Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepljenje protiv krpeljnog meninogencefalitisa i trudnoća

Edina123

Poštovani!
Uskoro planiram trudnoću, a kroz par dana idem na 1. dozu cijepiva protiv krpeljnog meninogencefalitisa, ta za mjesec dana na 2. cijepljenje, 9 mj. treće...
Zanima me, da li u periodu između ova tri cijepljenja smijem zatrudnjeti, da li je preporučeno cijepiti se u trudnoći, te da li se nešto može dogoditi ukoliko primim samo jednu ili dvije doze cijepiva?
Unaprijed vam hvala!

Darko Richter, dr. med.

U trudnoći nije preporučljivo primati nikakve lijekove, dimove od cigareta, droge, alkohol i cjepiva.
Planirati tako nešto usred trudnoće bili bi upravo čudno.
Možete dobiti ubrzanu shemu, tj. prvu dozu sada, drugu za 14 dana, a treću za 9 mjeseci, no može i kasnije. Svakako se ne bih cijepio u tijeku trudnoće. Dojenej više nije zapreka. Zaštita nakon prve dvije doze kreće se oko 70%, a nakon 3. oko 90%.

Edina123

Zahvaljujem se na vašem odgovoru!
Najviše su me zanimala prva 2 cijepljenja, te da li u kratkom periodu nakon toga smijem zatrudnjeti.
Na žalost, radi se o planiranom cijepljenju, pa nemam puno izbora što se tiče pomaka početka cijepljenja.

Darko Richter, dr. med.

Danas se sve planira, a ništa ne ide po planu.
Stvari koje je najteže planirati, a to su seks, djeca i sve oko djece, najomiljeniji su predmet planiranja, a svega toga, nažalost, ima puno manje nego ranije (kada bijasmo mlađi, da li samo zbog toga .. .?).

Edina123

Što je biše obveza, više je planova, a manje vremena, na žalost!
Planirano cijepljenje je od strane treće osobe, odnosno poslodavca, koje se nikako ne uklapa u moje privatne planove.
Molim vas da mi još samo odgovorite, da li smijem zatrudnjeti nedugo nakon druge primljene doze cjepiva?
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Smijete, jer to nema veze, ali, ne biste smjeli primati neka planska cjepiva tijekom planske trudnoće.
Drugim riječima, da zatrudnite, nemate o tome pojma, i cijepite se, ne bi se skoro siguno ništa dogodilo. Međutim, planirati cijepljenje tijekom trudnoće ravno je ludosti, jer, ako se nešto desi, kako ćete se opravdati?

Edina123

Hvala vam puno na odgovorima i savjetima!
Veliki pozdrav!