Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepljenje

Danazlo

Postovanje doktore,
Majka sam curice koja ima 2 god.i 3 mj. Do sada je cjepljena BCG sa mjesec dana te BCG/HEPAT "B" sa dva mjeseca starosti.
Nakon toga je imala komplikacije, dijagnoza hidronefroza IV stupanj, tri operacije...te je na kraju sve zavrsilo tako da sad ima samo jedan bubreg.
Nas pedijatar je odlucio da se djete ne cijepi sve dok pije antibiotike.
Na profilaksi smo bili sve do 23.02. kada je po odluci doktora ukinuta terapija.
S obzirom da je stanje stabilno i ima uredne nalaze nas pedijatar predlaze da odmah krenemo sa cjepljenjem.
Zanima me Vase misljenje.Da li da odmah krenemo sa cjepljenjem, ako da, kakav raspored predlazete, odnosno u kojim razmacima i koje cjepivo?
S obzirom da sam iz BiH da li da insistiram na acelularnom cjepivu ili ne?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
S postovanjem

Darko Richter, dr. med.

Nije postojao niti jedan jedini razlog da se dijete ne cijepi po kalendaru. Ne znam precizno kakav je raspored cijepljenja u BiH i koja se cjepiva koriste, ali uroprofilaska sigurno nije trebala biti nikakvom zaprekom urednom cijepljenju. Onaj koji ga nije cijepio, valjda je imao plan što da učini kada dođe vrijeme za cijepljenje. Obično se nastavi tamo gdje se stalo.

Danazlo

Postovani doktore,
nazalost doktorica nam nije izlozila nikakav plan, nego nas je samo uputila u cjepni centar kod medicinske sestre gdje opet nismo dobili nikakve odgovore osim da se koriste cjepiva kao i u EU odnosno Glaxova ako sam dobro napisala te da nemamo razloga za zabrinutost.
Ocito je da smo u svom neznanju, a prateci upute doktorice vec napravili gresku ne cijepeci dijete pa je stoga nasa zabrinutost oko lezernosti osoblja jos veca.
MOLIM VAS bez obzira na Vas prethodni odgovor da nam ipak date neke upute.
spremni smo kupovati cjepiva, spremni smo dolaziti u Hrvatsku ako treba, spremni smo doci do Vas ako je moguce naravno ......ma spremni smo na bilo koju opciju samo da ne napravimo jos neku gresku.jer smo se tijekom lijecenja nase kcerke vec dosta nauzivali gresaka.
Iskreno se nadam da ce te nam pomoci.
Unaprijed hvala.

Danazlo

Poštovani doktore,
Raspored cijepljenja u BiH je sljedeći:

Po rođenju - HepB 1+BCG

Sa 1.mjesecom - HepB 2

Sa navršena 2. mjeseca- DTP 1+Polio 1 + Hib 1

U 4.mjesecu - DTP 2 +Polio 2 + Hib 2
Sa navršenih 6.mjeseci- DTP 3 + Polio 3 + HepB 3

U 12.mjesecu - MRP

U 18.mjesecu Hib 3 + OPV 1

U 5.godini života - DTP (ili DT)+ Polio
U 6.godini života - MRP 2

U 14.godini života- dT + OPV 3

U 18.godini života TT
S poštovanjem

Darko Richter, dr. med.

Dakle, sada treba sustići cijepljenja do dobi od 2 godine.

1. Sada: DTP + Polio + Hib + HepB (Infanrix Hexa od GSK=Glaxo); MRP (Priorix od GSK)
2. Nakon 4 tj.: DTP + Polio (Infanrix od GSK + Imovax od Sanofi)
3. Nakon daljnjih 4 tj.: DTP + Polio (Infanrix od GSK + Imovax od Sanofi)
4. Nakon daljnjih 2-6 mj.: OPV

Nakon toga može mirno čekati cijepljenje u 5. godini.

Danazlo

Postovani doktore,
nazalost doktorica nam nije izlozila nikakav plan, nego nas je samo uputila u cjepni centar kod medicinske sestre gdje opet nismo dobili nikakve odgovore osim da se koriste cjepiva kao i u EU odnosno Glaxova ako sam dobro napisala te da nemamo razloga za zabrinutost.
Ocito je da smo u svom neznanju, a prateci upute doktorice vec napravili gresku ne cijepeci dijete pa je stoga nasa zabrinutost oko lezernosti osoblja jos veca.
MOLIM VAS bez obzira na Vas prethodni odgovor da nam ipak date neke upute.
spremni smo kupovati cjepiva, spremni smo dolaziti u Hrvatsku ako treba, spremni smo doci do Vas ako je moguce naravno ......ma spremni smo na bilo koju opciju samo da ne napravimo jos neku gresku.jer smo se tijekom lijecenja nase kcerke vec dosta nauzivali gresaka.
Iskreno se nadam da ce te nam pomoci.
Unaprijed hvala.
P.s. U prethodnoj poruci je i raspored cjepljenja u BiH

Danazlo

Poštovani doktore,
Hvala Vam najljepša na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Malo su se izmiješali postovi, no shvatili ste gdje je odgovor.

Danazlo

Poštovani,
Nakon Vašeg prijedloga za cijepljenje kćerka je primila Infanrix hexa.
U tri Doma zdravlja "preporuka" je bila da se Priorix ne daje o istoj viziti i tako je " ostavljen " da se da zadnji.
Uglavnom, sada bi trebala primiti Infanrix i Imovax , ali ga mi ne možemo nabaviti, jer ga kako su nam rekli nema na tržištu Hrvatske od 9-og mj 2016
Preporučili su nam Tetraxim od Sanofi.

Da li da prihvatimo cijepljenje tetraxim-om odnosno da li to sad smije primiti ili da ipak probamo nabaviti Infanrix u inozemstvu?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Uzmite Tetraxim. Da sam znao za tu situaciju na tržištu, odmah bih vam to i rekao. Međutim, nisam sposoban slijediti sve te mijene, malo ima ovoga, malo onoga, itd. Malo smo tržište, i nama dospijevaju "ficleki" koji se ne iskoriste drugdje, jedanput ovi, drugi puta oni. No, najvažnije jest da su to ipak kvalitetni "ficleki" od svjetskih proizvođača.

Danazlo

Hvala na brzom odgovoru.
LP

Danazlo

Poštovani profesore,
Majka sam dječaka od 4,6 godine i curice od 3 god.
Dječak ide u vrtic i prije tri tjedna je dobio sarlah. Po redovnom programu cjepljenja trebao bi primiti DiTePer u veljači ( cjepljenja do sada uredno po programu )
Curica bi trebala u vrtic u 9-om. mj.
Nema jedan bubreg i u 10-on mj. Je imala dva puta oprstrukcije na bronhijima. Dijagnoza bronchitis obstr. Rec ( nakon radjenih alergo testova nije ustanovljeno na sta je alergična) IGE je bio 80 a red vrijed >40. Te bris nosa na eozinofile pozitivan.
Terapija singular granule 4 mg.po potrebi dva do tri potiska ventolin pumpica.
Ovo sve gore sam napisala čisto da steknete barem donekle uvid u njihovo zdravstveno stanje iako je možda suvišno.
Kako sam na forumu čitala da postoje cjepiva pneumo i prevener htjela bih ih barem donekle zaštiti.

Dakle, da li bi bilo dobro cijepiti ih i ako da sa kojim cjepivima i u kojim razmacima.
I drugi pitanje , da li je neophodno prije davanja uraditi briseve, odnosno da li je uvijet za primanje negativan nalaz.

Unaprijed hvala
S poštovanjem

Darko Richter, dr. med.

Mogu se jedno i drugo cijepiti s po 1 dozom Prevenara 13.