Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Flexotide, Ventolin ili?

Dubravkal

Poštovani dr. Richter,
djete 7g. oko godinu dana povremeno kašlje u noći, prilikom trčanja i aktivnosti otežano diše i počinje kašljati ali onako kao da mu nešto smete u grlu ali nije to produktivan kašalj. Utvrđena mu je alergija na grinju i dlaku mačke. Nikad mu ne škripa u plućima, kod svake prehlade ili što već to izazove kažu da mu sjeda na pluća i daju ventolin.Tada mi se žali na bol u rebrima. Obično sve krene sa zatvorenim nosem. Kažu da je to astma i ima terapiju 2*2potiska Flexotide 125 ventolin ako zakašlje noću i pio je mjesec dana Xyzal kao i Nasonex u nos.
Molim Vaše mišljenje. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Moje je mišljenje da mu uz tu dozu Flixotidea mora biti savršeno dobro, ako je točna dijagnoza, i ako vi znate to davati kako treba (to je sprej za pluća, ne za usta, ne za kosu, niti za zrak u sobi; isto vrijedi i za Ventolin).

Dubravkal

Poštovani dr., mene jako muči dali je dijagnoza točna i dali dijete treba uzimati ovako jaku terapiju. Dijete je imalo navedene simptome, odveli smo ga k alergologu FeNo je bio 48 dobio je Singular junior mjesec dana. Tada mu je bilo dobro, međutim mi smo stali poslije terapije cca 1mj. i tada su se javili ponovno problemi. Opet smo otišli na pregled FeNo 14.6 multibreath metoda-ja to prepisujem jer ništa ne razumijem a spirometrijski nalaz pokazuje blage opstruktivne smetnje ventilacije, u plućima oslabljen šum disanja.Poslije toga je napravljen alergotest i utvrđeno alerg. na grinju 4*4 i dlaku mačke 2*2,i terapija Flixotide, Ventolin i Xyzal mjesec dana. Molim Vaše mišljenje dali to nužno mora biti astma i dali bi u ovakvom slučaju mogli to riješiti nekim blažim ljekovima i što ja mogu djetetu stavljati u nos s obzirom da mu je često začepljen. Isto tako tijekom ovog prolječa iako mu nisu utvrđeni alergeni na pelud mi živimo kraj parka i stalno je imao problema sa zatvorenim nosem kašljanjem i kihanjem.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

To ne mora nužno biti astma, ali izgleda da jest. Ono što neće biti nužno, to je ta razmjerno velika doza Flixotidea. Vjerojatno vam alergolog ima u planu to smanjiti.
No, ako ste Zagrebu, mogu vas na kratko pogledati, sa svim nalazima, eventualno ponoviti to alergološko testiranje, jer, uistinu je nekako granično.
Možete se javiti na Rebro, Poliklinika Dječje klinike, nova zelena zgrada, liftom na razinu "P", pa par koraka u lijevo - Alergološka ambulanta. Ak ohoćete, već sutra u 9 ili u 11 h, ili koncem tjedna, u petak ujutro. Treba uputnica, a možete KBC i sami platiti pregled (93 kn).

Dubravkal

Poštovani dr.
Hvala Vam, da smanjio je na 2x1 potisak, ali svakako budemo došli u petak ujutro.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Prekostura u 10 h, Rebro, Poliklinika Klinike za pedijatriju, nova zelena zgrada, od glavnog ulaza liftom na razinu "P", pa nekoliko metara lijevo - Dnevna bolnica i Alergol. ambulanta.

snjeza29

Veče... Imam mališu 6g,od svog 8mj života boluje od bronhitisa,često je bolestan teško disanje kašalj sa škripanjem.. Terapija mu je flexotide,ventolin po potrebi,te ponekad inekcija solmedrol... Sa 11mj života smo bili u alergološkoj,test na alergije negativan,te smo ga radili prije tjedan dana i opet je negativan... Ige mu je 197,eo 5,7%,Dunger 398... Spirometrija:FVC 93%,FEV1 110%, FEF50 110%... Dobili smo uputu da učinimo nalaze : ukupni Ige,spec.Ige na D.pt, D.f, serum poslati u Imunološki LAB kb Sveti Duh,Zagreb.. Kloridi u znoju,Iga,M;G;proteinogram,rtg pluća,što ćemo u narednih par dana i obaviti... Često kad se zaigra,kad je malo aktivniji kašlje i teško diše.. Dr,je postavila dijagnozu Asthma,te je dala novu terapiju Melarth 5mg,svaku večer.. Pa me malo zanima vaše mišljenje o tome i tom ljeku...

Darko Richter, dr. med.

O montelukastu sve najbolje. Samo, čini mi se, da ćete završiti na Flixotideu.

snjeza29

Zašto mislite,koji razlog... Ja do sad nisam imala iskustva sa tim ljekovima,pa ne znam kako djeluju..

Darko Richter, dr. med.

Doktor liječi, a ne teoretizira. Vašem će malom trebati Flixotide, a ne Singulair.

snjeza29

Večer,evo da se javim malo opet kod vas po nekakav savjet i mišljenje.. Maleni mi redovito koristi melarth 5mg za žvakanje,u zadnjih 10 dana mi kašlje,ali nije to onako jako kao kad ima napade astme,vodila sam ga kod doktorice,ona kaže da na plućima nema ništa niti na grlu i da nema potrebe za flixotinom,ali taj srednje blagi kašalj je i dalje prisutan.. Po vašem mišljenju što bi trebalo napraviti? Ovako dobili smo nalaz laboratoriske obrade sa KB-Sveti Duh,pa vas molim objašnjenje rezultata : IGE nalaz 213 H,jedinica kU/L,ref.interval 0-122... Rast d 1 (dermatophagoides pteronyssinus) koncentracija 0 kU/L 0-0,35,razred 0...

Darko Richter, dr. med.

Po mojem mišljenju treba pogledati što sam vam rekao u zadnjem odgovoru.
A nalazi? Uk. IgE od 213 kU/L jest uočljivo povišen, a nalaz specifične alergije na grinju (d1) jest negativan.

snjeza29

Hvala. Po vašem mišljenju ovoga,njemu bi trebao flixodite... Recite mi Taj Ige,dali se nešto poduzima u vezi toga što je povišen ili? Još jedno pitanje,radili aamo kloride u znoju 2 puta,ali nijednom nije uspjelo,kao nije se dovoljno uznojio. Sutra idemo ponovno.. On inače oije jako puno tekućine,i od kad se rodio kao beba i sada jako se znoji,pa ne znam što je uzrok toga neuspjelog nalaza...

Darko Richter, dr. med.

Uzrok neuspjele pretrage jest pacijent, liječnik/sestra, mama i aparatić za iontoforezu. Svaki ponaosob, svi zajedno, ili neka kombinacija. Jedna od češćih grešaka jest da uopće nema aparata za pilokarpinskuiontoforezu, već se dijete znoji na balkonu, ili, zimi, uz radijator, umotan u najlon vrećicu.
Moram priznati da ne razumijem vaše pitanje o povišenom IgE, i da li se s ime u vezi nešto poduzima.
Ako već nešto treba poduzeti, onda je to dati Flixotide. Međutim, vjerojatno ja znam što vi pitate: bi li se, nekako, taj nalaz mogao smanjiti, izbrisati, izvaditi novi i učniti ga normalnim?
Evo, zbog ovakvih pitanja ja uvijek ponavljam: nalazi se rade radi liječnika koji ih je ordinirao, a ne radi bolesnika, a pogotovo ne bolesnikovih roditelja i šire okoline. Bolesniku pripada dijagnoza i terapija, a ne nikakvi nalazi. Jedan će doktor napraviti ovaj ili onaj nalaz, a drugi niti ovaj, niti onaj. I, ako su obojica dali ispravnu dijagnozu i adekvatnu terapiju, koji je, po vašem mišljenju, bolji? Evo, zbog toga što je pitanje nalaza zapravo pitanje onoga koji je nalaz zatražio, ne vidim nikakvog razloga da se vi s tim nalazom zabavljate ili mučite.

snjeza29

Hvala na savjetima...
Evo da se javim sa nalazom koji smo napravili kloridi u znoji,da mi malo nešto o tome kažete :

Biokemiske pretrage :
(Z) Kloridi rezultat 11.5, Jedinica L mmol/L, Referentni interval 20-60...

Specifični proteini :
(S) Imunoglobulin A Rezultat 2.60, Jedinica H g/L, Referentni interval 0.46-2.51...
(S) Imunoglobulin G Rezultat 11.26, Jedinica g/L, Referentni interval 6.3-15.0...
(S) Imunoglobulin M Rezultat 1.50, Jedinica g/L, Referentni interval 0.45-1.69...

Ja vas molim malo objašnjenja,jer i ja vidim da je nešto malo povišeno,a nešto sniženo...

Darko Richter, dr. med.

Mislim da nije problem vidjeti da li je nešto više, ili niže, pogotovo kada to piše pokraj nalaza.
Ali, interpretacija nalaza ovisi o indikaciji.
Ja o indikaciji, osnovnom stanju djeteta i njogovoj dobi i spolu ne znam ništa.
Ne upuštam se u čitanje ranijih postova. Dakle, kao da mi niste ništa rekli.

snjeza29

Razumijem vas u potpunosti,kad bi se upuštali čitati u nazad dokle bi stigli happy
Ukratko mališa je 6,5g,dijagnoza kronična astma,5-6 puta godišnje ima napade,terapiju je imao flixotide 125 2x1,ali od prije 5 tj,je dobio terapiju melarth 5mg,redovito ju koristi svaku večer 1h, prije večere.. Kako sam već pisala,ali evo opet ću pomalo kašlje 2 tj,ali dr je rekla da nema potrebe za flixotinom,nego da samo nastavimo melarth kao i do sad,kašalj je suh,često preko noći... Napravili smo kloride u znoju,i kako je to ozbiljna bolest cistična fibroza,ja vas samo molim da mi kažete dali je nalaz u redu : (Z) Kloridi 11.5 L mmol/L...

Darko Richter, dr. med.

Mogu vam samo ponoviti da mu treba Flixotide.
A to znači da nema cističnu fibrozu, jer Flixotide nije lije za CF.
Ali, kada se astma ne liječi kako treba, onda se roje misli od CF-a, do stranog tijela ili neke intersticijske plućne bolesti.

snjeza29

Puno vam hvala na brzim odgovorima...
Sutra ćemo kod dr,da opet pregleda da vidimo što ćemo...
Reci te mi postoji li mogućnost da se uvede flixotide i da se nastavi melarth,ili je vaša preporuka izbaciti melarth,i uzimati samo flixotide?

Darko Richter, dr. med.

Treba mu Flixotide.
Ovo očigledno vama treba šponavljati 100 puta, a inače, na ostala pitanja, dao sam vam već ranije odgovor.