Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infanrix Hexa 2x za redom

mateja01

prepisala sam vam točno datume i točno sve kratice kako pišu,više nemam kaj za prepisat niti prepravit..a 2x vam nače 2 puta...dijete je rođeno 27.10.2009.g.

Darko Richter, dr. med.

Ako je rođena 27. 10. 09., i sve je kako vi tvrdite, onda je dvaput BCG za 1 BCG previše, 3×Hexa + 2×Eng za 2 hepatitisa B previše, a ostalo mi se čini u redu.
Nemate vi dobru evidenciju.
Ništa vam ne koristi izmotavanje da vi "samo prepisujete". Vi ste majka djeteta i VI MORATE ZNATI ŠTO STE DJETETU DALI UČINITI. VI, a ne neki kartočić.

mateja01

ja vama ponovno kažem da sam napisala sve kako je napisano! al dajte vi meni sad recite ko sam ja da ja pametujem doktoru sa čime da ga cijepi?? zar sam ja studirala medicinu da učim doktora pameti o cijepljenju??!! ili to mora znati jedan doktor??! i nemate pravo povisivati ton na mene za očitu grešku doktora!!! ili imate?? Kad sam doktoricu samo pitala sa čime ga cijepi,i rekla joj da se mogu kombinirati cjepiva ispljuvala me ko kakvu glupaču!! i šta sam dalje trebala napravit? pametovat,tužit??? daj mi vi recite šta? i moj savjet vam je da malo smirite tenzije. ako vam se neda odgovarat radije nemojte,a ne da i vi pljujete po meni uz sve!!! hvala

Darko Richter, dr. med.

Ton ste upravo povisili vi, a sve zato jer, niti adekvatno prepisujete, niti dajete relevantne podatke.
Opet ću vam skrenuti pozornost: majka ste djeteta vi, a ne nikakav doktor niti doktori. I tu je apsolutna točka, to je nepromjenjivo.
Vi morate znati o čemu je riječ, a ne ja. Ovo do sada, ispustili ste par puta najbitnije stvari, npr. koliko je dijete staro, nema datuma BCG-a, itd. itd., nema datuma za Engerix, itd., itd., Valjda znate koliko je dijete primilo injekcija? Jer, pod Engerix-om se može smatrati i onaj, koji je sadržan u Hexi.
Sada vas molim da me više ne pitate, jer očito ste nešto ljuti, a u takovm stanju nema smisla puno raspravljati. Forum je potpuno neobavezan, pa me tim više iznanađuju vaše prijetnje.

mateja01

doktore,pa daj me razumite..nisam prijetila niti jednom..ispričavam se ako ste što krivo shvatili..i ispričavam se što sam zaboravila par bitnih činjenica.. egerixom i bcg-om je cijepljen 1.11.2009. Nisam ljuta niti povisujem ton,jednostavno sam se uplašila činjenicom da ste sami rekli da je previše puta cijepljen određenim cjepivom. Jesam majka i brinem za dijete, tim više morate razumijeti moju zabrinutost i zaboravnost nekih od činjenica koje vam nisam priopćila. Strah me da li ima kakvih posljedica ili šta.. još jednom se od srca ispričvam i nadam da ipak bar malo razumijete moje stanje..

hvala.

Darko Richter, dr. med.

Evo, sada znamo i da je BCG + Engerix bio 1.11.
Međutim, bilo bi dobro da mi sve prepišete s datumima.
Što vam to znači "2×Enf", kada se ne vidi datum? Ili je to Engerix, sadržan u Hexi, ili je posebno dat, i tada je to višak.
Napišite: datum rođenja, te zatim datum i svako cjepivo kako je davano do sada.
Neuspješno ste skraćivali, preskakli, u tome i prijetili, i sada treba sve ispočetka.
Ako i nije posve jasno napisano u kartonu, valjda znate koliko je inj. dijete dobilo?

mateja01

27.10.2009. godine je rođen. u kartonu ne pišu datumi za bcg i engerix već piše samo 2x1 bcg i 2x1 engerix,ali se sjećam da je cijepljen 1.11.2009. svi ostali datumi su točni,dakle 8.1.2010. Hexa, 10.3.2010. Hexa, 20.5.2010. Hexa. cijepljen je i prenevarom također na dan kad i Hexom 8.1. , 10.3. , 20.5. .

Darko Richter, dr. med.

"27.10.2009. godine je rođen. u kartonu ne pišu datumi za bcg i engerix već piše samo 2x1 bcg i 2x1 engerix,ali se sjećam da je cijepljen 1.11.2009. svi ostali datumi su točni,dakle 8.1.2010. Hexa, 10.3.2010. Hexa, 20.5.2010. Hexa. cijepljen je i prenevarom također na dan kad i Hexom 8.1. , 10.3. , 20.5. ."

Dakle, bez obzira na 2×1 bcg i 2×1 Engerix, ako je cijepljen još u rodilištu, sigurno mu nisu dali 2× jedno i drugo cjepivo, tako da je dobio tamo ono što treba (BCG i Engerix).
Zatim je dobio Hexu još 3 puta i to bi bilo u redu. Jedan Engerix (jer Engerix je sadržan u Hexi), je tu viška u odnosu na propisani program cijepljenja, ali ne škodi, jer se u prve 2 godine dopušta 4 doze Engerixa. No, na vaše inicijalno pitanje, koje je otprilike glasilo da se nikako ne bi trebalo miješati 5u1 i 6u1, odgovor je upravo suprotan: da je bilo na raspolaganju i cjepivo 5u1 istog proizvođača (Infnarix-IPV+Hib) (a nije, jer ga već neko vrijeme kod nas nema), onda bi srednja Hexa trebala biti zamijenjena s 5u1 i ne bi bilo nikakvog viška Engerixa, čak niti onog dopuštenog.
Prevenar je također primio u full dozi, što pozdravljam.

mateja01

od srca vam hvala na odgovoru..sad sam mirnija pošto znam da nema nikakvih opasnosti.pozdrav veliki

mindushaa

poštovanje,
majka sam bebice koja će 7.10. napuniti 6 mjeseci (rođena 7.4. 2010.)i tada idemo na docijepljivanje i sistematski...
zanima me ova tema o kojoj ste već odgovarali :

"Zatim je dobio Hexu još 3 puta i to bi bilo u redu. Jedan Engerix (jer Engerix je sadržan u Hexi), je tu viška u odnosu na propisani program cijepljenja, ali ne škodi, jer se u prve 2 godine dopušta 4 doze Engerixa. No, na vaše inicijalno pitanje, koje je otprilike glasilo da se nikako ne bi trebalo miješati 5u1 i 6u1, odgovor je upravo suprotan: da je bilo na raspolaganju i cjepivo 5u1 istog proizvođača (Infnarix-IPV+Hib) (a nije, jer ga već neko vrijeme kod nas nema), onda bi srednja Hexa trebala biti zamijenjena s 5u1 i ne bi bilo nikakvog viška Engerixa, čak niti onog dopuštenog."

Kod nas je isti slučaj, u rodilištu je cijepljena s engerixom i bcg, 10.6. s infanrix hexa, potom 15.7. s infanrix hexa i sad bi trebala dati opet infanrix hexa... pedijatrica veli da će cura biti tako zaštićenija i da to nema veze... ja ne bih sad miješala s pediacelom, al ne znam kako doći do infanrix pente? a opet će biti u drugoj godini cijepiti protiv di-te-per-polio-hib... i onda veli pedijatrica mi opet s infanrix hexa? veli da joj ništa ne bude... ne znam, meni se čini previše doza protiv hepatitisa b, čak PET?... laik sam, pa, eto tražim drugo mišljenje...
inače, reakcije nakon cijepljenja su bile lagano povišena temperatura i cendravost...
lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Sada treba dati Infanrix Hexa, a u drugoj godini 5u1, koji god.

zey7

Poštovani, moje dijete je rođeno 25.11.2010. te je ono što ja kao laik znam cijepljeno do sada 3 puta
1. puta u bolnici 27. 11 2010. BCG
2. puta 26.01. 2011. Infanrix hexa
3. puta 24.03.2011. Infanrix hexa
te je sada naručena 4. puta 31.05.2011 sa 6 mjeseci na ponovno cijepljenje.

Podaci iz knjižice kako pišu:
27.11.2010. BCG
cijepljenje protiv difterije, tetanusa i hripavca :
26.01.2011 markica Infanrix hexa
24.03.2011 markica Infanrix hexa
cijepljenje protiv dječje paralize:
26.01.2011 sa strane piše IPV
cijepljenje protiv H. influenzae tipa B bolesti:
26.01.2011 sa strane piše mislim ILV
cijepljenje protiv hepatitisa B
27.11.2010. engerix B
26.01.2011. engB - Hexa

e sada mene zanima po Vašem mišljenju koje je cijepivo najbolje trenutno za cijepljenje beba. Naime meni je pedijatrica rekla da imam dvije opcije, dakle besplatno koje ima HZZO s više nuspojava i ovo hexa Infanrix za 500 kn s manje nuspojava te da je to cijepivo svugdje vani propisano kao obavezno i najbolje. Da li je to istina?
Drugo pitanje je, ako se već cijepi sa tim hexa Infanrix-om zašto nije osigurano da ima i 5 u 1 od istog proizvođača, a ne reči dozvoljeno je primiti i jednu dozu više za hepatitis B.
Treće pitanje u knjižici imunizacije dakle piše da je do sada primljeno dva puta hexa infanrix no pod cjepivom prptiv hepatitisa b stoje samo dva datuma ?!?!
Što se tiče nuspojava prvi puta mi je dijete imalo temperaturu 37.8 ali samo dva -tri sata i malu grintavost, drugi puta 38.3 pola dana i dva dana grintavost sve me strah što će biti treći puta.Što učiniti-očito je da to cijepivo baš i nije bez nuspojava.Da li promijeniti cijepivoako već tako reagira na njega?
I eto posljednje pitanje, budući da ste rekli da do dvije godine treba primiti do 4 doze za hepatitis b, zanima me koje bi sad cijepivo bilo najbolje primiti 5 u 1 , 6 u 1 ili? samo nemojte napisati da može oboje jer me zanima bolja varijanta. Tko je propisao da je u redu svaki puta (treći puta) primiti 6 u 1 i zašto onda tako ne rade vani?Hoće li za koju godinu doći do rezultata da se ipak nije smijelo cijepiti sa jednom dozom više za hepatitis b? Da li je u redu da se umjesto sa 4 mjeseca dijete cijepi sa 6 mjeseci sa 5u1 od Infanrix-a?

Ispričavam se zbog toliko dugog posta, strašno sam zabrinuta i uplašena s tim cijepljenjem.Najradije je ne bi dala cijepiti protiv ničega, ali ni to nije rješenje.

Darko Richter, dr. med.

Dijete vam je već uredno procijepljeno protiv heaptitisa B (1×Engerix 27.11.10., zatim 2× Infanrix Hexa, koji u sebi sadrži Engerix, 26.1.11. i 24.3.11.).
Ne znam odakle ste i što mislite pod besplatnim cjepivom? Je li to Pediacel? Ako jest, onda ne dijelim mišljenje da je to cjepivo lošije ili opasnije od Infanrix Hexa, samo ne sadrži komponentu za hepatitis B, pa se daje onda, kada se hepatitis B cijepi ponaosob Engerixom, kao što jeovog časa redoviti slučaj u nas.
Na pitanje, zašto nije osigurano da ima 6u1 i 5u1 od istog proizvođača, odgovor je sljedeći: da sam ja ministar, to se pitanje ne bi postavljalo.
Ako je imao sve veću temperaturu, nakon prva dva cijepljenja, onda ćete mu dati paracetamol sat vremena i 6 h nakon cijepljenja (Pediacel-om ili Infanrix-IPV+Hib - om). U ovoj dozi koja slijedi početkom lipnja, trebalo bi dati neko cjepivo tipa 5u1 (Pediacel, Infanrix-IPV+Hib).
" ... budući da ste rekli da do dvije godine treba primiti do 4 doze za hepatitis b, ... " Gdje sam ja to tako rekao? Rekao sam da, unutar prve dvije godine, dijete "smije" primiti do 4 doze, ali NE da "treba".
".. zanima me koje bi sad cijepivo bilo najbolje primiti 5 u 1 , 6 u 1 ili? samo nemojte napisati da može oboje jer me zanima bolja varijanta." Najbolja varijanta bila bi sada, početkom lipnja, dati Infanrix-IPV+Hib (5u1), daljnja bi bila Infanrix Hexa (6u1, ali ista linija cjepiva), a daljnja Pediacel (5u1, drugi proizvođač i nešto drugačije cjepivo).
"Tko je propisao da je u redu svaki puta (treći puta) primiti 6 u 1 i zašto onda tako ne rade vani?" Baš tako rade vani, tj. ne redovito, ali tako dopuštaju. To nije naša izmišljotina. A što će biti, kada će biti, odakle da ja danas znam. Danas je tako, sutra može biti onako. Ali, ovo danas sigurno nije nikakva gruba greška.

zey7

Poštovani, budući da ste rekli da bi bolja varijanta bila sada sa 6 mjeseci djetetove starosti primiti 5 u 1 od Infanrixa, zanima me da li znate kako doći do tog cjepiva?ili kako cijepiti dijete, budući da kad sam ja pitala našu pedijatricu da bi naručila cvjepivo preko ljekarne na dolcu ona mi je rekla da ona neće cijepiti djete s tim cjepivom jer nema neku markicu.što sada?

Darko Richter, dr. med.

Mene te stvari nemojte pitati. Ima apotekara koji uzimaju masne marže, ima doktora koji cijepe, ima dobavljača, ima zastupnika.
Ja sam vam svoje rekao.

zey7

Poštovani,
sada sam vidjela i jedan od prošlih postova u kojem gospođa navodi isti stvar kao i ja, no međutim njoj ste dali drugačiji odgovor.

evo njenog posta:

'' poštovanje,
majka sam bebice koja će 7.10. napuniti 6 mjeseci (rođena 7.4. 2010.)i tada idemo na docijepljivanje i sistematski...
zanima me ova tema o kojoj ste već odgovarali :
u rodilištu je cijepljena s engerixom i bcg, 10.6. s infanrix hexa, potom 15.7. s infanrix hexa i sad bi trebala dati opet infanrix hexa... pedijatrica veli da će cura biti tako zaštićenija i da to nema veze... ja ne bih sad miješala s pediacelom, al ne znam kako doći do infanrix pente? a opet će biti u drugoj godini cijepiti protiv di-te-per-polio-hib... i onda veli pedijatrica mi opet s infanrix hexa? veli da joj ništa ne bude... ne znam, meni se čini previše doza protiv hepatitisa b, čak PET?... laik sam, pa, eto tražim drugo mišljenje...
inače, reakcije nakon cijepljenja su bile lagano povišena temperatura i cendravost...
lijep pozdrav''

Vaš odgovor na njen post je bio:
''Sada treba dati Infanrix Hexa, a u drugoj godini 5u1, koji god. ''

e sada, meni ste za isti slučaj rekli da bi bolje bilo sada, odnosno treći puta dati 5u1 od Infanrixa, a njoj 6u1.? ???

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Evo do kuda dovodi čitanje tuđih postova, kada se ne razumije ama baš ništa. Je li vi mislite da se sve tri doze cjepiva za hepatits B mogu dati u razmaku od 3 dana, ili ima, možda, neko pravilo spacioniranja doza. To sam neki dan upravo naglasio webmasteru. I komentar na to sam napisao za 10. obljetnicu Cybermeda, pa ću vam ga (unaprijed) citirati. Između ostaloga, pišem: " ... Htio bih upozoriti da svoje odgovore ne smatram repozitorijem nekih edukativnih prikaza bolesnika, već, više ili manje, određenim pokušajem stručnog odgovora na osobno postavljeno pitanje. ... Bez autentičnog i pravog pitanja, nema niti pravog odgovora. ... ". Itd.
No, o čemu je ovdje riječ?
Vaše je dijete cijepljeno protiv hepatitisa B po shemi 0-2-4 mj., a ono, koje citirate, po shemi: 0-2-3 mj. Razmak između prve i druge doze mora biti najmanje 1 mj., a razmak između prve i treće doze mora biti najmanje 4 mj. Tako da je ono drugo dijete trebalo svakako dobiti još jednu dozu cjepiva protiv hepatitisa B, a vašem to nije neophodno, ali, ne škodi, pa sam vam to stavio kao drugotnu opciju, upravo za slučaj da ne možete doći do "5 u 1".
No, vi ste u pohodu na liječničke greške, pod izlikom "brige" za svoje dijete.
Tako neće biti medicine, i, sva je sreća da ste anonimni, jer, da ste moj pacijent, vratio bih vam karton isti čas. Ima još 12000 drugih liječnika, pa si birajte.

zey7

Poštovani,
nemojte se ljutiti. Imate pravo, uvijek se bojim da ne ispadne neka greška, ali to je više moj problem.
Nadalje, raspitala sam se za Infanrix 5u1, te ga mogu nabaviti, ali moram ići po privatni recept i naručiti ga preko marketinške ljekarne.Također, onda je može cijepiti samo privatni pedijatar, a kako mi je objašnjeno budući da to cijepivo nije registrirano u Hrvatskoj, kao nitko nije odgovoran osim mene za vevntualno 'nešto'.
e sad ukoliko se odlučimo ponovno za hexu, onda sljedeći puta ne bi smjela ponovno primiti 6u1, već 5u1? opet ću tada imati isti problem s nabavom cjepiva, ili može primiti i državno cjepivo? Kakve su reakcije na takvo mješanje cjepiva, odnosno promjenu proizvođača?

Darko Richter, dr. med.

Dobili ste sve odgovore, odite do svojeg liječnika i isprergovarajte daljnji postupak.
Vi ste tu gdje jeste, imate tog i tog pedijatra, taj i takav internet, i mogućnosti vam nisu bezgranične.

ferenc

Poštovani prim. Richter,

je li u redu da dojenče bude cijepljeno Prevenarom 13 usporedo (i isti dan) sa Infanrixom hexa (u dobi od 2 i 6 mjeseci) te Infanrixom-HiB-IPV (u dobi od 4 mjeseca)?
Kada bi bilo najbolje cijepiti Rotarixom?

Unaprijed hvala.