Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cjepivo protiv HPV-a

nebo

Poštovani doktore Richter, jedna sam od osoba kojima je Vaše mišljenje izuzetno važno, jer Vas smatram apsolutnom vertikalom u medicinskom svijetu. Tako je bilo dok su djeca bila mala, a sada su narasla, te su se pojavile nove nedoumice. Djevojčica je sada u dobi od 14 godina i trebala bi prema preporukama liječnika i epidemiologa primiti cjepivo protiv HPV-a. Zbog vrlo oprečnih mišljenja na koje nailazim u katoličkom okruženju u kojem odgajam svoju djecu, našla sam se u nedoumici cijepiti dijete ili ne? Poneki liječnici, vrlo čvrstih katoličkih stajališta govore o tom cjepivu kao o nečemu što promiče promiskuitetno ponašanje mladeži i apsolutno su protiv cijepljenja. Pri tome kao argumente navode razne nuspojave koje su se pojavile u Danskoj, čak se govori i o povećanom broju oboljelih osoba od raka grlića maternice, a koje su bile cijepljenje. Molim Vas za mišljenje. Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Meni ti katolici nikada nisu imali hrabrosti izreći svoje mišjenje. Jednostavno, više ne znam da li se čovjek spašava po svojem nestručnom, new-ages-ovskom mišljenju o cijepljenju, ili po nečem drugom što se ipak propovijeda kao neprevarljiva nauka vjere i morala - već 2000 godina od Kristova Nasljednika u Rimu. Kristov Nasljednik još o HPV cjepivu nije rekao ništa, a ja predviđam i da neće. Međutim iz 101% protestantske Danske, u kojoj ste, htjeli-ne-htjeli časom rođenja prisilno upisani u Dansku protestansku crkvu iz koje se ne možete ispisati, a kojoj predsjeda nekakvi kralj ili kraljica, stižu upozorenja ... !? I da od njih uzimamo mišljenje!?. Tko koga u Hrvatskoj sii da bude katolikom? A nikada i nije. Nikada. Mi smo eonima ispred nekih prividno razvijenijih zemalja.
HPV je jedno od najboljih cjepiva na svijetu, sigurno koliko samo može biti, niti jedna specifična nuspojava i nakon puno provjeravanja, nije priznata niti od European Medicines Agency niti od Food And Drug Administration u Americi (ni CRPS, ni POTS, ni nagla smrt, niti ne znam što još). Cijepite žensku djecu, i cijepite i mušku, ako im ponude. Ova dob je prava dob za cijepljenje, čak je povoljnije i koju godinu ranije, ali ne zbog seksanja koje bi, po tim "katolicima", moglo kao lavina uslijediti već istu večer po imunizaciji, već zato jer je u toj dobi najimunogenije i ostavlja najbolju i najtrajniju imunost, koliko do sada pratimo (15-ak godina). Mogu vam reći da je moj dojam da većina promiskuitetnih ljudi, barem u nekom mojem osobnom i profesionalnom obzoru, nažalost nije cijepljena uopće, jer oni smatraju da im se ništa ne može dogoditi. A često imaju i hepatitis C, i cervikalnu displaziju, i kondilome i svašta. Moja srednja kći nije cijepljena jer tada cjepivo nije bilo ponuđeno srednješkolkama, ali, ja ću je sada cijepiti s Gardasil-9, i, nažalost, platiti ću to sam, i to sve 3 doze, jer u njezinoj sadašnjoj dobi 2 doze, koje su dostatne s 9-14 godina, traže i treću radi adekvante i dugotrajne imunosti.

Darko Richter, dr. med.

U stvari, htjedoh još pitati, ako se netko ne želi cijepiti, onda bih ga molio da mi, kao katolik katoliku, ustupi cjepvo za srednju kćer.

nebo

Hvala Vam na iscrpnom i iskrenom odgovoru (niste razočarali niti u stručnom, a niti u sarkastičnom smislu. Baš ste legenda). U svakom slučaju ste otklonili sve sumnje, pa Vam tako na žalost ne mogu ustupiti cjepivo namijenjeno mojoj djevojčici! Lijepi pozdrav, svako dobro i obilje Božjega blagoslova Vama i vašoj obitelji!

Darko Richter, dr. med.

Amen.