Hepatitis C

negativan, ali ipak nemiran

josip

Pozdrav svima! Prošao sam terapiju 48 tj. peg.+rib. za 1a genotip. Nakon 12 tjedana kako sam zavšio terapiju, PCR je negativan. Izgledi za izlječenje su mi se povečali za 95%. što znači da terapija pomaže. Moje su preporuke da se prvih tri mjeseca, što je više moguće, doze terapije što manje smanjuju. Postoji studija koja kaže da spuštanje doza u ta tri mjesaca uvelike utječe na ishod terapije.
Iako su mi rezultati vrlo dobri, opet nisam miran jer osjećam probadanje u zglobovima koje sam počeo osjećati 2 dana poslije PCR-a i to svakodnevno . Sada trebam čekati još tri mjeseca do novog PCR-a i strah me da nisam među onih 5% kojima se vrati viremija poslije 12 tjedana. Sretno svima!

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovani,

već su iskazivani slični strahovi na ovome forumu, poput Vašega. Mislim da ne trebate dovoditi simptome koje opisujete (probadanje u zglobovima) s eventualnim relapsom bolesti. Ne postoje neki uvjerljivi klinički znakovi koji bi Vam to prorekli, već ostaju redovite kontrole i izvođenje PCR-a.
Pozdrav.

mirko

meni se desio relaps, ali nikakve simptome nisam imao koji bi ukazivali na to. Jedino se moze zakljuciti po ponovnom porastu ALT i AST mada se ni iz toga ne moze 100% zakljuciti da je u pitanju relaps. znaci PCR i nista drugo.