Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Vakcina protiv tetanusa

Ena.ns

Juce oko 11.30 sam se ubola na neki eksercic koji je malo bio zardjao, ali do krvarenja gotovo da nije ni doslo, samo malo kad sam stisnula prst i to mozda jedna kap. Nakon 2 sata sam rasekla prst na rendalicu koja je takodje bila malo zardjala, a posle toga sam spremala stan. Kako sam citala bakterija koja izaziva tetanus moze se naci u ulicnoj prasini koja je mogla biti unesena u stan, tako da sam ja mogla da imam kontakt sa njom. Interesuje me da li postoji opasnost od tetanusa, jer su ulazne rane, tj. ta jedna od rendalice prilicno mala, a druga se ni ne vidi. U januaru 2011. godine sam primila prvu vakcinu protiv tetanusa (tad je pocela revakcinacija) i posle toga sam jos 2 primila, ali nisam tu cetvrtu, jer sam bila trudna, pa mi je doktorka savetovala kad se porodim da primim. trebala sam je primiti u avgustu 2012. godine. Da li sam trenutno zasticena sa primljene 3 vakcine i da li cu ako uskoro primim cetrtu vakcinu, biti zasticena narednih 10 godina, ili moram sve iz pocetka? Pre oko 2 meseca kada sam otisla da primim cetvrtu vakcinu nije je bilo u domovima zdravlja. Sta mi savetujete?
Hvala unapred!

Darko Richter, dr. med.

Savjetujem vam da sutra primite 4.dozi vakcine protiv tetanusa, i time ste se zaštitili sada, kao i za daljnjih 10 godina.