Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Prevenar ili Pneumo 23

boules

Poštovani doktore, odlučili smo sina od 5,3 godine cijepiti protiv pneumokoka, no naišli smo se u nedoumici, kojim cijepivom s obzirom na njegovu dob. Njegova pedijatrica je preporučila pneumo 23 s obzirom da je kasno za prevenar.Unaprijed zahvaljujum na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Nije kasno. Jedna doza Prevenara + 1 doza Pneumo 23 nakon 2-6 mj.

kiki12

Poštovani dr. Richter, imam pitanje u vezi cjepiva Pneumo 23. Moj sin je njime cijepljen s 14 mjeseci i 25 dana. Sada ima 7,5 godina. Da li je moguće utvrditi u kojoj mjeri je njemu ovo cjepivo pružilo očekivanu zaštitu (s obzirom da se sada njime ne cijepe djeca ispod dvije godine )? Postoji li mogućnost da mu je nanijelo nekakvu štetu? Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Može se pokušati napraviti serologija na sojeve pneuokoka iz tog cjepiva. To bi mogao učiniti samo laboratorij Klinike za infektivne bolesti u Zagrebu, ako ... .
Međutim, davanje Pneumo23 u dobi dok imuni sustav nije zreo da potpuno odgovori na polisaharidne antigene, može za posljedicu imati ili ništa, ili eventualno smanjeni imuni odgovor na pneumokoka.

kiki12

Hvala Vam na odgovoru. Vezano na njega imam novo pitanje. Što je od slijedećeg najpametnije učiniti:
1. Inzistirati na provjeri
2. Ponovno cijepiti
3. Ništa
4. Nešto drugo čega se nisam sjetila (što?).
Inače, u svojih 7,5 godina imao je potrebu za antibiotikom 3 - 4 puta, ako to ima ikakve važnosti za ovaj slučaj.

Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

1. Inzistirati na provjeri - JA SAM PROTIV INZISTIRANJA KAO STAVA PACIJENATA.
2. Ponovno cijepiti - TO NIKAKO. Ja bih ga cijepio ako bih prethodno dobio serologiju na sojeve pneumokoka. No, to je moguće samo na Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu.
3. Ništa - OVISI O VAMA.
4. Nešto drugo čega se nisam sjetila (što?). - VI BAŠ ŽELITE NEKE ZADATKE?

kiki12

Poštovani, nikako ne želim dodatne zadatke, ali bih jako voljela dobiti uputu stručnjaka o idućem koraku za izlazak iz ove nezahvalne situacije. Riječ INZISTIRATI sam upotrijebila samo zato što sam iz vašeg odgovora shvatila da tu provjeru nije baš jednostavno napraviti. Žao mi je ako je shvaćena drugačije.
Zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Ako je dijete zdravo, ne znam zašto bi situacija bila tako nezahvalna kako je doživljavate. Jedno je vaša znatiželja, drugo je pitanje je li dijete bolesno, ili kompromitirano u mogućoj situaciji susreta s nekakvim sojem pneumokoka.
Ja bih pokušao učiniti serologiju na dostupne sojeve pneumokoka, što je moguće jedino u Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu.
Ili ne bih učinio ništa. Za Prevenar dijete te dobi nema pravu indikaciju, a što se tiče Pneumo23, cijepljenje prije dobi od 2 g. može uroditi slabijom imunosti no što se nadamo (što bi osobito vrijedilo da je cijepljen, npr. s 3 ili 4 mj.; dakle, ne očekujem teže defekte jer je cijepljen s 15 mj.), pa bih, prije ev. ponavaljanje tog cijepljenja, učinio onu već spominjanu serologiju.
Kada već toliko raspredamo, ajde mi recite, onako po duši, kako je došlo do toga da je s 15 mj. dobio Pneumo23? Jer, to se cjepivo dobiva na preporuku nekog liječnika specijaliste ili supspecijaliste, ili na prijedlog roditelja primarnom liječniku. Malo koji primarni liječnik je prije 6 godina olako dijelio Pneumo23.

kiki12

Poštovani, zahvaljujem na uputama. Što se samog cijepljenja tiče, do njega je došlo na slijedeći način. Kad je dijete navršilo 12 mjeseci, pitali smo pedijatricu postoji li neko cjepivo iz neobaveznog programa koje bi nam ona preporučila kao korisno za njega budući da kreće u jaslice. Ona je predložila Pneumo 23 s obrazloženjem da su pneumokoki vrlo česti uzročnici infekcija u jasličko - vrtičkoj populaciji. Mi smo potom nakon raspitivanja o nuspojavama i vrsti cjepiva odlučili da želimo njime cijepiti dijete, a vrijeme, doziranje i način primjene je odredila pedijatrica.
Molila bih Vas još da mi pojasnite tu potencijalno oslabljenu imunost. Da li je ona trajna (u slučaju da je doista nastala nakon cijepljenja) ili se s vremenom "preraste" pa dijete bude u istom položaju kao osobe koje se nikada nisu cijepile?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Imunost "dotučena" cijepljenjem ukrivo (prerano) doba, ima tenenciju a traje dosta dugo, tj. godinama.
Ne znam koliko, a mislim i da se baš ne zan. Zaključic su izvučeno kaa su davnodjeca već prije dobi od 6-8 tj. bila cijepljena DiTePer-om, pa se ispostavio takav rezultat. Dakle, s obzirom da je cijepljen tek s 15 mj., ne očekujem većih poremećaja.
Međutim, ne bih ga cijepio sada s Pneujmo 23, prije no što bih vidio serologiju, ako se ona može učiniti.

kiki12

Hvala Vam na informacijama. Probat ćemo napraviti serologiju kako bi saznali pravo stanje.
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Svakako mi javite taj nalaz, ako vam pođe za rukom da ga uradite.