Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

marketing lijekova i sigurnost takvih cjepiva

sanika0402

Poštovani doktore,

svojom odlukom dijete sam cijepila kupovnim 6 u 1 (HEXA) i 5 u 1 (Infanrix IPV+HiB ) cjepivima od GSK. U prvoj godini života HEXU sam nabavljala u HR u apoteci, a Infanrix IPV+HiB preko marketinga lijekova iz Njemačke.
Tako smo riješili cjepljenje s 2, 4 i 6 mjeseci (HEXA, 5u1, HEXA).

Sad nam je na redu cijepljenje sa godinom i pol, 5 u 1.

Kako 5u1 od GSK i dalje nema na našem tržištu, planirala sam ponovo naručiti preko marketinga lijekova.
No magistra iz GSK mi to nikako ne preporuča i kaže da je to rizik, jer takvo cjepivo nema HR markicu, nije ispitan sastav kod nas, pitanje je kako je transportirano itd. Uglavnom ona je radije za HEXU ili za Pediacel, a varijantu "marketing lijekova" nikako ne preporuča.

Što vi mislite o tome?

I je li točna informacija da u Austriji i Njemačkoj u redovnom kalendaru cijepljenja ulaze 4 doze Hep.B u prve dvije godine života?
Lijepi pozdrav i hvala.

Sandra

Darko Richter, dr. med.

Može primiti 5u1, može dobiti i 6u1 (HEXA), kako god želite.
Jedino mi nije jasno da vas je savjetovala magistra iz GSK, pa pri tome rekal da njihov 5u1 nije za preporučiti !?

sanika0402

Zahvaljujem na brzom odgovoru.

Magistra iz GSK ne preporuča 5u1 od GSK samo ako je naručen iz inozemstva, preko marketinga lijekova, zbog navedenih razloga (upitan pravilan transport, sastav nije ispitan kod nas, nema HR markicu..no naglasak je prvenstveno na upitnom ispravnom transportu cjepiva), a nije da ne preporuča GSK cjepivo 5 u 1 kao takvo.
Ona jednostavno izgleda nema povjerenje u nabavu cjepiva preko marketinga lijekova, o čemu moram priznati nisam ni razmišljala prije.
I zato sam sad bila u nedoumici.

Darko Richter, dr. med.

O transportu cjepiva morate pitati one koji to cjepivo dobavljaju.

Darko Richter, dr. med.

Prekinuti antibiotike, uzeti malo lakšu hranu (bez masti, šećera i mlijeka, te bez kupovnih sokova i gaziranih pića, slatkiše i sl.), kroz par dana.