Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepljenje

deia

Poštovani

obzirom sam apsolutni laik u ovom području, brigu o cjepljenju djeteta sam u vjeri ostavljala struci.
Nakon što sam pročitala neke Vaše odgovore majkama na ovu temu, moram priznati da sam se zabrinula.
Naime, moja curica rođena je 23.02.2017. u Australiji, dok sam tamo privremeno boravila.
Cijepljena je prema australskom programu do 6. mjeseca života kako slijedi:
Birth - Hepatitis B - H-B-Vax® II
2 months - Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), hepatitis B, polio, Haemophilus influenzae type b (Hib) - Infanrix® hexa
- Rotavirus - Rotarix®
- Pneumococcal - Prevenar 13®
4 months - Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), hepatitis B, polio, Haemophilus influenzae type b (Hib) - Infanrix® hexa
- Rotavirusb - Rotarix®
- Pneumococcal - Prevenar 13®
6 months - Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), hepatitis B, polio, Haemophilus influenzae type b (Hib) - Infanrix® hexa
- Pneumococcal - Prevenar 13® (ovo ne znam zašto su joj dali jer stoji da se daje rizičnim skupinama, što ona nije bila)
Nakon toga dolazimo u Hrvatsku i cijepe je s:
12 mj. - PRIORIX
18 mj. - HEXACIMA

U Australiji bi to dalje ovako izgledalo:
12 months - Meningococcal ACWY - Nimenrix®
- Measles, mumps, rubella - M-M-R® II or Priorix®
- Pneumococcal - Prevenar 13®
18 months - Haemophilus influenzae type b (Hib) - ActHIB®
- Measles, mumps, rubella, chickenpox (varicella) - Priorix-Tetra® or ProQuad®
- Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough) - Infanrix® or Tripacel®

Ako sam dobro shvatila, dobila je više nego po programu (hrvatskom ili australskom) cjepiva protiv hep. B, da li možda još nečega?
K tome, treba li me brinuti što nije primila BCG cjepivo?
S obzirom na različite programe država i ovaj kaos što je stvoren, što i kada biste dalje preporučili za cijepljenje?
Molim Vas pomoć, jer imam osjećaj da pedijatar kod kojeg smo bili s 12 i 18 mjeseci nije bio dovoljno brižan. Sadašnja pedijatrica mi djeluje vrlo brižna, ali bih htjela biti upućena da ne riskiram još neki propust.

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Ispričavam se na kašnjenju, jednostavno nisam dobro pogledao.
Dakle, u Australiji je odlično cijepljen, a u Hrvatskoj za +4, tj. trebala je dobiti još 1 Prevenar u drugoj godini života.
Priorix je MMR bez vodenih kozica, i u Hrvatskoj se cijepi u drugoj godini života, te još jednom u 1. azredu osn. škole. Moglo bi se cijepiti po drugi puta već krajem druge godine ćivota, najmanej 6 mj. od 1. doze, nije greška, i tako rade u Australiji. Sve O.K.
U Hrvatskoj ne cijepimo protiv vodenih kozica, smatramo da nema potrebe i da će se dijete s vremenom samo prokužiti.
Također, ne cijepimo redovito protiv meningokoka, ali, ako se na to odlučujete, onda uz Nimenrix trebate, u Hvatskoj i općenito u Europi, uzeti i Bexsero - cjepivo protiv meningokoka grupe B (Nimenrix je za A+C+W+Y - a ti su, svi zajedno, nekoliko puta rjeđi od serogrupe B, u Europi). Nimenrix je dovoljno cijepiti jedanput ako se daje od navršene 1. godine dalje. Bexsero treba dati dvaput, u razmaku ne manjem od 2 mj.
Ako ste je cijepili protiv ACWY serogrupa meningokoka, učinite to i za serogrupu B, ona je u nas odgovorna za >80% slučajeva meningokokne bolesti. Uvijek savjetujem da se dijete cijepi čim je roditeljima rečeno, i oni su zainteresirani, makar cijepljenje nije obvezno. A nije obvezno zato jer država nema novaca. Naime, ako se desi bolest od koje ste htjeli cijepiti dijete, a na kraju niste, i ono oboli, to je kasnije teško pregristi.
S Hexacimom je dobila i 4. dozu protiv hepatitisa B, što ne škodi
Vjerojatno negdje od sredine listopada počet ću raditi u jednoj privatnoj poliklilnici, pa, ako želite cijepiti dijete, tu sam:
Poliklinika „DermaPlus“, Kaptol 25, 10000 Zagreb
Naručivanje 01 4819 504, 099 341 6866

deia

Iskreno, meni je to sve što pišete previše, nazvat ću vas čim budem u prilici. I naravno da sam zainteresirana da idem k vama, jedino tako bih se sad dalje osjećala sigurno. Molim napišite kad bi najbolje bilo uzeti slijedeće cjepivo, malena će 4 godine napuniti u veljači.

Ono što je mene zabrinulo je što je, ako dobro čitam, s hexacimom s 18 mjeseci primila 5. put cjepivo protiv hepB. Da li je to problem?

Darko Richter, dr. med.

S Haxacimom u Hrvatskoj primila je 4. dozu z ahepatitits B, što ne škodi (već sam vam to napisao).
Sada s navršenih 4 godine ne treba prema službenom kalendardu cijepljenja u Hrvatskoj ništa, a sljedeće cijepljenje dolazi s navršenih 5 godina: DTaP ili dtap (Infanrix ili Boostrix), a ja bih preporučio dati Tetraxim (jer on sadrži osim DTaP još i polio, koji ionako dolazi nakon navršenih 6 godina, pa se sve može odraditi jednim jedinim cijepljenjem).

Mama2+1

Poštovani doktore,
imam 2,9 g staro dijete. Želim je cijepiti protiv pneumokoka jer je prošle godine imala upalu pluća. Napravili smo pauzu od godinu dana međutim uskoro ponovno kreće u vrtić. Mene interesira koje cijepivo biste nam preporučili Prevenar ili Synflorix?
Lp

Darko Richter, dr. med.

Ako na stolu imate Synflorix i Prevenar 13, uzmite Prevenar 13.
Ako imate pr ruci samo Synflorix, onda uzmite njega, bez osjećaja krivnje.