Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Hidronefroza i DTPa cjepivo

bkh

postovani,
sinu je dijagnosticirana obostrana hidronefroza. inace je dobrog opceg stanja i dobro napreduje.
sa dva mjeseca smo ga cijepili s "6 u 1" cjepivom. dobio je temperaturu od 40,3 nakon 10tak sati i jako crvenilo ispod cijelih pelena s oteklinom na mjestu cjepljenja. nakon davanja paracetamol cepica temperatura je pala i nije imao nikakvih drugih reakcija.
zanima me s cim ga cjepiti u 4 mjesecu i da li je potrebno poduzeti neke preventivne mjere?
hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Čime god da ga se cijepi, treba cijepiti u anterolateralni dio bedra. Ionako mu po sastavu sada odgovara Pediacel, a taj ide u ambulatni u okviru redovnog besplatnog programa cijepljenja. Ako ne bude veće reakcije, sa 6 mj. može opet primiti "6 u 1", preporučio bih malo više pažnje inježnosti kod aplikacije cjepiva,kao i premedikaciju paracetamolom sat prije te 4 ha nakon cijepljenja, uz hladni oblog.

bkh

U uputi proizvodjaca za 6 u 1 (Infanrix hexa) navodi se da u slucaju temperature vece od 40 stupnjeva se izostavi komponenta pertusisa?
Plasim se pojave febrilnih konvulzija kod sina jer sam ih ja u djetinjstvu imala a ne znam sto je veci rizik cijepiti ga s pertusis komponentom ili pak strahovati da se ne razboli od hripavca.
Kolika je ucestalost pobola od hripavca u Hrvatskoj danas?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam kako se izostavi hripavac, kada je sve u paketu, osim komponente Hib (hemofilus tipa b).
Znači da bi trebao dobiti DT, IPV, HBV, Hib - tj. 4 injekcije.
Dogovorite se sa svojom doktoricom.
Da je moje, ja bih ga cijepio s premedikacijom, dobro napojenog, kako sam ranije opisao.