Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infanrix Hexa 2x za redom

Poštovanje,
imam bebu od 4 mjeseca. S 2 mjeseca je cijepljena Hexom, bez značajnijih nuspojava (samo mala grintavost) i 3. dan od cijepljenja čudniji plač par sati.

Danas smo bili na cijepljenju i nisam je htjela cijepiti Pediacelom jer je Hexu prvi put jako dobro podnjela, pa mi je sugerirano da opet cijepimo Hexom jer nema više na našem tržištu 5u1 od GSK. Cijepljena je u 14 sati, a u 19.30 je dobila temperaturu 38,2 i malo čudnije disanje (onako kao da teže diše od napora, koje traje pola sata pa se smiri i tako u par navrata), te neku bezvoljnost i grintavost.

Imala bih par pitanja glede tog duplog cijepljenja.

Da li može biti kakvih problema ili stanja s obzirom da je ponovnom Hexom dobila dodatnu dozu hep B koja inače nije propisana?
Da li na sljedećem cijepljenju s 6 mjeseci mogu opet cijepiti Hexom?

Hvala unaprijed na odgovoru.

S poštovanjem,
Una

Darko Richter, dr. med.

"Da li može biti kakvih problema ili stanja s obzirom da je ponovnom Hexom dobila dodatnu dozu hep B koja inače nije propisana?" NE.
"Da li na sljedećem cijepljenju s 6 mjeseci mogu opet cijepiti Hexom?" DA. U prvo dvije godine života dozvoljavaju se do 4 doze za hepatitis B.
Ipak, moram reći i ovo: ako ste već optirali za Hexu s 2 mj., onda ste mogli, s 4 mj. dati 5u1 koji bi se mogao dobiti na privatni recept iz uvoza preko nekog marketinga za lijekove, i onda bi sa 6 mj. Hexa opet dobro sjela.
Inače, očito ima određene nuspojave, i slijedeći puta treba oko 2 h po cijepljenjju dobiti paracetamol, te još jednom nakon 6-8 h.

Hvala Vam na promptnom odgovoru happy

Htjela sam naručiti 5u1 gsk, rekli su u ljekarni da bi stigao za tjedan dana no da trebam recept od pedijatra.
Pedijatar je rekao da može sad i Hexa da je ne treba za tjedan dana opet pregledavati prije cijepljenja, a Hexe ima na lageru po ljekarnama.

Inače, sugerirano mi je da ne koristim paracetamol ako ne vidim temperaturu, a tek navečer sam vidjela postu u kojem ste Vi naveli da se bebi to da bez obzira i da ne može biti nikakvih problema (samo će bebi biti lakše).
To mi je prva beba pa sam dosad slijepo slušala svog pedijatra, no sad imam i Vas pa ću svakako obratiti pažnju na Vaše sugestije prije ikakvih odluka.

Pozdrav,
Una

Darko Richter, dr. med.

Već je imao temperaturu povezanu s cijepljenje, pa je za očekivati da će to ponoviti s istim cjepivomi drugi i treći puta. Ne znam zašto se ljudi boje 2 doze paracetamola?

Tinica83

Poštovani dr.Richter,
imam bebu od 4 mj. koju sam sa 2 mj. cijepila sa Infanrix-om hexa, pa sam sa 4 mj., budući da u apoteci nije bilo za kupiti 5u1, ponovo kupila 6u1, jer mi je pedijatrica rekla da nema nikakve veze ako će dobiti cjepivo za hepatitis još jedanput. Moram napomenuti da ni prvi, a ni drugi put nije bilo nikakvih nuspojava (samo blago crvenilo na guzi), s time da sam ja ipak nakon cijepljenja dala djetetu pola čepića paracetamola. Međutim, sada sam pročitala raniji post u kojem ste naznačili da se 5u1 mogao i naručiti, pa me sad zanima da li da za cijepljenje sa 6 mj. kupim 5u1 ili da opet uzmem 6u1?

Darko Richter, dr. med.

Rebus sic stantibus (budući da stvari sada tako stoje, tj. da je dobila Engerix u rodilištu, te ist u okviru Hexe s 2 i s 4 mj.) mogla bi ptimiti samo 5u1. A može dobiti još jednom Hexu sa 6 mj. Cijepljenje protiv hepatitisa B također bi se već sada moglo smatrati završenim, po shemi 0-2-4, jer je od prve do drug doze najmanji dopušteni razmak 1 mj, a od 1 do treće, 4 mj. No nema smetnje niti ako u prve dvije godine dobije Engerix i 4, umjesto 3 puta. (Engerix je sastavni dio Infanrix Hexe).

dbalog2

Poštovani dr.Richter,
Kod zadnjeg cijepljenja djeteta(tada starog 2 godine )sa Infanrix-om dijete je imalo nakon 48 sati rekciju koju možemo opisati kao oteklinu bedra i cijele natkoljenice , crvenilo prema ljubičastom, noga je bila naoko puno veća od druge i vruća na dodir,po pedijatrici reakcija u vidu otoka i citanoze gluteusa i natkoljenice.
Napominjem da imamo i starije dijete te smo prošli sva cijepljenja i znamo kakve su uobičajene reakcije , te smo stavljali nakon cijepljenja obloge ali ova reakcija je bila puno žešća. Nakon sljedećih 24 h oteklina je ipak splasnula od obloga od leda, lupoceta. Napominjem da je dijete alergičar te smo mu pri uočenoj reakciji dali i Rinolan po preporuci liječnika.
Dijete sada ima 4 godine i pedijatrica se boji cijepiti , te je poprilično nesigurna što dalje , stoga molim Vaše stručno mišljenje.
Unaprijed zahvaljujemo.

Darko Richter, dr. med.

Radilo se o jakoj lokalnoj reakciji vjerojatno Arthusovog tipa i ja bih ovo cijepljenje preskočio, ili dao samo dT, tj. difteriju i tetanus (bezu pertusisa), ali u jačini kao za djecu iznad 7 godina (ta je doza manja, od doze za djecu ispod 7 godina).

mateja01

oprostite,opet ja..

šta nije da se se 5u1 i 6u1 nesmiju miješati? točnije,ako se dijete cijepi prvi puta hexom,da mora time i nastaviti do 6 mjeseci života?

Darko Richter, dr. med.

Preformulirajte pitanje. Ništa ne razumijem.

mateja01

rečeno mi je da ako se dijete cijepi cjepivom 5u1,ne smije se nikako miješati sa 6u1. Točnije ako se prvi put cijepi sa 5u1,mora time i sljedećih dva puta.

Darko Richter, dr. med.

To nije istina. Tko vam je to rekao?

mateja01

naša doktorica.

Darko Richter, dr. med.

"6u1" jest Infanrix-IPV-HBV+Hib" tj. šest cjepiva u jednom, a "5u1" jes samo Infanrix-IPV+Hib (nema hepatitisa B), a inače su u svemu ostalom identični.
Što bi tu bilo inkompatibilno, osim što bi bilo pogrešno davati triput za redom hepatitis B, u razmacima od 1-2 mjeseca, jer shema cijepljenja, kojim se polučuje najbolji odgovor na hepatitis B jest: 0 (porod) + 1 (s 1 mj.) i 6 (sa 6 mj.), što kraće pišemo: 0-1-6, a može biti i 0-1-4, čak i 0-2-4, pa čak i 0-2-4-6, ali ovo zadnje je potpuno nepotrebno, i to bi se moglo preporučiti u vrijeme elementarne nepogode ili baš defekture "5u1".
Dakle, na porodu BCG i Engerix B (0), sa 2 mj. "6u1", s 4 mj. "5u1", i sa 6 mj. "6u1". Jasno k'o pekmez.
Ako je drica mislila na miješanja "6u1" 5u1 koji zovemo Pediacel, koji je malo različit i od drugog je proizvođača, i to može ići zajedno, tj. jedno iza drugoga, ali je bolje da idu posve kompatibilna cjepiva, tj. cjepiva istoga sastava od istog proizvođača.
Nije istina ono apodiktično negiranje da ne može.

mateja01

moje dijete za hepatitis B je cijepljeno samo jednom,i to u rodilištu. poslije toga cijepljen je 3 puta 5u1,rekla sam vam u postu prije. rečeno mi je i da ga mogu cijepiti državnim cjepivom,nakon čega su ignorirali taj moj zahtjev za državno cjepivo..i tako ga scjepili sa 5u1. I prenevarom 3 puta,tako je.

Darko Richter, dr. med.

moje dijete za hepatitis B je cijepljeno samo jednom,i to u rodilištu. poslije toga cijepljen je 3 puta 5u1,rekla sam vam u postu prije. rečeno mi je i da ga mogu cijepiti državnim cjepivom,nakon čega su ignorirali taj moj zahtjev za državno cjepivo..i tako ga scjepili sa 5u1. I prenevarom 3 puta,tako je.

5u1 može biti Infanrix-IPV+Hib (kupovni), a može biti i Pediacel (državni). iz vaših rečenica uopće nije jasno čime je cijepljen. Cijepi se cjepivom s tvorničkim imenom, a ne nekim 5u1.

mateja01

iskreno doktore nakon ovog ni ja neznam čime je dijete više cijepljeno. strah me dalje o tom išta pisat..svejedno puno hvala na tudu. kontaktirat ću doktoricu i pitat je ponovno,jer u cijepnoj kartici piše samo Hexa,ništa više..

Darko Richter, dr. med.

Poštovana gospođto, ako piše Hexa, to je 6u1. Još od babilonskih vremena ima heksagezimalni sustav, baziran na broju 6 i 12, a ne 10 kao danas. Heksagon je šesterokut, itd.
A i to cjepivo se službeno zove Infanrix Hexa, i to je jedini 6u1 u Hrvatskoj, koji je isključivo kupovni, a 5u1 postoji kao Infanrix-IPV+Hib (kupovni) te kao Pediacel (državni).
Umjesto da mi nemušto prepričavate što vi mislite da je činjenica, prepišite datume i cjepiva iz knjižice, pa ćemo konačno ustanoviti o čemu je riječ.

mateja01

znam ja šta znači hexa,nisam glupa,govorim to jer je doktorica stalno vikala da ga cijepi cjepivom 5u1,pa me smotalo,a datumi su sljedeći :
tuberkulozno testrianje i cijepljenje protiv tuberkuloze:
2x1BC6
cijepljenje protiv DTP,DT,T:
8.1. Hexa
10.3. Hexa
20.5.Hexa
cijepljenje protiv dječje paralize:
8.1. Hexa
10.3. Hexa
20.5.Hexa
cijepljenje protiv H.influenzae tipa B bolesti
8.1. Hexa
10.3. Hexa
20.5.Hexa
cijepljenje protiv hepatitisa B
2x1Enf.
I 3 puta prenevar.

Darko Richter, dr. med.

2x1BC6 (pretpostavljam da je ovo: 2.1. BCG). Međutim, dok mi ne napišete točno što je to "2x BCF" ja ne znam ponovno ništa. Treba mi i datum djetetovog rođenja, jer mi se to ne da približno odgonetavati iz vaših orflje napisanih postova ranije. Naime, ako je BCG datiran s 2.1. (2. siječnja), onda je prvi Hexa stigao puno prerano (8.siječnja), a u tavku grešku ne vjerujem. Isto tako ne znam što to znači 2×1 Enf - napišite mi je li to datum, ili je to "dva puta", i ako je ovo drugo, kada, u koje datume je primio "Enf" (valjada "Eng" od Engerix) jedno pa drugo cijepljenje.
Po ovome bi ispalo da je cijepljen 5 puta Engerixom (2× Enf i još 3×Hexa). To je ipak malo previše.
Tako da mi i dalje nije jasno, ništa.