Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Kombiniranje Prevenara

TamaraOs

Poštovani doktore,

malo sam zbunjena jer sam našla različite savjete o kombiniranju cjepiva. Moja pedijatrica je također neiskusna po tom pitanji, otvoreno mi je rekla da ne zna mogu li se kombinirati cjepiva, a i oko rasporeda cjepljenja Prevenarom se preda mnom informirala na internetu, zato bih voljela i Vaše mišljenje.

Moje dijete je do sada cijepljeno ovako:
18.12.2015. rođen
21.12.2015. BCG 10
18.2.2016. HEXACIMA
26.4.2016. HEXACIMA
26.4.2016. PREVENAR
30.6.2016. HEXACIMA
30.6.2016. PREVENAR

O slijedećem cijepljenju smo razgovarale kao o "redovnom cjepivu s godinu dana", tako da ne znam točno koje mu planira dati. Može li se Prevenar dati u isto vrijeme?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Ovo do sada je sve super cijepljen, još k tome je primio i Prevenar 13.
Cjepivo "s godinu dana" je MPR ili Priorix, protiv ospica, rubele i zaušnjaka. Njega se daje od dobi 13-23 mjeseca, bolje što prije, tj. najkasnije s 12-15 mj. U istoj drugo godini treba još primiti Hexacimu i, kada ste već započeli, Prevenar.
Teoretski se sva tri cjepviva mogu dati o istoj viziti, ali ja to ne preporučujem zbog traumatiziranja djeteta.
Preporučujem vam, odnosno ja bih sam tako postupio, da se najprije s navršenih 12-13 mj. aplicira Priorix, a s 15 mj. Hexacima + Prevenar 13.