Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

sin ima upalu pluća...

mislavinho

poštovanje,
sin je dobio upalu pluća i u bolnici (Šalati) je već tri dana. Da li i kada je, kad izađe, preporučljivo da se cijepi
protiv upale pluća? Koje cijepivo Prevnar, Pneumo23 ili oba?
Sin mi ima 19 mjeseci
hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ne može se cijepiti protiv upale pluća. No,Prevenar je cjepivo za pneumokoka, najčešćeg bakterijskog uzročnika upale pluća. Pneumokok uzrokuju oko 50% bakterijskih upala pluća, a bakterijskih upala pluća među svima upalama pluća je oko 30-40%.
No, bez obzira na sve, preporučujem vam cijepljenje protiv pneumokoka, pa prema tome bit će zaštićen i od najčešćeg uzročnika bakterijske upala pluća. U dobi od 1-2 g. cijepi sePrevenarom dvaput, u razmaku od 2 mj. Potom je dobro, kada navrši pune 2 godine, cijepiti još s Pneumo23.

mislavinho

hvala na brzom odgovoru,
u bolnici su mi rekli da bi se trebao cijepiti nakon druge godine s ovim drugim cjepivom ali ne i prevnarom prije druge godine. Kao, to amerikanci prakticiraju, dok je kod situacija s bakterijama kod nas drugačija...

Darko Richter, dr. med.

Kod nas je situacija uvijek drukčija.
Međutim, nije bitno drukčija, i te podatke o seroepidemiologiji pneumokoka i kako se naši serotipovi poklapaju s onima u Prevenaru, istražio je i prikazao doc. Tešović s Infektivne klinike u Zagrebu. Situacija je upravo takva, da se cjepivo isplati dati.