Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

vakcinacija

natasica

Postovani kolega,
nedavno ste dali odgovor jednoj majci da svoju kcer, starosti 4 godine, treba odvesti da primi prevenar, a 4-6 meseci nakon toga-pneumo 23. Da li je dovoljno, posto ima vise od 2 godine, da primi samo pneumo 23 ili je bolje da primi i prevenar pre toga? Zbog cega i prevenar? Pozdrav iz Srbije.

Darko Richter, dr. med.

Bolje je da prethodno primi Prevenar, jer će imuni odgovor na 7 serotipova biti brži i bolji, a dodatno će se booster-irati s Pneumo23 koji,osim ovih 7 serotipova, sadrži još daljnjih 16 čestih uzročnih serotipova, za koje će ta injekcija biti primovakcinacija.No, ne treba ponavljati Pneumo23, eventualno, samo još jednom nakon 5 godina ako je dijete još uvijeku prvom desetljeću života, a inače najranije za 10 godina. Ako nema izrazitu indikaciju za zaštitu od penumokoka (npr. splenektomija), onda ne bih preporučio ponavljanje Pneumo23.