Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Da li je kasno za vakcinaciju?

yexica

Sin mi ima 16 meseci i krenuo je u jaslice pre mesec i po dana i stalno je odsutan. Samo jedno odsustvo je bilo zbog viroze, ostalo su bili prolemi sa streptokokama. Cim ode dobije ih, neko vreme bude bez simptoma, onda bukne upala uva ili grla, pa lecimo antibioticima, onda se vrati u jaslice i iznova u krug - za dva dana opet zuto-zelene sline i sve iznova.
Da li ima smisla da ga sad vakcinisem protiv streptokoka? Ukoliko se imunitet stice tek 6 nedelja od vakcinacije da li njegovo razboljevanje u medjuvremenu neka eventualna upotreba antibiotika moze uticati na ucinkovitost vakcine?

yexica

Dodala bih jos jedno pitanje - koje cepivo odabrati?

Darko Richter, dr. med.

Ako ste naumili da ga cijepite protiv pneumokoka (valjda na to mislite pod streptokokima), onda uzmite Prevenar 13, ima najširi spektar klica koje pokriva.
I, ako ste naumili da ga cijepite, onda ga cijepite. Jer, što će mu cijepljenje, ako ga cijepte pred ženidbu.

yexica

Dodala bih jos jedno pitanje: ukoliko ga cepim i on nastavi da ide u vrtic, da li eventualna upotreba antibiotika u periodu 6 medelja posle cepljenja kad se gradi imunitet moze da utice na ucinkovitost cepiva?

Darko Richter, dr. med.

Recite mi, u čemu je razlika antibiotika i polane piletine u periodu 6 tjedana od cijepljenja, pa da vas zanima baš antibiotik, a ne piletina, vremenske okolnosti, Coca Cola koju tada pije, ili nešto drugo?

yexica

U tome sto konzumiranje piletine ne utice na imuni sistem.
Svakako, shvatila sam sta ste hteli reci, ali ne vidim razlog za takav nacin

Darko Richter, dr. med.

Bitno je da ste shvatili.
Ipak bi me zanimalo odakle vam ta sigurnost, da piletina ne utječe na imuni sustav, a antibiotik utječe.
Odmah da vam kažem: za piletinu, za raliku od vas, ja ne znam, a za antibiotik, isto kao i vi, ja znam. Samo, onošto znam suprotno jeonome što vi znate: naime, antibiotik nema nikakvog utjecaja na imuni sustav.