Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

vakcinacija

nikolla10

Poštovani,

Naš dječak je rođen 16.12.2010. Do sada je primio sledeće vakcine:
17.12.2010. - BCG, HBV
20.01.2011. - HBV
18.02.2011. - DTP, Polio, HIB
06.04.2011. - Polio, HIB.

Drugu vakcinu DTP je trebao primiti 06.04.2011., ali nije primio jer je vakcinacija tada bila obustavljena, a naknadno je zakazana za 25.05. Juče je imao jaku reakciju na mliječno-žitnu kašicu (crvenilo u vidu koprivnjače po licu) te su nam iz Vakcinacionog centra rekli da odložimo vakcinaciju do smirivanja crvenila.

Koliko je maksimalno dozvoljeni razmak između prve i druge vakcine DTP i nakon koliko vremena od pojave gore navedene reakcije je preporučljivo obaviti vakcinaciju?
U kojem dobu bebe se najranije može raditi alergotest?

Unaprijed zahvalan

Darko Richter, dr. med.

Sasvim redovitim smatra se ako je cjepivo ponovljeno od 1-3 mj. nakon prethodnog, ali, ako je duže, ne treba nikakvo ponavaljanje prvoga.
Što se tiče sadašnje reakcije na mlijeko/jaje, trebalo bi učiniti alergološku obradu, negdje najranije za 3 tjedna, ali svakako, i bez obzira na djetetovu dob. Treba testirati kravlje mlijeko, bjelanjak kokošjeg jajeta, kikiriki, grinju i pelud trava.
Cijepiti se može i prije, čim na tijelu nema više osipa. ne smeta niti ako taj čas dobiva antihistaminik.

nikolla10

hvala mnogo