Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Stari kalendari cijepljenja

aruj

Poštovani gospodine doktore,

zanima me kako se mogu pronaći stari kalendari obveznih cijepljenja, u mom slučaju za Grad Zagreb.

Naime, ne mogu naći papir na kojem su popisani moji datumi cijepljenja, a ne mogu pogledati kalendar za 2015. godinu jer znam da se kalendar obveznih cijepljenja mijenjao. Htio bih znati protiv čega sam točno cijepljen i kad. Rođen sam 1992. godine.

Hvala unaprijed.

S poštovanjem,

aruj

Darko Richter, dr. med.

Ako ste bili rođeni 1992., u Hrvatskoj, i ovdje bili redovito cijepljeni, onda ste po kalendaru trebali dobiti sljedeća cjepiva:
BCG (tuberkuloza) u rodilištu, ili najkasnije tijekom prva 2 mj. života.
DiTePer (difterija, tetanus hripavac ili pertusis-cjelostanični), s 3, 4,5 i 6 mjeseci, te sa 15-18 mj., pa s 4 godine, pa u prvom raz. osn. škole diTe, pa u 8. razredu diTe i na kraju u završnom razredu srednje škole (bilol3- bilo4-godišnje), diTe.
Protiv poliomijelitisa (dječja paraliza) davalo se atenuirano (živo) cjepivo OPV: sa 4, 4,5 i 6 mj., s 15-18 mj., s 4 g., sa 7 g. (prvi raz. osn. škole) i s 14 g. (8.raz.osn.šk.)
MoPaRu (morbili, parotitis, rubela, iliti ospice, zaušnjaci, crljenka) se cijepilo s 13-18 mj. i pred upis u prvi raz. osnovne škole.
Drugo se tada nije cijepilo.