Hepatitis C

SVR 1a

josip

Danas sam dobio nalaz HCN PCR HCV negativan poslje 6 mj. terapije . Bio sam 1a genotip
Sada mi je postotak 95% da sam trajno izlječen
ast 28 alt 22 bili. 13

Irena

Jučer sam našla ovaj forum, nakon što mi je doktor ponovo predložio terapiju. Ja sam genotip 1a, nemam nikakve simptome, samo povišen alt (63) i ast (35). I tako već oko 3 godine, s manjim varijacijama. Nisam se odlučila ni na biopsiju, a kamoli na terapiju, jer čitam da su najlošiji rezultati za genotip 1a.
Josipe, jako me razveselila ova poruka. Puno sreće!

Nikka

Ja više volim vjerovati onima koji tvrde da je nakon 6 mjeseci postotak za SVR 99% blunk
U svakom slučaju, ČESTITAM!

jadranka

ne mogu vjerovati da sam naisla na ovo jer sam totalno neobrazovana sto se tice kompjutera pa sam sada u malim istrazivackim pohodima. uglavnom josipe, bila bih ti zahvalna kada bi mi rekao nesto vise o genotipu 1a jer ga ima moj dugogodisnji decko, a ovi prokletnici iz bolnice ni rijeci nisu rekli.hvala.

josip

Mislim da je bitna razlika u genotipima sto razlicito reagiraju na terapiju.
HCV kostantno se mijenja , mutira i množi (kopira vise od 1 bilijuna na dan). Tokom kopiranja HCV učini loše kopije odnosno mutira.
Kostanno mutiranje pomaze virusu da se sakrije od tjelesnog imunoloskog sustava .
To zahtjeva da imuno sistem mora kostantno identificirati i unistiti nove varijacije lose kopiranih virusa hcv. Zbog toga HCV postaje kronicni odnosno pobjedi nas obrabreni sustav.
Koliko ja znam 1a brze i lakše mutira pa je zbog toga teže lječiv priblizno 55% SVR sa Pegasysom i ribavirinom 1000 ili 12000 mg ( mislim da te visoke doze ribavirina kod 1a sprecavaju upravo to skrivanje od interferona pa je zato vazno da se ne mijenja doza ribavirina sto je vise moguce osobito u prvih 12 tj. terapije)
Genotipi 2 i 3 imaju 80 %a SVR a terapija je smanjena na 24 tjedana i sa ribavirinom od 800 mg

Razlika je i u raspoređenosti genotpa po različitim djelovima svijeta ali mislim ta to nije bitno
navodno da kod genotipa 1 brze bolest napreduje (fibroza ,rak i ciroza) ali to jos nije studijam dokazano

nadam se da sam ti pomogao

jadranka

ovaj mi je forum zaista razbistrio glavu ludu jer u 3 mjeseca otkada smo saznali da je dečko bolestan nitko mi nije nista razjasnio. ja sam valjda mislila da ce proci ako ne razmisljam o tome, da je to nesto ovako na ovlas i da se opasnom zove jer je tesko otkriti postojanje. a koliko sam bila u zabludi ( kojoj uzgred receno nimalo nije pomoglo nestučno i nedovoljno obavjesteno medicinsko osoblje) jasno mi je sad kada sam otkrila da postoje neki kojima je bitno. i sama sam se testirala i nalaz je bio negativan na postojanje virusa uopce. dakle sad ja imam masu pitanja pa ako se nekome da da mi barem jos malo osvijetli pute.posto mi kod nas u bolnici nisu rekli, a ja sam u vezi s deckom vec 5 godina i on je imao u to vrijeme 2 negativna nalaza na hcv je´l se i ja trebam za 6 mjeseci opet testirati? njemu je sad dosao nalaz da ima genotip 1a i jos sva sila meni nerazumljivih skracenica (ast 62, alt 98, ggt 80, ldh 282,up 75 g/l) pa se zelimo pravovremeno, ili sada kada vec znamo, obavijestiti o zastiti za mene i ostale ukucane, o hepatiticnoj dijeti, alternativnim metodama i uglavnom svemu sto mi mozemo sami napraviti za poboljsanje njegovog zdravstvenog stanja ili bar pazenja na odrzivosti ovoga. unaprijed se ispricavam na mojoj neobavijestenosti, ali ovo se vec toliko vuce, on vise od 3 mjeseca ide u nasu bolnicu i u druge gradove ga jos salju za svu silu nalaza, a nitko ni rijeci nije u meuvremenu rekao. hvala.

iskra

Josipe, čestitam, to su izvanredne vijesti!!!

Nisam samo razumjela kako si testove radio nakon šest mjeseci. I ja imam genotip 1, kod mene je 1b, terapiju sam počela prije mjesec dana i rekli su mi da će mi testove raditi kad prođu tri mjeseca terapije. Ukoliko budu pozitivni, terapija se prekida i ja sam tzv. non-responder i čekam neka bolja vremena (novi lijek). Ukoliko budu negativni, terapija se nastavlja i traje ukupno 48 tjedana. Tako mi je objašnjeno, pa mi reci zašto su ti testovi rađeni nakon šest, a ne nakon tri mjeseca, s obzirom na genotip.

Još jednom čestitam!

Iskra

Irena

Jadranka, moj je muž dobio hep.c 1992. u ratu. Doktor nam je rekao da za mene nema nikave opasnosti i da se virus ne prenosi spolnim putem. Nisam koristila njegove osobne stvari, ali sam se ipak zarazila. Ne znam kada, testirala sam se prije 5 godina i bila pozitivna.
Možda te plašim, ali ja žalim što mene netko nije prije prestrašio. Možda se ne bi ništa promjenilo, ali ne bih mogla reći "nisam znala".

jadranka

Irena, nadam se da me vise nista ne moze prestrasiti. odluka je da se idem testirati opet za 6 mjeseci. proslo je 2 dana kako se obavjestavam na ovim stranicama i forumu i skupila sam jako puno korisnih informacija koje ce nam koristiti. nisam se nadala tolikoj solidarnosti i utjesi. vec zajedno krecemo na jetrenu dijetu. sto se ima desiti, desiti ce se, i mislim da nema smisla da sad gubim vjeru i nadu kada jos nista nije pravo ni pocelo. svakako mislim da bih bila prestrasena da nisam proskiljila ovdje. zahvaljujem se josipu koji mi je prvi odskrinuo vrata i sada kada malo vise razumijem zelim ti josipe siroko otvorena vrata u zivot. hvala i tebi iskra na razumijevanju i ne brini se sada sam se valjda malo vise prikljucila na mozak. jadranka.

josip

Test sam učinio 6 mj. poslje završene terapije SVR
I sam bio negativan pri 12 tjednu terapije EVR da sa vidi da li terapija djeluje ili ne
Uvjet da se nastavi terapija mora se biti negativan

josip

"Bože daj mi smirenost da prihvatim ono što ne mogu promjeniti , hrabrost da promjenim ono što mogu i mudrost da ih znam razlikovati"

I ja sam bio u beeeduu kad sam sazno da imam hep.c
promjanio sam neke drage navike ( popit,jesti nezdravo,itd.)
Nikako alkohol
Alkohol pomaze razmnozavanju virusa i jako šteti jetri

mirko

Cestitam Josipe i nadam se da nisi usamljen primjer. Pozdrav svima!

trissyeye

Ja sam isto 1a genotip i lijecim se vec 2,5mj. za 2 tjedna idem na testiranje da vidim ishod i kako reagiram na pegasys. Imam 23 god i u srijedu branim diplomski rad zavrsila sam fakultet zurnalistike u Sarajevu. Sada radim kao marketing manager u jednoj velikoj firmi ali ljudi su laici i posmatraju me kao tempiranu bombu koja siri virus na sve strane. Fizicki dobro podnosim terapiju ali psiha mi je u losem stanju mada se to ne vidi, boli me reakcija ljudi i ako sam izrazito lijepa i model u katalozima nemam decka jer me posmatraju kao da bolujem sidu uglavnom drzim glavu visoko i nedam se naucila sam zivjeti sa zlobnicima i ne odustajem i ako misle da sam narkomanka nedam se, puno srece i pozdrav