Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Docjepljivanje u odrasloj dobi

zrinkas

Poštovani,
Imam 35 godina. Rođena i odrasla u Hrvatskoj, cijepljena prema aktualnim programima cijepljenja djece. Kao dijete sam prebolila vodene kozice.
U posljednjih sam 15 godina jedino docijepljena tetanusom (zbog ozljede, preventivno, prošle godine). Nikad nisam cijepljena na hepatitis B.
U zadnje vrijeme dosta čitam o slaboj osviještenosti o potrebi docjepljivanja u odrasloj dobi, što me, u kombinaciji s vijestima o ponovnom izbijanju ospica u Europi i Americi te mumsa u Kanadi, malčice počelo zabrinjavati ..

Da li biste mi preporučili i ako da koja docjepljivanja?

Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ako ste uredno cijepljeni kao dijete, ne preporučujem vam nikakva posebna docjepljivanja, osim po potrebi tetanus (a što ste i dobili), a preporučio bih vam da se cijepite protiv hepatitisa B i pneumokoka (Enge, tri doze, 0-1-6 mj.; Pneumo 23 1 doza). To nije docjepljivanje, nego primarna vakcinacija protiv bolesti od kojih do sada niste bili cijepljeni.