Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Jesu li nam "propala" sva cijepiva ili....?????

ivana zg

Poštovani curica je neurorizična i ovako je cijepljena:

10.04.07. Engerix B
13.04.07 BCG
13.06.07 Engerix B i Hiberix
23.08.07 5u1 =infanrix + IPV+HIB
19.11.07. 5u1
02.04.08. Infanrix i Engerix B
26.08.08 ImovaX Polio

Pošto je neurorizična pedijatar je odlučio da ćemo čekati barem da napuni 18 mjeseci da je cijepimo Pirorixom.
No od kada se to cijepivo više ne plaća, on meni govori odjednom da sada imamo vremena????
Curica ima 2godine i 2,5 mjeseci, od zadnjeg cijepljenja prošlo je točno 9 mjeseci.
Možemo li mii još pričekati s tim cijepivom, ili ne, ili ga preskočiti i dati joj cijepivo koje je trebala dobiti nakon njega protiv Hepatitisa B? Propadaju li sva ova cijepiva Engerix-om B do sada?
Nisam sigurna kakav je kalendar cijepljenja za drugu godinu života i kako bi je dalje trebali cijepiti?
Puno vam hvala na odgovorima!

Darko Richter, dr. med.

Ja ne znam što je to neurorizičnost.
Odite ovdje u lijevoj kolini u centre za edukaciju, u cjepiva, i tamo kliknite ds desne strane na kalendar cijepljenja u RH. Po dobi svojeg djeteta pogledajte što je sve dobila i što je sve fali, i to joj onda dajte.

ivana zg

Hvala!
LJubazni kao i uvijek.
Ona mora dobiti Priorix i 5u1 i onda opet s 4g tj. po novom s 3g, 5u1, ako sam dobro shvatila iz kalendara kojeg imam doma, mene je samo zanimalo je li propalo npr. cijepivo 5u1 jer nije docijepljena "na vrijeme" kako propisuje svemogući kalendar.
Što je neurorizičnost?! Pitajte kojeg kolegu neuropedijatra u vašoj bolnici , vjerujem da bi imali o čemu razgovarati ili mislite da su oni izmislili taj pojam da bi imali više posla???
Još jednom, hvala na brzom odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Ako nije maksimalno fin, odgovor je barem brz.
No, da vidimo:
primila BCG 1×, Engerix 3× - što je kompletno.
Hib je dobila 3×
DTaP je dobila 3×
Polio je dobila 3×

Trebala bi sada dobiti DTaP, IPV i Hib, jer za svaku od ovih bolesti fali ta 4. doza, koju zovemo i prvom rekakcinacijom. bilo bi idealno da dobije 5u1, onaj isti koji je već dobila, ali toga više nema. Možete umjesto toda Dati Infanrix, Hiberix i Imovax, a moguće je i da dobije Pediacel kao jednu jedinu injekciju koja sadrži sve ono iz tri ranje spomenute.
MPR isto tako treba dobiti što prije. Druga revakcinacija DTaP, a to je po programu Infanrix, daje se s navršene 3 godine, tj. oko godinu dana nakon prve revakcinacije.
Nijedno ranije cjepivo nije propalo.
Primijetio bih da se u ovom slučaju prilično i nepotrebno šaralo, ne samo mimo obaveznog programa, nego i mimo svih drugih optimalnih racionalnih rješenja.

Ja i dalje nemam pojma što je to neurorizičnost. Baš ću pitati nekog s kičmom što on o tome zna.