Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bexero

Kris86

Postovani,
Moje dijte je staro 9,5 mjeseci i primilo je cjepilo Bexero prije tocno 3 dana, 72 sata. Ovo je drugo cijepilo po redu, primljeno u razmaku od dva meseca. Javlja se povisena temperatura jos uvjek nakon 3 dana. Temperatura ne prelazi 38. Da li me reakcija treba brinuti, i kada bi se trebalo javiti lijecniku ukoliko se ne povuce?

Hvala na odgovoru,
Kristina

Darko Richter, dr. med.

Skidajte temperaturu i mučite. To je za Bexsero poznato.

ivan_orleanski

Poštovani,

iduće godine bismo trebali otputovati u UAE. Da li je poželjno cijepiti dijete od 8 godina Bexserom i Nimenrixom?Zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Bexsero pokriva serogrupu B, a Nimenrix ACWY.
Na Arpaskom poluotoku dominiraju serogrupe A,B,C i W-135, u različitim zemljama s različitom prednošću jedne pred drugom (u Kuvajtu je na čelu serogrupa B, u Saudijskoj Arabiji serogrupa W-135, a za UAE ne znam - ali je to isto područje i cirkuliranu sve spomenute serogrupe). Ima još jedna serogrupa, Y, no ta se nalazi u Latinskoj Americi, subekvatorijalnoj Africi i Australiji.
Tako da, ako želite zaštiti i dijete i sebe, dobro bi bilo da uzmete Bexsero + Nimenrix.