Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Veliki opseg glave

Sova2017

Poštovani,

ovako se kretao opseg glave kod mog 16mjesečnog sina:
1 mjesec -38 cm
2 mjeseca- 39,9 cm
4 mjeseca- 43 cm
6 mjeseci- 45,5 cm
10 mjeseci- 49,2 cm
12 mjeseci- 49,4 cm
15 mjeseci- 51 cm

Sa njegova 3 mjeseca uradili smo UZV mozga zbog sumnje na distoni sindrom. Nalaz je pokazao Hipoksično-ishemične promjene 1 stupnja obostrano i peri-intraventrikularno krvarenje obostrano stupnja II. Lijeva komora širine 5,2mm i visine 14,5 mm, a desna širine 3,4mm i visine 13,7mm. Na kontrolnom UZV sa 6 mjeseci lijeva komora širine 6,7mm i visine 11,3 mm, a desna širine 7,1mm i visine 15,8mm. Nakon što je glavica naglo narasla do njegovog 10tog mjeseca opet smo ponovili UZV sa 11 mjeseci gdje je lijeva komora širine 12,9mm i visine 21,5 mm, a desna širine 10,1mm i visine 22,3mm. Na preporuku doktorice uradili smo i MR mozga. Nalaz je bio uredan. Nalaz neurokirurga i neuropedijatra govori da je dijete u redu.On je dobrog općeg stanja, govori cca 20tak riječi i hoda. Prije tjedan dana smo kontrolno išli mjeriti opseg glave koji se opet povećao. Sada sam opet u strahu što se događa pošto je do sada bilo sve u redu i svi nalazi su bili uredni. Molim Vas preporuku- trebamo li ponoviti MR glave (fontanela se zatvorila pa ne možemo na UZV), trebamo li tražiti mišljenje još nekog specijaliste? Pedijatrica kaže da ćemo samo pratiti stanje. Nadam se da razumijete moju zabrinutost. Zaista više ne znam što da radimo i zašto se događaju ovakvi 'skokovi' u rastu glavice. Još napomena, dijete ima oko 12,5kg i oko 80cm.

Darko Richter, dr. med.

Razumijem zabrinutost, i bilo bi dobro da je netko izmjerio opseg glave na porodu. Stndardko, az dijet eod oko 3000-3500 g, taj je opseg na poordu 34-35 cm, onda je oko 43-44 cm sa 6 mj., da bi dio 46-48 cm s godinu dana.
No, ako su svi, koji su dijete gledali, rekli da je sve b.o. (bez oosibtosti), onda pretpostavljam da jest.
Osim opsega glave, postoji i oblik glave, Je li tu sve u redu, ili glava poprima neki drugačiji oblik (hidrocealija, brahicefalija, turicefalija, plagiocefalija, ... ?).

Sova2017

S obzirom na rast glavice i oblik glavice pedijatrica je posumnjala na hidrocefalus. Kako su svi nalazi bili u redu, isti je otpisan. Laički vam mogu reći da ima malo šire čelo. Maleni ima i nutritivne alergije te smo stoga bili i kod gastroenterologice. Profesorica je, kada je vidjela glavicu, pitala uzima li dijete D vitamin. Nakon što sam rekla da prema preporuci pedijatrice uzima 2 kapljice Oleovit kapi rekla je da je to onda sve u redu. Zapravo me je jako strah da nešto ne propuštamo. Ili, u najboljem slučaju, dijete će imati veću glavu i to je to.

Darko Richter, dr. med.

I računat će brže od drugih.