Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Slučaj u Španjolskoj

Adri94

Poštovani,ovih dana smo mogli pročitati da je dječak iz Španjolske podlegao bolesti zvanoj difterija. Moram priznati da me zastrašuje činjenica da je dijete u 21.stoljeću od te bolesti stradalo. S obzirom da sam pratila Vaše savjete i članke,kao i ostalih Vaših kolega,otprilike mi je jasna priča kao laiku. Evo,jučer sam raspravljala s ukućanima oko ovog slučaja. Dakle ovako: pročitali su članak u medijima i ulovili se kao pijan plota činjenice da je osmero cijepljene djece nositelj difterije,ali nisu razvili bolest jer su cijepljeni. Ono što mi je tako poražavajuće je to da ljudi doista misle da se dječak zarazio od cjepnog soja,a pritom uopće nisam sigurna da znaju šta znači cijepni soj,divlji soj itd. Antivax komentari su isti - lažu nas,cijepljeni prenose virus,ta bolest je iskorijenjena,a posebno me šokiralo kada je netko napisao da je cijepni soj puno opasniji od divljeg! Također me brine činjenica da smo turistička zemlja,imamo aerodrome i recimo Barcelona je udaljena otprilike 2h leta od nas.
Molim Vas,ukoliko imate volje,da nam napišete kao stručnjak što znači da je netko nosioc difterije,ali nije obolio jer je cijepljen te zašto ovaj dječak nikako nije mogao dobiti cijepni soj.
Zaista mislim da nam je hitno potrebna edukacija već u osnovnim školama o ovim pitanjima,i to malo opširnija. Čak ne bi bilo loše uvesti obavezni tečaj za buduće roditelje o zdravstvenoj zaštiti djece i cjepljenju jer ovo što ljudi oko mene govore i što pišu po internetu je porazno i opasno.
Hvala na Vašem vremenu i.odgovoru.
Lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Dječak u Barceloni obolio je od difterije iz dva razloga: nije bio cijepljen, a difterijska klica postoji i danas, kao što je postoja prije 100 i više godina. Nju nitko nikada neće uspjeti iskorijeniti, baš kao niti tetanus, pertusis, i najveći dio ostalih bakterija i virusa urzočnika bolesti protiv koji se stalno cijepimo, i moramo cijepiti. Dakle, cijepimo se zato, da se zaštitimo o dklice koja mođu nama postoji. Jedan postotak ljudi ima je (toksigeni soj Corynebacerium diphteriae) u ždrijelu, ali ne oboli, jer ima protutijela protiv toksina koji ta klica proizvodi. A ima ih zahvaljujući ranom cijepljenju dok su još bili dojenčad. Kada smo svi cijepljeni, nitko ne oboli. Ako se netko odluči ne cijepiti, može oboliti. Kada bismo obustavili cijepljenje protiv difterije najedanput, onda bismo u sljedećoj godini dana mogli očekivati najmanje 150 slučajeva difterije među necijepljenom tek rođenom dojenčadi ispod godine dana, od kojih bi najmanje 15 umrlo, a od ostalih bi jedan veliki dio zadobio kronična oštećenja živaca i srca.
Inače, cjepivo protiv difterije ne sadrži nikakav cijepni soj, čak niti mrtvu klicu, već sadrži samo difterijski toksin, koji je glavni faktor kojim difterijska klica prodire u tkivo, i pravi oštećenja, na mjestu prodora (vrijedovi i pseudomembrane, od kojih se oboljeli može ugušiti, jer nastaju u ždrijelu i grkljanu), te neuropatiju i kardiomiopatiju nakon što toksin zaplovi krvotokom.
Tako da je apsolutno nemoguće da netko oboli od "cijepnog soja difterije", jer to ne postoji. A od onoga što čini cjepivo protiv difterije, ne može oboljeti, jer je toksin koji se stavlja u cjepivo inaktiviran. Taman da netko maliciozno u cjepivo stavi pravi toksin difterije, opet se ne bi desilo baš ništa dramatično poput difterije, već samo nekroza ii vrijed na mjestu iniciranja. Pa to se ranije (prije cca 100 g.) i radilo kao tzv.Schickov test, da se vidi je li netko imun ili osjetljiv na difteriju.
Ovo širenje dezinformacija poprimilo je u Hrvatskoj razmjere daleko šire i strašnije no kod "običnih" antivakcinalista u svijetu, jer, oni barem paze da ne izgovore tolike gluposti. Naime, tamo vas zbog izgovorene gluposti, od koje ili zbog koje ste doživjeli štetu, netko može utužiti. Dakle, netko može misliti da u cjepivu protiv difterije ima neki cjepni soj, ali ne može to nekažnjeno propovijedati i pokušati pridobivati sljedbenike na temelju jasne i objektivne neistine, jer, prije ili poslije, morat će izvući neke neugodne konzekvence. Kod nas se za sada utužuju samo liječnici koji rade svoj posao i provode program cijepljenja, ali, doći će i ovamo ono što je već u SAD-u i EZ-u. Čisto radi ravnoteže.

Adri94

Hvala Vam puno na odgovoru. Jasnije da nemože jasnije. Bilo kako bilo,sretna sam da imamo besplatno cjepivo i da je naše dijete zaštićeno. Uvodit će se reda i kod nas,samo sve to ide polako.

Darko Richter, dr. med.

Red je već postojao (obavezno cijepljnje), ali, umjesto da se modernizira i uskladi s vremenom u kojem živimo, netko ga je išao rušiti, i rušiu ga i dalje.

arius

Mene zanima šta se u navedenom slučaju dogodilo s imunitetom krda, zašto je zakazao? Zašto dječaka nije čuvao imunitet krda ako se velika većina cijepi? Jer, taj dječak je mogao biti necijepljen i zato što se npr. nije smio cijepiti.

Darko Richter, dr. med.

Skupna zaštita ("herd immunity"blunk postoji ako je, za pojedinu bolest, cijepljen odgovarajući postotak stanovništva. A koliko ih je cijepljeno u Barceoni - Kataloniji -Španjolskoj, to mi ne znamo. Međutim, vi malo naivno gledate i "imunitet krda" i mislite da se, kao necijepljeni pojedinac, možete sakriti iza drugih koji su se cijepili. To nije značenje tog pojma. U tome se zavaravaju i mnogi antivakcinalno nastrojeni roditelji. Značenje mu jest da se kod određenog dosegnutog postotka procijepljenosti neće dogoditi znatnija epidemija, ali, ako sami niste cijepljeni, uvijek ste u riziku da steknete bolest. Tu, oni oko vas, taman da su svi cijepljeni do daske, ne mogu ništa pomoći, jer,imuni su oni, a ne vi. Ali, bolest koju vi dobijete, neće krenuti epidemijski, jer nema na koga, ili nema dovoljno osjetljivih osoba da se ostvari transmisija unutar populacije, pa će pojava bolesti ostati na tom pojedinačnom slučaju.

arius

Još jednom veliko hvala na odgovoru! Sad mi je sve puno jasnije. Kad bi barem svi pedijatri htjeli barem malo pojasniti preplašenim roditeljima, bombardiranima sa raznih strana dezinformacijama.

Darko Richter, dr. med.

Pokojni Arsen Dedić pjevao je: Kad bi svi ljudi na svijetu, kad bi sva djeca na svijetu ... odlučili: to!