Menopauza

menopauza

mirna

Imam 54 godine, u menopauzi sam, nemam želju za spolnim odnosima , razdražljiva sam, možda i zbog suhoće i svrbeža rodnice, što bi bilo najbolje da poduzmem?

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić

Poštovana,

Simptomi koje navodite tipično se javljaju nekoliko godina nakon nastupa menopauze. Zbog nedostatka estrogena rodnica dolazi do pojave atrofičnog vaginitisa: rodnica postaje suha i skraćuje se, česte su upale, žene se žale na svrbež i osjećaj žarenja u rodnici te na bol pri spolnom odnosu. Osim navedenoga, i smanjenje stvaranja androgenih hormona može pridonijeti smanjenju spolne želje, pa je ponekad korisno odrediti i androgenu aktivnost. Razdražljivost također može biti posljedicom nedostatka spolnih hormona, estrogena.
Ako ste najmanje godinu dana u postmenopauzi, te ne postoje medicinske zapreke, što treba utvrditi pregledom i medicinskim pretragama, u vašem se slučaju može preporučiti uzimanje hormonskoga nadomjesnog liječenja u obliku tableta, kontinuirano-kombiniranog tipa s nižomu dozom te s gestagenom androgenog podrijetla (kombinacija 1 mg estradiola i 0,5 mg NETA). Ako ne želite ili ne možete uzimati navedeni oblik HNL-a, postoji i pripravak koji sadrži također nisku dozu samoga estrogena i koji se primjenjuje vaginalno, svega dva puta tjedno. Takav pripravak nema sistemskoga učinka (na druge organe), nego uspješno rješava problem atrofičnog vaginitisa. O izboru pripravka trebali biste se posavjetovati s ginekologom, ovisno o drugim nalazima, npr. mineralnoj gustoći kostiju.

S poštovanjem.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić
Klinika za ženske bolesti i porode
Zagreb