Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

hexa

lumin

Beba je rođena 2007 i u bolnici je primila standardno cjepivo. Sa 2mj je primila hexa pa sa 4mj. hexa i sad mi moj pedijatar preporučuje opet hexa sa 6mj. Zanima me što Vi mislite o tome, tj. može li štetiti bebi dodatna doza protiv hepatitisa b? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Koja po redu je ta dodatna doza za hepatitis B. Najbolje je da mi ispište po datumima što je sve primila. "Standardna cjepiva" meni ne znači baš ništa.

lumin

beba je rođena 4.12, 7.12 je primila BCG-irano i engerix.11.2 je primila infanrix hexa, 11.4 je primila infanrix hexa i sad bi 11.6 trebala opet po preporuci pedijatra primiti infanrix hexa jer kao kad smo već počeli s tim cijepivom da ne mijenjamo. Zanima me da li s obzirom da će primiti višak doze protiv hepatitisa b to može imati štetan učinak i što bi mi vi savjetovali? Hvala

Darko Richter, dr. med.

4.12. beba je rođena,
7.12 primila BCG i Engerix,
11.2 primila infanrix hexa,
11.4 primila infanrix hexa
"i sad bi 11.6 trebala opet po preporuci pedijatra primiti infanrix hexa jer kao kad smo već počeli s tim cijepivom da ne mijenjamo. Zanima me da li s obzirom da će primiti višak doze protiv hepatitisa b to može imati štetan učinak i što bi mi vi savjetovali?"
Do sada je primila 3 doze za hepatitis B, i to u odobrenim razmacima, iako oni odstupaju od uobičajene sheme za hepatitis B koja je: 0, 1, 6 mj. Dijete je primilo doze u razmacima 0, 2, 4 mj., što se tolerira, jer se kaže da od 0 do 1 mora proteći najmanje 1 mj., a od 0 do 2 najmanje 4 mj. Pri tome razmak od 1 do 2 mora biti najmanje 1 mj. Dakle, potpuno je i uredno cijepljeno protiv hepatitisa B, te ne vidim da je potrebna 4. doza 11. 6. Jednostavno, tada dati "5 u 1", i gotovo.