Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepljenje protiv gripe u doba COVID-19

andak

Poštovani,

imam roditelje od 58 godina koji se nikad DOSAD NISU CIJEPILI od gripe. Otac nema kroničnih bolesti za koje znamo, a majka ima relativno dobro kontroliran dijabetes tipa 2 i hipertenziju (na farmakološkoj terapiji: Siofor 1000 za regulaciju GUK te Co-Perineva za regulaciju krvnog tlaka).
Naime, nedavno sam od jedne liječnice čula da je bolje da se NE cijepe ni ove sezone ako dosad nisu jer bi sama reakcija na cijepljenje po prvi put u ovoj dobi mogla biti izraženija negoli simptomi gripe.
Zanima me što mislite o tome i preporučate li da se u ovoj dobi po prvi puta u životu cijepe protiv gripe sad za vrijeme pandemije COVID-19?

Lp

Darko Richter, dr. med.

Mislim da je ovaj savjet primjreniji 1960-tima, nego suvremenosti. Tada je bilo znatnijih iako neopasnih reakcija u vidu temperature i osjećaja umora. S današnjimk cjepivima toga nema.

andak

Hvala na brzom odgovoru!

Znači, preporučili biste im cijepljenje?

Darko Richter, dr. med.

Cijeli svijet im to preporučuje pa se pridružujem i ja.

djevojčicalili

Poštovani primarijus,
dijete 8 godina jučer cijepljena protiv gripe (vaxigrip tetra). Liječnik obiteljske medicine naručio ga na 2. dozu za 14 dana. Pitala sam, zar nije 4 tjedna kako piše u uputi uz cjepivo. Kaže ne, sad je 14 dana. Nije da ne vjerujem liječniku, ali sam zbunjena tom novošću?

Darko Richter, dr. med.

Ako se prebrzo ponovno cijepi, to za rezultat imao kao da se taj drugi puta nije ni cijepio. Minimum razmak je 23 dana. Standardno je 4 tjedna. Nemojte ići na docjepljivanje nakon 14 dana. Sve skupa nema baš nikakve veze s COVIDom.