Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

novo ili staro 5u1 cjepivo

ad

Poštovani dr Richter,
Oprostite što Vas zasipam pitanjima, ali išla sam sad provjeriti listu lijekova, konkretno cjepiva. Imam osjećaj da sam otvorila Pandorinu kutiju.
Nigdje ne mogu naći konkretnu infomaciju koja su cjepiva proizvođača Sanofi Pasteur i GSK obuhvaćena programom stoga bih Vas molila preporuku čime bi bilo najbolje cijepiti djecu, neovisno o programu:

mlađe dijete (4 mjeseca):
1. cijepljenje: Pediacel + Engerix B
2. cijepljenje: Pentaxim + Rotarix
???

starije dijete (6 godina):
-cijepljen 5 u 1, Infanrixom i Priorixom prema tadašnjem kalendaru cijepljenja, te Engerixom B, Prevenarom i Pneumo 23.
Kojim ga cjepivima cijepiti u školskoj dobi?

Za starije dijete smo koristili cjepiva dostupna kod naše dr, za Pediacel nisam ni znala. Sada smo se odlučili za Pediacel ne radi programa, nego radi pertusis komponente.
Ispričavam se još jednom na ovolikim pitanjima, ali stvarno imam osjećaj kao da tapkam u mraku...
Zahvaljujem unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Vi, prema zakonu o pravima pacijenata, možete bilo koju medicinsku intervenciju odbiti.
Tako da vam ja neću dati nikakve potvrde, niti ja potvrde izdajem. Odrasli ljudi donose svoje odluke.
Država Hrvatska stoji iza ovog cjepiva, ako niste zadovoljni, promijenite državu.
U ovom trenutku ne postoji jeftinije acelularno cjepivo na svijetu, i nitko jeftiniji ne može se pojaviti u HZZO-o. Zašto da si neka kompanija koja nudi bolje cjepivo, ruši cijenu koju ima za 7 milijardi ljudi, zbog zgoljnih 4,3 mlijuna u nekoj državici čiji je godišnji budžet manji od budžeta te neke eventualne kompanije.
Što se tiče imunološkog odgovora, ja o tome ne diskutiram s laicima, koji ne znaju niti što je imunološki, a niti što je odgovor. Vi mislite jedno, a ja znam drugo. Tako da vam mogu samo fintirati odgovor, tj. fintom blagorječivosti, polučiti da vi mislite da ste nešto shvatili.
Inače, Ako nemate boljega, onda se uredno cijepite onim sljedećim na ljestvici. Što je tu sporno?
Pa do 2008. cijepili smo cjelostaničnim cjepivom, koje je bilo lošije od Pentaxima. Sada imamo Pentaxim, i s time ne treba biti sasvim nezadovoljan.

ad

Poštovani dr Richter,
Žao mi je što ste potpuno pogrešno shvatili sve što sam htjela pitati.
Kažete:
1."Vi, prema zakonu o pravima pacijenata, možete bilo koju medicinsku intervenciju odbiti."
Kako mogu odbiti nešto na što nisam niti upozorena? Naknadno sam vidjela da je dijete cijepljeno drugim cjepivom (koje je 35 kn jeftinije od prethodnog).

2. "Tako da vam ja neću dati nikakve potvrde, niti ja potvrde izdajem. Odrasli ljudi donose svoje odluke."
Ja nisam tražila nikakvu potvrdu. Potvrdu čega? Molila sam savjet stručnjaka.

3. "Država Hrvatska stoji iza ovog cjepiva, ako niste zadovoljni, promijenite državu."
Jako dugo sam živjela vani i znam kakav je odnos prema pacijentima. Valjda me zato smeta ovakav stav onih kojima povjeravamo naše živote, koji su tu radi nas (barem su tako prisegnuli). Država Hrvatska je moj dom, dom moje obitelji. Odluke donose ljudi, koji mogu biti veći ili manji stručnjaci, vođeni različitim razlozima. Imam pravo sumnjati u odluku kojoj ne vidim znanstvenu utemeljenost.

4. "U ovom trenutku ne postoji jeftinije acelularno cjepivo na svijetu, i nitko jeftiniji ne može se pojaviti u HZZO-o. Zašto da si neka kompanija koja nudi bolje cjepivo, ruši cijenu koju ima za 7 milijardi ljudi, zbog zgoljnih 4,3 mlijuna u nekoj državici čiji je godišnji budžet manji od budžeta te neke eventualne kompanije."
U ovom trenutku ne postoji, ali ni Vi ni ja ne znamo što će biti za 5 ili 10 godina, kad moje dijete krene u školu. Niti jedna kompanija neće rušiti cijenu lijeka (koja je logika u tome?), jednostavno, proizvodni proces može biti učinkovitiji, brži, s većim iskorištenjima i cijena lijeka lako može pasti, bez negativnog utjecaja na profit. Međutim, to u ovom trenutku nije ni bitno.

5. "Što se tiče imunološkog odgovora, ja o tome ne diskutiram s laicima, koji ne znaju niti što je imunološki, a niti što je odgovor. Vi mislite jedno, a ja znam drugo. Tako da vam mogu samo fintirati odgovor, tj. fintom blagorječivosti, polučiti da vi mislite da ste nešto shvatili."
Vi ne znate tko sam ja, koliko znam ili razumijem i što mislim. Moja stručna sprema je značajnije viša od Vaše. Također sam zdravstveni djelatnik, ali i da nisam, osnove imunologije se uče, ako ne u osnovnoj, onda barem u srednjoj školi. Međutim, što čovjek više zna, svjesniji je koliko još treba učiti. Ljudi koji malo znaju, misle da znaju sve. Pedijatrija ne spada u moju užu specijalnost. Dodatno, ja sam samo zabrinuti roditelj, vrlo subjektivan, i, radi svega toga, molila sam savjet stručnjaka.

6. "Inače, Ako nemate boljega, onda se uredno cijepite onim sljedećim na ljestvici. Što je tu sporno?
Pa do 2008. cijepili smo cjelostaničnim cjepivom, koje je bilo lošije od Pentaxima. Sada imamo Pentaxim, i s time ne treba biti sasvim nezadovoljan."
Sporno je, jer bolje postoji. Kakve veze ima koje je cjepivo korišteno do 2008? Moje dijete nije cijepljeno tim cjepivom, a da su svi zadovoljni trenutnim stanjem, napretka, osobito u znanosti, nikad ne bi bilo.

Ja nisam roditelj koji se panično boji cijepljenja jer sam negdje na internetu pronašla informacije o nuspojavama. Nisam roditelj koji koristi "narodne" lijekove u liječenju svoje djece.
Ja sam samo zabrinuti roditelj koji se s punim povjerenjem obratio stručnjaku moleći savjet i pomoć.
Vas sam samo molila odgovore na sljedeće:
-da li dijete nastaviti cijepiti Pentaximom ili naručiti Pediacel,
-koje di-te-per cjepivo koristiti kasnije za docjepljivanje
-da li će dijete biti manje zaštićeno ako se ne koriste cjepiva s istim sojevima?

Molim Vas, ukoliko ne namjeravate dati vrlo konkretne odgovore, bez ikakvog žučljivog vrijeđanja/ omalovažavanja, nemojte se niti javljati.
Ako radi ničeg drugog, barem radi Hipokratove prisege koju ste, pretpostavljam, dali...

Darko Richter, dr. med.

Najprije odgovor na pitanje koje je pušteno nakon mojeg zadnjeg odgovora: vaše pitanje od 24.09.2011./ 00:25 h-

"... stoga bih Vas molila preporuku čime bi bilo najbolje cijepiti djecu, neovisno o programu:

mlađe dijete (4 mjeseca):
1. cijepljenje: Pediacel + Engerix B
2. cijepljenje: Pentaxim + Rotarix
???
Meni nije posve jasno zašto vi mislite da se trebate petljati u program cijepljenja. Za sve druge vrijedi program koji je tu, i ne vidim razloga da se brinete kako da od sebe napravite iznimku.
Ako hoćete da vam kažem kako bih ja postupio sa svojom djecom iste dobi i istih primljenih cjepiva kao i vaša, evo:
1. Mlađe dijete: u trećoj rundi primovakcinacije (tj. sa 6 mj.) dao bih Pentaxim + Engerix + Rotarix. Međutim, ja ne bih u tu situaciju uopće dospio. U prvoj rudni dao bih Infanrix Hexa i Rotarix, u drugoj Infarnix-IPV+Hib i Rotarix, a u trećoj Infanrix Hexa.
And that conclues the vote from the Zagreb Studio for the first year of life.

2. Starije dijete od 6 g.: treba primiti Priorix ili MMR-Vax (tj. to su vrste cjepiva MoPaRu), dT (još se zove i Di-Te pro adultis) i IPV. Međutim, i tu bi starije dijete, dakle rođeno 2005., te godine od mene dobilo isti program kao i ono koje je sada dojenče. A usput bih ga odmah po navršenih 12 mj. bio cijepio i protiv vodenih kozica (uz uvjet da ih već nije prebolio). Tada još nije bilo Rotarixa, pa to ne bi bio dobio. Također bih ga bio cijepio Prevenar + Pneumo-23.

Međutim, meni nije jasno što vi znate o Pediacelu i njegovoj pertusis komponenti. Zato vam ponavljam da nemate pojma, jer ga ne možete imati, a nije mi jasno na temelju čega si uoće možete umišljati da imate.
Dakle, Pentaxim sadrži 2-komponentno, Infanrix 3-komponentno, a Pediacel 5-komponentno acelularno cjepivo protiv hripavca. U praksi postoji razlika samo između 2-komponentnih cjepiva vis a vis 3- i 5-komponentnim. Između potonje dvije varijante, nema razlike u zaštitnosti. Međutim, HZZO je nedavno odlučio nabaviti Pentaxim, jer je u postupku javne nabave Pediacel bio ponuđen po cijeni x, Infanrix-IPV+Hib po cijeni 0,69x, a Pentaxim 0,64x. Dakle, za 5% međusobne razlike u cijeni, u Hrvatskoj se, pod pritiskom klime korupcijskih afera, mora s ići na najjeftiniju varijantu, jer tu onda ne može biit prigovora za malverzacije. Ja to razumijem, a vi? Jer i vi i mnogi, da ne kažem, većina drugih stvaraju takvu klimu prema zdravstvu i zdravstvenim radnicima u kojoj nitko ne želi svoju glavu staviti na panj. Pa da se nađe neki politički dužnosnik koji te tuži za tih 5%, i trpa u zatvor na par godina. Biste li vi tada priskočili u pomoć, uzvitlali javno mnijenje u obranu istine, struke i pravde? Onda biste vjerojatno hladnokrvno rekli da to nije vaša struka. Ja srećom ne donosim tu odluku od desecima milijuna kuna u ovom slučaju (a radi se o većoj sumi nego, npr., u "aferi kamioni"blunk, pa mogu slobodno izreći svoje stručno mišljenje. Da ja imam diskrecijsko pravo, uzeo bih 3-komponentno cjepivo, jer je 35% jeftinije of 5-komponentnog, a jednako mu je u efektima, dok je samo 5% skuplje od 2-komponentnog, koje dokazano zaostaje u zaštitnosti za 3- i 5-komponentnim cjepivima. Ali, zapravo, pitam se što bih u tom slučaju doista učinio. Možda dao ostavku na odlučivanje? Ne znam, a i sretan sam da si time ne moram razbijati glavu.

Darko Richter, dr. med.

A sada odgovor na vaše pitanje od 25.09.2011./ 04:25.

1. To što vi nešto niste znali, ne ispričava vas od propusta, greške, itd. To je općepoznati pravni postulat. I ne vidim da bi vas itko trebao posebno upozoravati da će se dijete cijepiti prema programu koji propisuje ministar zdravstva. Pogotovo ako već imate jedno dijete, čudi me da vam to nije jasno.

2. Tražili ste da ja donesem odluku umjesto vas, a ja to neću.

3. "... me zato smeta ovakav stav onih kojima povjeravamo naše živote, koji su tu radi nas (barem su tako prisegnuli)." Samo vas molim, bez patetike. Medicina nije obavezna. To je stvar vaše procjene, da li ste bolesni, ili ne, i da li ćete pitati liječnika. Nema obaveze, osim u točno nabrojanim slučajevima kada neko pitanje može biti od značenja i za druge, a ne samo za pojedinca.. To je djelomice i slučaj s obveznim cijepljenjem. Ovakvi stavovi ne stvaraju klimu povjerenja, već klimu neprekidnog traženje nečije greške, pri čemu se uvriježilo da su pacijenti uvijek u pravu. Pogotovo ako vi "samo tražite savjet stručnjaka", a ipak tvrdite da ne vidite "...znanstvenu utemeljenost.". Dakle, postavljate se iznad onoga o čemu pitate. Javite vi meni, točno i taksativno, u čemu nema znanstvene utemeljenosti. Tko vam je rekao da je ukupna istina o životu napisana u znanstvenim publikacijama? Mislim da je sadašnji papa Benedikt XVI. dosta uvjerljivo na svjetskoj razini obradio taj fenomen "znanstvenog relativizma" i "diktature znanstvenog relativizma", i da mu tu nitko nije dao iole uvjerljiviji protuargument. Za svoje potrebe manipulirate znanošću, pa vas upućujem da malo proučite teologiju pape Ratzingera. Ako ste katolik, shvatite to kao prijateljsko skretanje pozornosti na bit problema, a ako ste "agnostik", što je u Hrvatskoj u većini slučajeva postalo modernim izrazom za prikrivanje militantnog antiteizma, onda to prihvatite kao poziv da se uvažavaju svi znanstveni argumenti, kako unutar znanosti, tako i o znanosti, a ne samo vaši. Osobito ako ste tako visoko akademski stupnjevani.

4. Neće rušiti cijenu lijeka ... Zašto bi rušila? Rušit će je onda, kada bude imala odgovarajuću konkurenciju, a ne kada joj pođe za rukom unaprijediti i pojeftiniti postupak proizvodnje. Vi u tome ne nalazite logike? A živjeli ste vani. Da vam ispričam par primjera. Moj tata je 1960. g. radio za Svjetsku zdravstvenu organizaciju u Turskoj i zaradio je ravno 1000 USD. Tada je, 1 USD = 625 dinara po tečaju Narodne banke Jugoslavije. Nije htio taj novac donijeti u zemlju, da mu ga po diktiranom tečaju obezvrijede, već je uplatio Volkswagen bubu. A danas, sa svim napretkom u proizvodnji, nasljednik te bube, Golf, ne košta manje od 25.000 Eur. To vam se zove napredak i dobrovoljno rušenje cijena. Ili, da vam otkrijem malu tajnu: pogledajte malo cijene lijekova neposredno nakon što se lansiraju, te 10-15 godina potom. Vidjet ćete da je cijena dvostruko i trostruko jeftinija. U načelu, cijena proizvodnje lijeka, nakon što se isplati investicija u njegov razvoj, a to odgovara cijeni lijeka tijekom trajanja patenta, iznosi ne više od 10-15% već tako oborene cijene.

5. "Vi ne znate tko sam ja, koliko znam ili razumijem i što mislim. Moja stručna sprema je značajnije viša od Vaše...." Pitanje je postavljeno tako da je očito da o imunologiji nemate pojma. Tako da sam si dozvolio to naznačiti u svojem odgovoru. No, sada slijede već uobičajene flosukule o "zabrinutom roditelju". Ako ste zabrinuti roditelj, onda to budite, bez tvrdnji o tuđoj "znanstvenoj neutemeljenosti" itd. Slažem se s vama o tome da treba pitati čovjeka koji zna, a ne čovjeka koji ima titule. Jer to, u Hrvatskoj, još uvijek nije u najboljoj paraleli. Međutim, baš zato da mi bilo tko ne može soliti pamet s razine titula, javljam vam da imam akademski stupanj dr. sc., po starom je to bio stupanj VIII. stručne spreme. Također be informed that I have published 92 articles in various peer-reviewd medical journals, of which 19 are cited by the CC. Isto tako, nalazim se na listi recenzenata za Pediatric Allergy & Immunology, za koji upravo recenziram još jedan članak, (prosječno 3 godišnje), i da se još nikada nije dogodilo da se moje mišljenje bitno razlikovalo od onoga drugog recenzenta i konačne odluke uredništva; a radova ima od New Yorka i Australije, do Brazila, Engleske, Njemačke, Irana i Turske. Toliko o tome.

6. Dragi/a "ad", bitno je koje se cijepivo ovdje koristilo sve do 2008., jer je u Hrvatskoj aceleularno cjepivo (Infanrix) bilo registrirano još 1999. g. Pa se postavlja pitanje zbog čega se čekao baš Pediacel, o kojem se tada još nije ni sanjalo, a kasnije se pokazalo kao bitno skuplje cjepivo bez praktične prednosti.

I sada, odgovori (naznačeni između asteriska) za "zabrinutog roditelja":
-da li dijete nastaviti cijepiti Pentaximom ili naručiti Pediacel. *Pediacel ne možete naručiti.*
-koje di-te-per cjepivo koristiti kasnije za docjepljivanje. *Pentaxim ili Infanrix.*
-da li će dijete biti manje zaštićeno ako se ne koriste cjepiva s istim sojevima? *Ja bih postavio sljedeću dvostruku hipotezu: bit će slabije zaštićeno, ali dovoljno.To bi trebalo u konkretnom slučaju znanstveno istražiti. *

ad

Poznata mi je Vaša akademska aktivnost. Da nije, ne bih je spominjala.
Ne znam zašto ste tako puni gorčine, zašto toliko omalovažavate ljude oko sebe, zašto vrijeđate i verbalno napadate ukoliko opis problema nije sročen onako kako Vi mislite da bi trebao biti. Krajnje neobično za jednog liječnika.
Vaše (pogrešne) tvrdnje ne kažu ništa o meni, mom znanju i načinu razumijevanja, ali svime što ste napisali rekli ste jako puno o sebi...

Darko Richter, dr. med.

Iskreno, malo me začudila vaša reakcija, nakon dosta podataka i konkretnih odgovora koje sam vam (konačno?) dao.
No, unatoč svemu, svi argumenti ad hominem, zaodjenuti u principijelnost, uvijek i jednako tako odnose na onoga koji ih je izrekao, a ne samo na onoga kome su upućene. Tako da sve što ste vi točno i netočno napisali, prvenstveno govori o vama. Ipak, čini mi se da vas najviše žulja ono što zaobilazite (?). Dakle, meni se čini da vas užasno smeta ona rečenica i cijeli sklop misli o "diktaturi znanstvenog relativizma". Ako je tako, šteta, ali, ne mogu vam pomoći.
Meni je jasno da ono što pišem govori o meni. Znate zašto? Zato jer ja niti ne žalim da govori o drugima. Zar mislite da bih na ovim forumima (Pedijatrije, Alergija, Astme i Cijepljenja) izdržao više od 10 godina, i da bi Pedijatrija bila najposjećeniji forum, da ja u njemu samo glumim sebe, umjesto da jesam samim sobom?
I ovaj vaš stav ukazuje mi da krajnje teško podnosite onu raspravicu o "diktaturi znanstvenog relativizma".
Međutim, postoji i zamor materijala, tako da od prvog dana sljedećeg mjeseca na moje mjesto u forumu Pedijatrije dolazi netko drugi, kojega webmaster uspije angažirati. Ja se s dosta zadovoljstva opraštam od te aktivnosti, u koju sam doslovce svakodnevno investirao nešto od svojeg slobodnog vremena, sve tamo od svibnja 2001. g. Ostat će mi tako više vremena za Cjepiva, Alergije i Astmu., ali, s obzirom da nisam niti najmanje tvrdoglav, prepustit ću i njih čim se netko javi, a webmaster ga prihvati.

ajrin

Poštovani,

cijepili smo dijete prema redovitom programu cjepivom Pentaxim i Engerix.
U odgovorima koje ste prethodno davali vidim da preporučate uglavnom cjepivo Infanrix (koliko sam čula od drugih roditelja većina pedijatara ga također preporuča). Ako je ono bolje, a mi smo prvo cjepljenje već obavili Pentaximom ima li smisla i svrhe nastaviti sada sa cjepivom Infanrix?

Darko Richter, dr. med.

Tempora mutantur.
Nema razloga da se ne cijepite prema programu cijepljenja.

zey7

Poštovani, moje dijete je već 3 puta dobilo infanrix 6u1(sa 2,4 i 6 mjeseci) i da li bi sada za nju bilo najbolje da dobije Infanrix 5u1, odnosno 5u1 od istog proizvođača ili je to bilo bitno za samo prethodna 3 cjepljenja?Često nailazim na neke članke koji povezuju autizam i neke vrste paralize sa tim cjepivom-je li to dokazano, odnosno ima li koje cijepivo s kojim bih mogla cijepiti dijete a da ga ne povezuju s tim bolestima?Zašto u nekim zemljama kao npr. u Kanadi preporučaju cijepljenje sa hexom sa 2,4 i 6 mjeseci dok je kod nas bolja opcija sa 2 ,6 i 18 mjeseci hexa a sa 4mj 5u1?

Darko Richter, dr. med.

Sve ovisi o tome koliko je dijete staro.
Što se tiče drugih pitanja, zašto u Kanadi,zašto u Hrvatskoj,itd., to nisam osobito raspoložen raspravljati s laicima. To se vas, zapravo, ne tiče.Vas se tiče vaše dijete, a ionako ste s ovom serijom "6 u 1" unijeli određeni nered u cijepljenje svojeg djeteta. Mogli ste napraviti "6 u 1", pa "5 u 1", pa "6 u 1". To bi bilo primjerenije našem kalendaru.

zey7

Dobro ako niste raspoloženi...
Dijete je staro 18 mjeseci. Davala sam joj do sada tri puta 6u1 jer su me pedijatri uvjeravali da je tako najbolje s obzirom da u kod nas nema više 5u1 od Infanrixa. Zato Vas pitam što je sada za moje dijete najbolje kada je već dobila tri puta 6u1 od Infanrixa, budući da više ne smije primiti isto cijepivo. Našla sam pedijatricu koja želi cijepiti dijete s 5u1 od Infanrixa koje bih naručila preko ljekarne na Dolcu. Je li za moje dijete sada najbbolje da dobije od Infanrixa 5u1 ili je svejedno jel dobije 5u1 od Pediacela.

Također znam da bi bio primjereniji raspored koji ste Vi napisli ali zahvaljujući mojoj bivšoj pedijatrici nije tako. Već mi je dovopljno žao što ranije nisam otišla od nje ali nekako je žalosno da pedijatri tvrde da je tri puta za redom primiti 6u1 posve normalno i praksa u Hrvatskoj i da mi onda Vi kažete da sam unijela određeni nered u cijepljenje svog djeteta. Koji je to nered ? i na što bih onda trebala paziti u budućnosti osim da sada sa 18 mjeseci treba primiti 5u1?

Darko Richter, dr. med.

Kako bi bilo da vi meni napišete koja je cjepiva dijete do sada primilo, i u kojoj dobi.
Jer, tu ste jako šturi. Tek sam doznao da ima 18 mj., i da je triput primio "6 u 1".
A je li, npr., primio Engerix u rodilištu? Što je s MPR?
Nadalje, ako bi mu trebao "5 u 1", koji se može nabaviti preko Dolca, u čemu je problem?

zey7

Kako bi bilo da vi meni napišete koja je cjepiva dijete do sada primilo, i u kojoj dobi.
Jer, tu ste jako šturi. Tek sam doznao da ima 18 mj., i da je triput primio "6 u 1".
A je li, npr., primio Engerix u rodilištu? Što je s MPR?
Nadalje, ako bi mu trebao "5 u 1", koji se može nabaviti preko Dolca, u čemu je problem?

Dakle,
dijete je rođeno 25.11.2010.

Podaci iz knjižice kako pišu:
27.11.2010. BCG
cijepljenje protiv difterije, tetanusa i hripavca :
26.01.2011 markica Infanrix hexa
24.03.2011 markica Infanrix hexa
30.05.2011 markica Infanrix hexa
cijepljenje protiv dječje paralize:
26.01.2011 sa strane piše IPV
cijepljenje protiv H. influenzae tipa B bolesti:
26.01.2011 sa strane piše mislim ILV
cijepljenje protiv ospica, parotitisa i rubeole
09.12.2011 Pr...h I -to ne znam pročitati
cijepljenje protiv hepatitisa B
27.11.2010. engerix B
26.01.2011. engB - Hexa
24.03.2011. engB - Hexa
30.05.2011. engB - Hexa

i sada je navršila 18 mjeseci. Što bi bilo najbolje sada za nju? te na što trebam nakon ovog cijepljenja paziti s obzirom da sam uvela nered?

Darko Richter, dr. med.

Dakle, cijepljenja je superredovito, i malo više. To više odnosi se na 24.3. 2011. kada je primila Infanrix Hexa, umjesto Infanrix-IPV+Hib ("5 u 1"blunk. Time je dobila jednu dozu cjepiva za hepatitis B (Engerix, uključen je u Infanrix Hexa) više. Iako to ne škodi, sada ipak nema više mjesta za Infanrix Hexa, već bi trebalo dati Infanrix-IPV+Hib. No, ako ga ne možete dobaviti, onda može dobiti Pentaxim (to je aktualna varijanta "5 u 1"blunk. Pediacela više nema, i ne bih vam ga preporučio za revakcinaciju.

zey7

Hvala Vam !!!

Darko Richter, dr. med.

Eto vidite.

zey7

Samo mala provjera je li Infanrix-IPV+Hib = DTaP+IPV+Hib, odnosno Infanrix= DTaP, također ima li to cijepivo 5u1 Infanrix od Glaxa koje naručujem preko marketinške ljekarne a koje dolazi iz Njemačke jednaki sastav u svakoj zemlji, odnosno ima li sve isto osim jedne komponente manje od Infanrixa hexa koje mi imamo u Hrvatskoj? I još jedno pitanje za sada mi je dijete prilikom skoro svakog cijepljenja imalo blago povišenu kratkotrajnu temperaturu, osim posljednji puta kada je imala crvenilo i jaču temeraturu. Što mogu ovaj puta očekivati i je li to indikacija da se možda ne bi trebala cijepiti jer bi moglo ovaj puta imati još jaču reakciju?

Darko Richter, dr. med.

Sve je točno što ste pretpostavili.
Da ponovimo:
Infanrix-IPV+Hib ("5 u 1"blunk = DTaP+IPV+Hib
Infanrix ("3 u 1"blunk = DTaP
Infanrix Hexa = "5 u 1" + Engerix = Infanrix-IPV+Hib + HBV

Nuspojave rastu u učestalosti i intenzitetu s brojem doza cjepiva, ako se radi o seriji istovrsnih cjepiva (npr. višekratno ponavljanje DTaP, kako ide u kalendaru cijepljenja, bez obzira na proizvođača). Tako da će dijete sada vjerojatno opet imati malu ili srednju temperaturu, i crvenilo. Možete nakon cijepljenja početi stavljati hladne obloge, i možete nakon oko 2 h dati prvu dozu paracetamola, pa nakon 6 h opet.

zey7

Hvala Vam na brzom odgovoru. Evo imam još jedno pitanje happy S obzirom da bi se moje dijete trebalo cijepiti sa 5u1 u drugoj godini života, a s obzirom da sad ima 18 mjeseci, zanima nas je li svejedno kad je cijepimo dok god je to do navršene druge godine, odnosno je li do tada je u potpunosti zaštićena? i koje je Vaše mišljenje je li bolje cijepiti veće dijete pred drugi rođendan ili već sa 18 mjeseci?