Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Hepatitis B i datum cijepljenja

Pitta

Poštovani doktore,

Moja četverogodišnja kćer je 17.9. primila prvu dozu cjepiva protiv Hepatitisa B, te bi se 17.10. trebala ponovo cijepiti. Međutim, naknadno saznajem da ću 15.,16. i 17. 10. biti na službenom putu i da ne mogu voditi dijete na cijepljenje. 18. i 19. su vikend, a 20.10. imamo kontrolu na Srebrnjaku, pa bi dijete moglo biti cijepljeno tek 21.10.
Da li je ovo preveliko kašnjenje? Da li je bolje nadocijepiti par dana ranije?

Darko Richter, dr. med.

Ne ranije, već samo kasnije, a vremena ima do 90. godine života. Ali, što prije to obavi, to će prije biti potpuno zaštićena.

Pitta

Poštovani doktore,

Zahvaljujem Vam na odgovoru. Zanima me još da li je cjepivo protiv Hepatitisa B u ikakvoj međuvezi sa cjepivom protiv gripe, u smislu da treba paziti na neki vremenski razmak između davanja ova dva cjepiva?

Darko Richter, dr. med.

Nemaju veze. Ali, kada se cijepi, općenito, onda se ili cijepi istog časa na dva različita mjesta, ili se cjepiva moraju razmaknuti za 4 tjedna.

Pitta

Hvala još jednom. Ali, pitanjima nikad kraja. Na Cybermedovom edukacijskom centru o cjepivima sam sada pročitala da se djeca protiv gripe trebaju cijepiti u dvije doze. Koliko onda prije očekivanog početka sezone gripe treba primiti tu drugu dozu cjepiva? (dijete do sada nije cijepljeno protiv gripe, ja jesam, pa sam krivo pretpostavila da se djeca cijepe isto kao odrasli).

Darko Richter, dr. med.

Drugu dozu moraju primiti najkasnije 3 tjedna prije početka sezone, a kada ona počinje, to se dozna tek kada obole prvi pacijenti.