Hepatitis C

treba li testiranje?

martica

Imam 27 i kod zadnjeg vađenja KKS povećan mi je nalaz jetrenih enzima.Nisam bila izložena nikakvom riziku zaraze,ne pijem ne pušim ne jedem masno normalne sam tjelesne težine.Jedino što je promijena je rodjenje djeteta drugog prije 4mj.Kolika je ikubacija mogućeg ili nemogućeg hepatitisa,može li se kako prenijeti tijekom boravka u bolnici u porodu , i na šta još ukazuju povećani jetreni enzimi na kakvo drugo oboljenje možda trovanje kakvo ili ugrušak ili je to isključivo vezano za jetru

Prof. dr. sc. Ivica Pavić, dr. med.

Poštovana, niste baš previše rekli o Vašim jetrenim probama. U svakom slučaju bilo bi korisno napraviti test na hepatitis B i hepatitis C jer ova dva mogu izazvati kroničnu bolest jetre. Oštećenje jetre ne izazvaju samo različiti mikroorganizmi - to mogu i lijekovi, različite kemikalije, droge, alkohol, metabolički poremećaji, autoimune bolesti...
Preporuka je da se javite svome liječniku primarne zdravstvene zaštite i krenete s dijagnostikom "lezije jetre".
Uz pozdrav,

prof. dr. Ivica Pavić