Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Atopijski dermatitis

slulic

Imam 25 godina i posljednje 3 godine atopijski dermatitis koji se najvjerojatnije prema mišljenju mog liječnika pojavio kao posljedica stresa studiranja, ali i zbog moje alergije na pelud, prašinu, grinje, duhan, živ.dlaku, perje itd. Dermatitisom mi je zahvaćeno samo područje pazuha, koje je relativno zdravo sve dok ne stavim deodorant, na kojeg sam posebno osjetljiva, stoga ga izbjegavam. Interesira me što još mogu poduzeti da se slučajno bolest ne proširi i na druge dijelove tijela? Ako disciplinom uspijem pazuhe održati zdravima, nakon koliko vremena se mogu nadati eventualnom ozdravljenju? Da li preporučate uzimanje vitamina za jačanje imuniteta i kojih?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ukoliko su Vam se promjene pojavile s 22 godine (a nikad prije niste imali probleme s kožom), te ako su promjenje lokalizirane samo u pazisuma, potrebno je preispitati dijagnozu atopijskog dermatitisa. Možda se ne radi o atopijskom dermatitisu. Kod AD, te kod velike većine drugih kožnih bolesti, ne preporuča se uzimanje vitamina.