Hepatitis C

trazim utjehu

jadranka

Evo upravo se decko vratio sa jos jednog gotovo uzaludnog pohoda po bolnicama i skupljanja svih nalaza. uz posao jos mora i lutati po bolnicama i raditi milijun nalaza. sada su mu zaboravili napisati jos jednu uputnicu i ponovo mora putovati 6 sati i gubiti 2 dana na poslu zbog neupucenosti lijecnika. ljuta sam, umorna i najradije bih vristala na sav glas, a moram ostati snazna za oboje jer on je vec na granici ludila. koliko je potrebno da bi se covjek poceo lijeciti? tko kaze da nema volje ili da se ljudi predomisljaju da li da krenu na terapiju ili ne? kako se i nece predomisljati kada je cijeli postupak i ovako sam po sebi zamrsen, em ti ga oni koji bi trebali vise znati zamrse. danas je postavio sestri u bolnici pitanje je li ima on neke restrikcije sto se tice hrane i pica. rekla mu je da NE?? pa joj je on lijepo rekao da sam ja na netu prrocitala da ne smije jesti suhomesnato, piti alkohol itd, uglavnom svu tu jetrenu dijetu. pa se onda predomislila. ma ne mogu vjerovati. jel TO nase zdravstvo!? jel to hipokratova zakletva!!!????pomagati onima kojima je pomoc prijeko potrebna? ispricavam se na ovako ljutoj poruci, ali ovo je jedino mjesto na kojem znam da cu biti shvacena. u nadi da ce ostalo dobro proci saljem svima pozdrave, i zahvaljujem se na utocistu u teskim trenucima.

maja

Ja bolujem od hepatitisa c vec 2 god. i lijecim se pegasysom i ribavirinom vec 3 mj. i uskoro radim test da se vidi jesam li nulirala a za lijecenje mi daje drzava donaciju.Bilo je potrebno 6 mj. da se krenem lijeciti i to sam morala povaditi nalaze koji pokazuju da sam pozitivna pa sam lezala u bolnici 10 ana gdje su mi radili biopsiju i sve ostalo. Potom se ceka da ministarstvo odobri donaciju, jedna injekcija pegasysa je 500 km dobro ga podnosim fizicki ali mi je psiha postala labilna i cesto padam u depresiju i placem zbog sitnica. Diplomirani sam zurnalista odnedavno i imam 23 god. Radim kao marketing manager u velikoj firmi i ljudi na mene gledaju kao na parazita jer svi misle da se drogiram to je tesko i izbjegavaju me neki ali s vremenom sam se naucila nositi sa tim. Kazu da sam izrazito lijepa i zgodna medjuti ne mogu imati decka jer ljudi misle da je ova bolest kao sida. Samo cvrsto budi na tlu i ne gubi nadu s vremenom ces ogluviti na zlobnike, sretno

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana Jadranka,

shvatljiva mi je Vaša ljutnja zbog dugotrajne obrade Vašega dečka. Ne znam sve detalje, no liječnici koji obrađuju bolesnika moraju slijediti naputke koje HZZO pred bolesnika postavljaju da bi im se odobrio tretman na teret Osiguravatelja (ovo vrijedi za RH). Ukoliko se svi nalazi nemaju, ili nisu napravljeni po traženom protokolu, Osiguravatelj odbija suglasnost za liječenje. Naravno, to ne znači da nisu mogući i stanoviti propusti, najčešće sasvim tehničke naravi, od strane onih koji rade tu obradu.
Vezano uz savjete ili preporuke koje je Vaš dečko dobio, nepotpuno ili pogrešno, podsjećam da je liječnik onaj (ona) koji treba s pacijentom o tome progovoriti. I to ne može biti tek usput, na brzinu.
Nije lako udovoljiti svim zahtjevima koje obrada prije terapije postavlja pred pacijenta, no to je neophodno napraviti. Na zdravstvenom je osoblju da svojim manjkavostima taj proces ne otežavaju i ne produžuju.
Pozdrav.