Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infarix-nuspojave

mslm

Poštovani dr. Richter! Moj sin u 5.mj. navršava 4 godine i 29.3. se cijepio Infarix-om i ovaj put ga nisam trebala kupovati.
No međutim jučer i danas mu se na guzi oko uboda širi crvena oteklina koja je danas promjera 10 cm i žali se da ga jako svrbi.
Dali da se brinem,jer dok smo kupovali Infarix nikad nije imao nikakvih problema.Dali je to isto cjepivo kao i Infarix IPV+Hib koje sam kupovala?
Pedijatrica je rekla da je ovo besplatno pročišćeno!Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Isto je to cjepivo u svim zajedničkimkomponentama s "5 u 1", isti proizvođač.
Ako dijete ima >15 kg, bilo bi bolje da je bilo cijepljeno u deltoidni mišić (nadlaktica).
Ovako, teško je reći da li je posrijedi tehnika cijepljenja ili reakcija na samo cjepivo. Čini mi se da bi prije bila reakcija na cjepivo, tzv. Arthusova reakcija. Treba dati analgoantipiretik, hladni oblog (led u vrećici) - pritisnuti 10-ak min. više puta dnevno.