Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Urinoinfekcija kod djevojčice od 2,5 godine

Lusilu

Poštovani,

molila bih Vas za mišljenje dijagnoze moje dvoipolgodišnje djevojcice. Naime u zadnjih mjesec i pol u dva navrata joj je dijagnosticirana upala uha te je prvi puta pila Zinnat a drugi puta Amoksicilin. Cijeli taj period apetit joj je znatno smanjen. Inaće se od prve godine (od kada je krenila u vrtić) skroz borimo s kašljem i tipičkim vrtičkim bolestima. Prije 4 dana je zbog jakih bolova u doljnjem dijelu trbuha zaprimljena na hitnu te joj je dijagnosticirana urinoinfekcija. Dobila je antibiotik Cefixim. Tokom sljedeća 24 h tri puta je povratila. Ono što me brine je da se još zali na bolove u trbuhu i mučninu, a apetit joj je nikakav, dakle u zadnja 3 dana gotovo ništa nije jela. Olakšavajuće je to što barem hoće piti.
Nalazi krvi su sljedeći: Erit 4,63 *1012/L, Hb 124 g/L, Hct 0,385 L/L, MCV 83,2 fL,MCH 26,8 pg, MCHC 322g/L, RDW-CW 13,1%, Trc 314*109/L, MPV 9,7 fL, Lkc 15,33*109/L, NEUTRO 54,6 rel%, LINFO 34,4 rel %, MONO 8,9 rel %, EO 2,0 rel %, BAZO 0,1 rel %, NEUaps 8,38*109/L, LINFOaps 5,27*109/L, MONOaps1,37*109/L, EOaps 0,30*109/L BAZOaps 0,01*109/L.
Nalazi urina: Relativna volumna masa 1,010 (ref. interval 1,005-1025), pH 7, Leukociti 100/uL (2+) (ref. interval 0-25/uL(1+)), nitriti-neg, proteini-neg, glukoza-norm, ketoni-norm, urobiliruben-norm, bilirubin-neg, eritrociti/hemoglobin 25/uL (2+) (ref. interval 0-10/uL(1+)), leukociti 10-15 (ref. interval 0-5), eritrociti 5-10 (ref interval 0-2), stanice pločastog epitela 0-5 (ref. interval 0-1), bakterije 1+(nešto), sluz 2+ (dosta), broj leukocita u mm3 urina 112, broj eritrocita u mm3 urina 48.
Za UK nije bilo dovoljni urina.

Molila bih vaše cjenjeno mišljenje za navedenu dijagnozu.

Unaprijed zahvalna i lijepi pozdrav,

Mama

Darko Richter, dr. med.

Može biti da je uroinfekcija, ali tu će, na kraju, za definitivnu dijagnozu, nedostajati urinokultura. Ako dovoljno pije, to je za početak dobro. Nije dobar posao ako se proglašava uroinfekcija, a na kraju ne dobije urinokultura, koja je dokaz uroinfkecije i koja omogućuje uvid u vrstu klice i njezinu osjetljivost na antibiotike.