Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

tuberkulinski test

Venera

Moja djevojčica cijepljena je u rodilištu BCG cjepivom (19.12.07.), no s obzirom da nije bilo reakcije na cjepivo (nema ožiljka), ono je ponovljeno s njenih navršenih četiri mjeseca (17.04.08.)
Druga cijepljenja su išla, 18.02.08. Hiberix i EngerixB, te 20.03.08. Imovax i Infanrix, te je dalje naručena 28.05.08. na 5u1.
Pitanja su da li je trebalo napraviti tuberkulinski test prije ponovnog besežiranja ili je dovoljno što nema ožiljka iako je postojala crvena točkica tijekom prva dva mjeseca, da li je u redu nastaviti s 5u1, da li je predugačak razmak do novog cijepljenja (preko dva mjeseca zbog besežiranja), te da li za kraj cijepljenja za prvu godinu preporučate 6u1 ili što drugo i kada?
Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ma gledajte, mene hvata mala snaga od raznih i brojnih pitanja, a koja su nekompletno postavljena. Ako me pitate za kasniji 6u1, a niste mi rekli da li je u rodilištu prijmio Engerix, nemam pojma kako vi mislite da je mogu riješiti jednadžbu s dvije nspoznanice, samo s jednom jednadžbom? Ili, ako je dobio jedan Hiberix, a kasnije pišete Infanrix, a ne spominjete Hiberix, odakle ja znam da li je dobio i drugi Hiberix, itd.
Dakle, napišite mi u retcima, jedan ispod drugoga, datume s primljenim cjepivima u punom tvorničkom imenu. Inače, nema odgovora, jer sam umoran od pogađanja što je pisac htio reći.
Dalje, ako netko nije imao ožiljak, znači da ga treba re-BCG-irati. Nadalje, razmak ne može biti predugačak. I, na kraju, 6u1 preporučujem, ali ne znam da li se to može odnositi na vas, s obzirom na nejasnoće navedene gore.

Venera

Ispričavam se zbog nejasnoća.
Cijepljenja su išla: 19.12.07. BCG i Engerix B
18.02.08. Hiberix i Engerix B
20.03.08. Infanrix i Imovax
17.04.08. BCG, te je dalje naručena na 5u1 28.05.08.
Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Cijepljenja su išla: 19.12.07. BCG i Engerix B
18.02.08. Hiberix i Engerix B
20.03.08. Infanrix i Imovax
17.04.08. BCG, te je dalje naručena na 5u1 28.05.08.

Dakle, BCG je revakcinirana, jer se prvo cjepivo nije primilo s ožiljkom.
Razmaci su manje bitni, uglavnommogu biti prekratki, no ne i predugi.
Nakon 5u1 na koji je naručena 28.5., preporučio bih dovršiti cijepljena u prvoj godini injekcijom 6u1 (Infanrix Hexa) 1-2 mjeseca kasnije.

Venera

Puno Vam hvala na savjetima!