patiti, i imate je samo kao nalaz i rizični faktor da dobijete astmu ili alergijski rinitis, ali sve se to ne mor adogoditi.
Možda imate neku, sa svim ovim nepovezanu plućnu problematiku: npr. inteersticijsku bolest pluća. Za to bi trebalo učiniti ne samo spirometriju, već i pletzimografiju i difuzijski kapacitet.

josip193

hvala vam na odgovoru evo sad najnovija terapija je spiriva inhaler,seretide 250/25 inhaler te qvar interhaler 50 2x4 udaha i sad mi je puno puno bolje jednostavno kao da mi je upalu otopila treniram puno bolje međutim koda mi je pluća puna sluzi i nikako da izbaci pa sam si narucio na crnom tržistu efedrin tablete pa da iscistim pluća pa cu valjda biti skroz dobro jer jednostavno više neznam trenutno od simtoma imam bolove u prsima ko da mi struji zrak po plućima a kad se nagnem prema naprijed puno mi je bolje neznam zasto jdnostavno kao da mi je i pluća i nos prepuni sekreta al bolje sam otkako sam na qvaru interhaler bolje sam i uglavnom ujek imam bolove na desnoj strani prsa kao da mi se grudni koš stine sada kao da su se puća otvorila samo što taj sekret moram izbaciti a to će efedrin napraviti jer sam probao sve skoro sirupe za izbacivanje sluzi i slabo su mi pomogle i difuzijski kapacitet mi je 119% a ovaj drugi pregled to ono gdje se brzo izdise i udiše imao sam veliki problema jako sam zakašljavo dokj sam to radio jedva sam napravio alveolarni volumen 101 %

josip193

hvala vam na odgovoru evo sad najnovija terapija je spiriva inhaler,seretide 250/25 inhaler te qvar interhaler 50 2x4 udaha i sad mi je puno puno bolje jednostavno kao da mi je upalu otopila treniram puno bolje međutim koda mi je pluća puna sluzi i nikako da izbaci pa sam si narucio na crnom tržistu efedrin tablete pa da iscistim pluća pa cu valjda biti skroz dobro jer jednostavno više neznam trenutno od simtoma imam bolove u prsima ko da mi struji zrak po plućima a kad se nagnem prema naprijed puno mi je bolje neznam zasto jdnostavno kao da mi je i pluća i nos prepuni sekreta al bolje sam otkako sam na qvaru interhaler bolje sam i uglavnom ujek imam bolove na desnoj strani prsa kao da mi se grudni koš stine sada kao da su se puća otvorila samo što taj sekret moram izbaciti a to će efedrin napraviti jer sam probao sve skoro sirupe za izbacivanje sluzi i slabo su mi pomogle i difuzijski kapacitet mi je 119% a ovaj drugi pregled to ono gdje se brzo izdise i udiše imao sam veliki problema jako sam zakašljavo dokj sam to radio jedva sam napravio alveolarni volumen 101 %

Darko Richter, dr. med.

Dokle god su nalazi stalno uredni, unatoč tome što tvrdite da imate tegobe, indiciran je u prvom redu jedan dobar klinički pregled.

josip193

Hhehe koji ste vi kralj...pregledali su me od bglave do pete i eto uzimao sam seretide 500. Pa proba o simbicort 360 pa spiriva..singular i nista nije previse pomoglo tj kad nisam trenirao nisam imao smetnji a simbicortom sam mogao cak i trcati ko budala nista me nije gusilo ali nisam mogqo ogredjivati treninge u teretani i box gusilo me i sjeklo po prsima... dok seretideo bi se doslovno gusio i eto sad otkada uzimam seretide 250,qvar,singular,i sprej za nos puno sam bolje sad planirqm totalno seretid izbacit i uzeti qvar i to je to i efedrin od pretraga doktor moj je preporucio intoleranciju hrane sad ne znam tocno dal da idem privatno ili preko dopunskog se moze mada bi radje privatno brze gotovo ....i za kraj da vas vise ne davim efedrin tablete nadam se da ce mi pluca iscistiti sta vi mislite

Darko Richter, dr. med.

Ako ste stvarno bolesni, efedrin tablete i istraživanje tolerancije hrane su beskorisno-opasne radnje.