Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

encepur??

ozut

Poštovani dr,
zanima me da li ima potrebe za cijepljenjem djeteta od 3 godine protiv krpeljnog encefalitisa i da li je encepur to cjepivo i koje su doze. Živimo u Istri.
Srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

U Istri ne, ali ako se krećete prema Zagrebu i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Štajerskoj, Češkoj i sl., onda je cijepljenje dobra ideja. Encepur se daje u 3 doze, u času 0, te nakon 1-3 i potom nakon 6 mj., a može i brže, tj. u času 0, zatim za 2-4 tjedna i za 3 mj.

ozut

Hvala na odgovoru. Ne krećemo se često prema sjeveru a i kada da nismo baš u prirodi, osim zimi na snijegu.
Mi smo osim redovitog cjepljenja po kalendaru, obavili još i cjepljenje engerixom, varilrixom, pneumom 23 i vaxsigripom. Da li mi preporučate još nešto s obzirom na dob od 3 godine i mjesto prebivališta?
Pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Ne, ovo je dosta. Ako je žensko, cijepiti protiv HPV (humani papiloma virus) u dobi od 12 godina (Cervarix, Gardasil).