Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Priorix kod neutropenije s pozitivnim antigranulocitnim antitjelima?

melkior

Sinčić nam sada ima 14 mjeseci te bi ga trebali cijepiti s Priorix (ili drugo MMR cijepivo). Međutim s 5 mjeseci života ustanovljena mu je neutropenija (14.4.2017: Leukociti 7.1, Neutrofili 0.7, Limfociti 5.4 Monociti 0.5, Eozinofili 0.5, Bazofili 0.02, Eritorciti 4.37 T/L, Hemoglobin 115 g/L, Trombociti 321 G/L), te 10.5.2017 nađena pozitivna direktna i indirektna IgG antigranulocitna antitjela. Drugu obradu nismo radili.

On je rođen s 29 tjedana, na neonatologiji je primio 2 doze ozračenih DE. Uredno se neurološki razvija, dobro napreduje na težini i visini, te nema drugih značajnijih zdravstvenih problema. Do sada je primio BCG 5.1.2017 te u 3 navrata Hexa, zadnja doza 26.10.2017. Samo na zadnju dozu Hexa imao je reakciju i to drugi dan temperaturu 37.5C. Do sada je u 2-3 navrata bio blaže prehlađen te jednom imao 2 dana povišenu temperaturu uz 4-5 dana blažeg proljeva.

Kontrolirali smo ga kod pedijatra hematologa. Krvnu sliku smo mu u nekoliko navrata radili, broj neutrofila se kretao: 14.4.: 0.7 G/L, 5.5.: 0.9 G/L, 10.5.: 2.1 G/L, 23.6.: 1.4 G/L, 11.12.: 2.1 G/L. U zadnjem nalazu od 11.12.2017: Leukociti 6.2, Neutrofili 2.1 Limfociti 3.2, Monociti 0.9, Eozinofili 0.0, Bazofili 0.02

Dakle naše pitanje je možemo li ga sada cijepiti s Priorix ili drugim MMR cijepivom? Je li možda prije toga potrebna druga obrada?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Prema zadnjim nalazima, on nema neutropeniju. Ne navodite nalaz antigranulocitnih protutijela, mada to spominjete u naslovu.
Autoimuna neutropenija nije kontraindikacija za cijepljenje MMR.

melkior

Najljepše vam hvala na odgovoru.

Mala disgresija: napisao sam u prvom dijelu poruke "10.5.2017 nađena pozitivna direktna i indirektna IgG antigranulocitna antitjela. Drugu obradu nismo radili"

Darko Richter, dr. med.

Onda pogotovo nema kontraindikacije za MMR. Da neutropenija nije dokazano autoimuna, moglo bi se kombinirati kakva jest, i da li nema neke šire konotacije, zbog kojih bi mogla postojati relativna kontraindikacija (npr. neka mogućnost trombocitopenije).