Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepljenje jednogodišnjaka

nemo32

Nakon cijepljenja u rodilištu BCG i protiv Hepatitisa B dijete mi je cijepljeno cjepivima 6 u 1, 5 u 1 i 6 u 1 - upravo onako kako ste i Vi na ovom forumu predlagali. Nakon godine dana, čitam iz kalendara cijepljenja za 2007. slijedi nam Hib, Di-Te-Per i Polio te Mo-Pa-Ru (izvor: http:///www.pedijatrija.org/Download/2007/01/10/KALENDAR___CIJEPLJENJA__2007.doc)
Točno? Znači li to da se prva skupina može zamijeniti cjepivom 5 u 1? Ima li kakvo cjepivo (kompleksno) koje uključuje i ovo potonje Mo-Pa-Ru? Kakve su reakcije nakon cijepljenja cjepivom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole? Cijepe li se djeca tim cjepivima baš kada navrše godinu dana ili kasnije (kada)?
Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

DTP, Polio i Hib sadržani su u "5 u 1", i to može dobiti. MPR jest opet posebno cjepvio. Dakle, u toj drugoj godini života može odraditi sva cijepljenja s te 1 injekcije, ali ne i s manje od dvije. Nema kombinacije MPR + "5 u 1" u jednoj injekciji. Nemam pojma kakve će biti reakcije u vašeg djeteta, jer očito to pitate, budući da su nakon cijepljenja MPR reakcije u najvećeg broja djece nikakve.