Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Tetanus- molim za pomoć

sandra1102

Postovani,
moja kcerka (8 godina i 5 mj) ogrebala je ruku na staru, jako zahrđalu žicu koja se nalazi iznad zemlje, nekih metar. Zica izgleda lose. Cijepljena je sa sveukupno 5 doza cjepiva (di-te-per). Zadnje cjepivo je primila 3.4.2012. Tripacel. Prije upisa u prvi razred nije cjepljena cjepivom za tetanus.
Ogrebotina nije jako duboka, nije puno krvarilo. Nasprejala sam octeniseptom a kad se posusilo namazala sam s bivacyn masti. Sada smo na moru, daleko od lijecnika, a kcer se doma vraca tek 1.9. Zanima me treba li joj cjepivo za tetanus ili ne? Sto mislite? Hvala vam odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ako je istina da je primila 5 doza cjepiva tetanusa, i da je zadnja bila prije manje od 5 godina, a da je u tom času imala navršenih 4 godine, onda se može smatrati zaštićenom, bez nužnosti da primi podsjetnu dozu tetanusa. Međutim, ovo je prigoda da primi cjepivo koje nije primila, i ne znam gdje ste to na svijetu, da nema cjepiva protiv tetanusa ili difterije-tetanusa. Na nekom off-shore otoku?

sandra1102

Postovani,
Apsolutna je istina da je primila 5 doza cjepiva, s 2 mj, 4mj, 6mj, nakon navrsene 1 god i 8 mjeseci i onda je zadnje trebalo biti nakon 2 godine ali nije vec je bilo nakon 2 godine i 5 mjeseci.
U I. razred je krenula 2015/2016 i nije cijepljena. Kad smo konacno dogovorili cijepljenje lijecnica skolske medicine mi je rekla da ne cijepe djecu ukoliko nije nije proslo 5 godina, a redovno su cijepljena do tada. Tako da to cjepivo koje nije primila primit ce u 4. mjesecu 2017. Ja sam se zabrinula jer su njezini vrsnjaci na pocetku sk. godine 2015/2016 cijepljeni a sada skolarce (2016/2017 sk. god.) koji su redovito cijepljeni ne cijepe( radi se samo o tetanusu) osim ako je od zadnjeg cjepiva proslo 5 godina. U svakom slucaju hvala Vam na pomoci.

Darko Richter, dr. med.

Sad je prilika da primi tzv. dtap cjepivo ("Boostrix"blunk ili samo dT (cjepivo protiv difterija i tetanusa za djecu stariju od 7 godina).

mala111

Poštovani, imam 29 godina. Prije tri dana sam imala nezgodu sa zubima od psa. Naime, umjesto po njušci, ruku sam lupila po njegovim zubima. Zabila sam dlan u njegov zub, i rana je tog trenutka bila duboka i jako mi je krv curila. Nakon 5-10 min sam odma isprala hladnom vodom, pošpricala dezinfekcijskim sredstvom i namazala Belogent kremom. Zanima me da li postoji mogućnost da sam zaražena njegovom slinom, postoji li šansa za tetanus. Davno sam cjepljenja protiv toga, kao dijete. Psa smo uzeli na čuvanje iz azila, tamo tvrde da je cjepljen protiv bjesnoće i zaraznih bolesti. Pas je štene, ima 5 mjeseci. Koji su simptomi zaraze? Rana sada izgleda puno bolje nego što je bila. Da li se simptomi mogu pokazat i na rani? Što mislite, da li bi se trebala ići cijepit? Puno hvala na odgovoru. Lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Protiv tetanusa se morate docijepiti. Tetanus se ne vidi na rani. Ako sada cijeli, to samo znači da će biti dobro glede drugihinfekcija osobito stafilokoka, koji obiluje u psešoj slini. No, za bjesnoću trebate odmah konzultirati antirabičnu stanicu u županijskom zavodu za javno zdravstvo. Nema vjerovanja u tuđe riječi, samo papir i potpis veterinara znače da je pas cijepljen uredno.

mala111

Hvala na brzom odgovoru.
Zanima me kolke su šanse za obolijevanje od tetanusa. Zar je to tako lako dobiti. Zvala sam azil i pas je cijepljen. Ako je to tako, imam li razloga za brigu? Svejedno planiram u ponedjeljak otići po cjepivo da budem sigurna. I ako nije problem da mi kažete koji su prvi simptomi ako mi je rana na dlanu. Možda paničarim, ali danas me jako glava bolila, umor me ulovio i stolica mi je čudna.
Još jednom zahvaljujem.

mala111

Hvala na brzom odgovoru.
Zanima me kolke su šanse za obolijevanje od tetanusa. Zar je to tako lako dobiti. Zvala sam azil i pas je cijepljen. Ako je to tako, imam li razloga za brigu? Svejedno planiram u ponedjeljak otići po cjepivo da budem sigurna. I ako nije problem da mi kažete koji su prvi simptomi ako mi je rana na dlanu. Možda paničarim, ali danas me jako glava bolila, umor me ulovio i stolica mi je čudna.
Još jednom zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Pas je cijepljen protiv bjesnoće, pa, ako je tako, nećete dobiti bjesnoću.
No, tetanus može dobiti svatko, tko nije cijepljen. Zato se docijepite.
Utipkajte tetanus u Google, i čitajte simptome.