Hepatitis C

NEUOPGEN

Angel

Štovani doc. Pavić, opet Vas molim za pomoć.

Moj suprug je na liječenju pegiliranim interferonom+ribavirin, do kraja liječenja mu je ostalo još 12 tjedana.
Od samog početka terapije muče ga niski leukociti. Zadnji nalaz je pokazao wbc 1,6; gran 0,5; znalo je biti i gore. Na smanjenoj je dozi pa dobija tek 135 mcg, rijetko kada dobije 180mcg Pegasysa.

U dogovoru s doktoricom koja vodi liječenje pokušat ćemo podići razinu leukocita i izgurati još 12 tjedana do kraja.
Doktorica planira hospitalizirati mog supruga (da bi ga imala pod nadzorom) i dati mu jednu injekciju Neupogena+ punu dozu Pegasysa.

Imate li Vi iskustva sa Neupogenom?
Možemo li očekivati poboljšanje, i kada?

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana,

čini mi se da sam baš Vama proljetos pisao o Neupogenu pa ću Vam kopirati taj tekst koji bi trebao dati tražene odgovore.
Moja iskustva s Neupogenom nisu s bolesnicima na terapiji interferonom, već s HIV bolesnicima. I vrlo su pozitivna.
Vrlo je važno da se terapija kroničnog hepatitisa C dovede do kraja i siguran sam da će filgrastim biti od velike pomoći. Budući da je broj leukocita nizak, ne izlažite supruga nikakvim "izazovima" s drugim mikroorganizmima.
A sada copy/paste ranijeg odgovora:

Filgrastim (Neupogen) je aktivna supstanca tj. hematopoetski faktor rasta koji se može davati kod neutropenije, dakle sniženog broja neutrofila. Daje se ovisno u kojoj ga situaciji primjenjujemo, no liječenje se može započeti s 0,5 mikrograma/kg/dan pod kožu u jednoj injekciji ili u venu u infuziji. Injekcije se daju svakodnevno, a dužina trajanja davanja (i doza) prilagođava se porastu broja leukocita koji se redovito kontroliraju. Koliko dugo traje ovo liječenje nije moguće jednoznačno odrediti, no nakon 1-2 tjedana učinak bi se trebao vidjeti. No, ponavljam, ovo je posve individualno. Liječenje filgrastimom ne može provoditi bolesnik sam, već jedino pod liječničkim nadzorom.

Pozdrav i puno uspjeha u finišu terapijskog protokola.

Angel

Hvala na ponovnom i brzom odgovoru,

lijep pozdrav.

Angel

Štovani doc. Pavić,
još jednom trebam vašu pomoć.

Prije skoro mjesec dana moj muž je dobio prvi Neupogen.
Visina leukocita na dan kada je dobio Neupogen bila je 0,9, gran 0,3, dan poslije Neupogena vrijednost su narasle Leukociti 5,93, GRAN 4,60.
Dobio je Pegasys 180mcg, i već do sljedećeg tjedna leukociti su bili opet 1,4.
Od tada ponedjeljkom dobija Neupogen a utorkom Pegasys, do kraja terapije je ostalo još 8 tjedana.
Pri zadnjem susretu doktorica je izrazila bojazan da bi se ovakvim sistemom mogla trajno oštetiti koštana srž.
Zanima me vaše mišljenje, koliko je izgledno da bi ovakvom terapijom, 1xtjedno Neupogen i 1x tjedno Pegasys, moglo doći do trajnog oštećenja koštane srži?

Unaprijed zahvalna.

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana,

protokoli davanja Neupogena uključuju svakodnevno davanje preparata i na temelju ovakvih protokola postoje rezultati koji su više nego dobri u odgovarajućim skupinama bolesnika. Koliko sam shvatio, Vaš suprug dobiva Neupogen 1 x tjedno. Teško je govoriti o mogućim nuspojavama ovog preparata, a da ne znam povijest bolesti tj, eventualna druga bolesna stanja. No, ovo o čemu vi pitate ne bi se trebalo realizirati tim prije što se radi o malom broju doza.
Već je ranije bilo govora o prilagođavanju doze PEG-inferferona. Pegasys se može davati i u manjim koncentracijama od 180 mcg. Za optimalno liječenje i smanjivanje učestalosti nuspojava liječenja, potrebno je znati tjel. masu (kg) bolesnika i po njoj odrediti optimalnu dozu. Tako određena doza se u slučaju nuspojava smanjuje. No, uskoro je kraj terapijskog protokola pa bi trebalo očekivati uspješno završavanje liječenja.
Pozdrav uz želju za ugodne nadolazeće blagdane.

Angel

Hvala na odgovoru.

Želimo Vam sretne i ugodne blagdane!

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Zahvaljujem na lijepim čestitkama.
Vama i Vašoj obitelji, te svim sudionicima na ovome forumu, želim vesele blagdane, zdravlje i sreću u nastupajućoj godini!

Angel

Poštovani doc.dr.sc. Pavić,

hjela bi Vam još jednom zahvaliti na svim savjetima i informacijama koje ste nam pružili, puno ste nam pomogli.
Želim s Vama podjeliti i jednu sretnu vijest.
Nakon 6 tjedana od završetka terapije moj suprug je i dalje HCV NEGATIVAN, sve muke su se isplatile.

Lijep pozdrav!