Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Flexotide, Ventolin ili?

Darko Richter, dr. med.

U ovakvim slučajevima najčešće se radi o tome da lijek u inhalacije ne dospijeva u pluća: ili je premala doza, ili se ne inhalira tehnički ispravno, ili se izbjegava inhalirati pod raznim izlikama. No, najčešće je ono drugo, tj. da se ne zna inhalirati. Već samo zato bili bi dobro dovesti dijete na pregled i provjeru, a ako je sve u tredu, na modifikaciju doze Flixotide, ili uvođenje jačih lijekova, npr. Seretide.

snjeza29

Što se tiče izbjegavanja,to nikako ne činimo,jer mi je stvarno u cilju da mi sin bude zdrav,barem nekada 2-3mj u komadu,ali to se kod nas još nije dogodilo...

snjeza29

Ja ću nastojati ići dalje po drugo mišljenje,nadam se kod vas... Što se tiče te strane da terapija ne dođe do pluća,mislim da nije tako,6g koristimo pumpice,znači gumeni dio bebyhalera stavimo preko nosića i usta,flixotin ili ventolin dobro protresemo,stavimo u otvor predviđen za pumpice,pritisnemo i maleni dubogo udahne 10-15 puta,nadam se da je to ispravno...

Darko Richter, dr. med.

Ako duboko udahe, što će mu 10-15 udaha? Dosta je 3-4, ako su duboka.
A drugo, njemu već dugo ne treba gumena maska, može i bez nje.
No, bilo bi dobro sve to i još mnogo toga drugoga razbistriti u jednom pregledu.

snjeza29

Ja se nadam da ćemo na taj pregled doći kod vas,inače smo iz slavonskog broda... Smatrate da te pumpice može koristiti već bez bebyhalera ili ?

Darko Richter, dr. med.

Evo zbog čega je potreban pregled: zbog pitanja da li on već može bez babyhalera. Ne može nikada. A to pokazuje da vam onaj, koji je propisao pumpicu, nije objasnio zbog čega je bez babyhalera ili Volumatica ili slične naprave za udisanje (npr. Aerochamber), prilično uzaludno imati pumpicu.

snjeza29

Možda sam ja vas pogrešno shvatila kad ste rekli da mu ne treba gumeni dio bebyhalera,pa sam mislila da možda može pumpice koristiti bez toga...

Darko Richter, dr. med.

Ne razumijem što bu se mijenjalo sa ili bez gumene maske Babyhalera? Babyhaler ostaje Babyhaler, sa i bez te maske. Bez njega nema koristi od stiskanja pumpice.

forumka74

Poshtovani dr, molim Vas da mi date neke informacije u flexotide sprej za usta sa volumatikom. Moj sin vec je 17 godina i ima alergiju na odredzene korove , koji cvetaju dva puta u godini. Tada on ima mnogo toga, kasalj, beli sluz s nosa, suze i grlo ga pecka. Vec tri godine uzastopno koristi flexotide u usta i avamis u nos, pravimo pauze otprilike od juna do pocetkom septemvra,ostali meseci pokrivamo sa flexotide. Moje pitanje je koliko je stetan flexotide , sta moze da dovede kako posledice njegovog uzastopnog koriscenja jer to su kortiko, dal ce da pate koske ili sta . molim Vas da mi odgovorite.

Hvala vam puno.

Darko Richter, dr. med.

Ovisi o dozi. U dozama do 200 mcg nema znatnijih nuspojava.
Kosti su mi sigurne, i s većim dozama, no s takvima, npr, >500 mcg, a osobito >1000 mcg, može nastati supresija nadbubrežne žlijezde i neadekvatni odgovor na stres.